glade 0.6.2 - en to da translation catalogue (1146 entries)

en:  errors opening project file:
da:  fejl ved åbning af projektfil:

en: %s signals
da: Signaler for %s

en: (C) 1998-2002 Damon Chaplin
da: © 1998-2002 Damon Chaplin

en: /*
     * Translatable strings file generated by Glade.
     * Add this file to your project's POTFILES.in.
     * DO NOT compile it as part of your application.
     */
da: /*
     * Fil med oversætbare strenge genereret af Glade.
     * Tilføj denne fil til dit projekts POTFILES.in,
     * men kæd den IKKE sammen med dit program.
     */

en: 24 Hour Format:
da: 24-timersformat

en: <untitled>
da: <unavngivet>

en: About Glade
da: Om Glade

en: Accelerator
da: Genvej

en: Accelerator:
da: Tastegenvej:

en: Accelerators
da: Tastegenveje

en: Accelerators:
da: Tastegenveje:

en: Activates Default:
da: Aktiverer forvalg:

en: Active
da: Aktiv

en: Active:
da: Aktiv:

en: Activity Mode:
da: Aktivitetstilstand:

en: Add
da: Tilføj

en: Add Alignment
da: Tilføj justering

en: Add Event Box
da: Tilføj hændelsesboks

en: Add Finish Page
da: Tilføj slutside

en: Add Label Widget
da: Tilføj etiketkontrol

en: Add Scrolled Window
da: Tilføj rullevindue

en: Add Start Page
da: Tilføj startside

en: Add _Child
da: Tilføj _underpunkt

en: Add _Separator
da: Tilføj _skillelinje

en: Add a new child item below the selected item.
da: Tilføj et nyt underelement under det valgte punkt

en: Add a new item below the selected item.
da: Tilføj et nyt punkt under det valgte punkt

en: Add a separator below the selected item.
da: Tilføj en skillelinje under det valgte punkt

en: Add dock band on bottom
da: Tilføj dokbånd nederst

en: Add dock band on left
da: Tilføj dokbånd til venstre

en: Add dock band on right
da: Tilføj dokbånd til højre

en: Add dock band on top
da: Tilføj dokbånd øverst

en: Add dock item after
da: Tilføj dokelement efter

en: Add dock item before
da: Tilføj dokelement før

en: Add floating dock item
da: Tilføj flydende dokelement

en: Additional information, such as a description of the package and its home page on the web
da: Yderligere information som f.eks. beskrivelse af pakken og dens hjemmeside på nettet

en: After
da: Efter

en: After:
da: Efter:

en: Alignment
da: Justering

en: Allow Floating:
da: Tillad flydende:

en: Amount of pixels to indent paragraphs
da: Antal punkter som afsnittene skal indrykkes

en: An optional icon to show on the left of the menu item.
da: Et valgfrit ikon som kan vises til venstre for menupunktet

en: Anti-Aliased:
da: Udjævning:

en: Any change in X Windows property
da: Enhver ændring i X-windowsegenskab

en: Any change in input focus
da: Enhver ændring i inddatafokus

en: Any change in visibility
da: Enhver ændring i synlighed

en: Any change in window structure
da: Enhver ændring i vinduesstruktur

en: Any key pressed
da: Enhver tast trykket

en: Any key released
da: Enhver tast sluppet

en: Any mouse button pressed
da: Hvilken som helst museknap nedtrykket

en: Any mouse button released
da: Hvilken som helst museknap sluppet

en: Are you sure you want to create a new project?
da: Er du sikker på at du vil oprette et nyt projekt?

en: Are you sure you want to quit?
da: Er du sikker på at du vil afslutte?

en: Area Height:
da: Arealhøjde:

en: Area Width:
da: Arealbredde:

en: Arrow
da: Pil

en: Aspect Frame
da: Dimensionsramme

en: Authors:
da: Forfattere:

en: Auto
da: Automatisk

en: Auto Close:
da: Luk automatisk:

en: Auto-Destroy:
da: Luk automatisk:

en: Back. Color:
da: Baggrundsfarve:

en: Back. Pixmap:
da: Baggrundsbillede:

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background:
da: Baggrund:

en: Backup Source Files
da: Sikkerhedskopier kildekode

en: Base color
da: Basisfarve

en: Base:
da: Basis:

en: Basic Options:
da: Grundlæggende indstillinger:

en: Bonobo Control
da: Bonobokontrol

en: Border Width:
da: Kantbredde:

en: Bottom
da: Bund

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Build
da: Byg

en: Build the Source Code
da: Byg kildekoden

en: Button
da: Knap

en: Button Relief:
da: Knapperelief:

en: C Options
da: C-indstillinger

en: Calendar
da: Kalender

en: Can Default:
da: Forvalg mulig:

en: Can Focus:
da: Fokus mulig:

en: Can't delete any children.
da: Kan ikke slette nogen underkontroller.

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel, Apply, OK
da: Annullér, Anvend, O.k.

en: Cancel, OK
da: Annullér, O.k.

en: Cannot add a %s to a GtkOptionMenu.
da: Kan ikke tilføje en %s til en GtkOptionMenu.

en: Case Sensitive:
da: Versalfølsom:

en: Cell X:
da: Celle-x:

en: Cell Y:
da: Celle-y:

en: Center
da: Centrér

en: Character
da: Tegn

en: Character data expected
da: Tegndata forventet

en: Check
da: Afkryds

en: Check Button
da: Afkrydsningsknap

en: Check Menu Item
da: Afkrydsningsmenupunkt

en: Class id missing
da: Klasse-id mangler

en: Class unknown
da: Ukendt klasse

en: Class:
da: Klasse:

en: Clear
da: Ryd

en: Click
da: Klik

en: Climb Rate:
da: Klatrefart:

en: Clipboard
da: Klippebord

en: Close
da: Luk

en: Col Spacing:
da: Kolonnemellemrum:

en: Col Span:
da: Kolonnevidde:

en: Color Selection
da: Farvevælger

en: Color Selection Dialog
da: Farvevælgerboks

en: Color:
da: Farve:

en: Column 1
da: Kolonne 1

en: Column 2
da: Kolonne 2

en: Columned List
da: Kolonneliste

en: Columned Tree
da: Kolonnetræ

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Combo Box
da: Kombinationsboks

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Common
da: Generelt

en: Connection Selector
da: Forbindelsesvælger

en: Contents Back. Color:
da: Titelbaggrundsfarve:

en: Controlled By
da: Kontrolleret af

en: Controller For
da: Kontrol for

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy All
da: Kopiér alle

en: Copy the selected widget to the clipboard
da: Kopier den valgte kontrol til klippebordet

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: Couldn't access directory:
      %s
da: Kunne ikke tilgå mappen:
      %s

en: Couldn't access file:
      %s
da: Kunne ikke tilgå filen:
      %s

en: Couldn't add new widget.
da: Kunne ikke tilføje en ny kontrol.

en: Couldn't append to file:
      %s
da: Kunne ikke tilføje til filen:
      %s

en: Couldn't create directory:
      %s
da: Kunne ikke oprette mappen:
      %s

en: Couldn't create file:
      %s
da: Kunne ikke oprette filen:
      %s

en: Couldn't create pixmap from file
da: Kunne ikke oprette billede fra fil

en: Couldn't create the Bonobo control
da: Kunne ikke oprette Bonobokontrollen

en: Couldn't delete widget.
da: Kunne ikke slette kontrol.

en: Couldn't insert GtkAlignment widget.
da: Kunne ikke indsætte GtkAlignment-kontrol.

en: Couldn't insert GtkEventBox widget.
da: Kunne ikke indsætte GtkEventBox-kontrol.

en: Couldn't insert GtkScrolledWindow widget.
da: Kunne ikke indsætte GtkScrolledWindow-kontrol.

en: Couldn't insert a GtkScrolledWindow widget.
da: Kunne ikke indsætte en GtkScrolledWindow-kontrol.

en: Couldn't insert a GtkViewport widget.
da: Kunne ikke indsætte en GtkViewport-kontrol.

en: Couldn't open directory:
      %s
da: Kunne ikke åbne mappen:
      %s

en: Couldn't open file:
      %s
da: Kunne ikke åbne filen:
      %s

en: Couldn't remove GtkAlignment widget.
da: Kunne ikke fjerne GtkAlignment-kontrol.

en: Couldn't remove GtkEventBox widget.
da: Kunne ikke fjerne GtkEventBox-kontrol.

en: Couldn't remove GtkScrolledWindow widget.
da: Kunne ikke fjerne GtkScrolledWindow-kontrol.

en: Couldn't rename file:
      %s
    to:
      %s
da: Kunne ikke omdøbe filen:
      %s
    til:
      %s

en: Couldn't show help file: %s.
    
    Error: %s
da: Kunne ikke vise hjælpefilen: %s.
    
    Fejl: %s

en: Create a new file
da: Opret en ny fil

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: Creation Function:
da: Oprettelsesfunktion:

en: Cursor Visible:
da: Markør synlig:

en: Curve
da: Kurve

en: Custom Widget
da: Anden kontrol

en: Cut
da: Klip

en: Cut the selected widget to the clipboard
da: Klip den valgte kontrol til klippebordet

en: DSN Config Druid
da: DSN-konfigureringshjælper

en: DSN Configurator
da: DSN-konfigurering

en: Data Source Selector
da: Datakildevælger

en: Data-bound combo
da: Databundet kombination

en: Data-bound grid
da: Databundet gitter

en: Data-bound list
da: Databundet liste

en: Database Browser
da: Databasefremviser

en: Database error dialog
da: Databasefejlvindue

en: Database error viewer
da: Databasefejlviser

en: Database login dialog
da: Databasetilslutningsvindue

en: Database login widget
da: Databasetilslutningskontrol

en: Day Names:
da: Navne på dage:

en: Default Height:
da: Forvalgt højde:

en: Default Width:
da: Forvalgt bredde:

en: Defines the signals to emit when keys are pressed
da: Angiv de signaler som skal sendes når der trykkes på nogle taster

en: Delete
da: Slet

en: Delete Column
da: Slet kolonne

en: Delete Page
da: Slet side

en: Delete Row
da: Slet række

en: Delete the current item
da: Slet det aktive punkt

en: Delete the selected widget
da: Slet den valgte kontrol

en: Dep_recated
da: For_ældede

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Design user interfaces
da: Design brugergrænseflader

en: Dialog
da: Dialogboks

en: Digits:
da: Cifre:

en: Direction:
da: Retning:

en: Directory:
da: Mappe:

en: Display the help button.
da: Vis hjælpeknappen

en: Dither:
da: Farvereducering:

en: Documenters:
da: Dokumentation:

en: Dots
da: Prikker

en: Drawing Area
da: Tegneareal

en: Druid
da: Hjælper

en: Druid Standard Page
da: Standardhjælperside

en: Druid Start or Finish Page
da: Start- eller slutside for hjælper

en: Edit Menus...
da: Redigér menuer...

en: Edit the project options
da: Ændr i projektindstillingerne

en: Edit...
da: Redigér...

en: Editable:
da: Redigérbar:

en: Enable Gnome DB Support
da: Aktivér Gnome DB-understøttelse

en: Enable Gnome Support
da: Aktivér Gnome-understøttelse

en: Enable Search:
da: Aktivér søgning:

en: End tag expected
da: Slutmærke forventet

en: Enter the description of the action to pass to assistive technologies
da: Indtast beskrivelse af den handling som skal videregives til tilgængelighedsteknologier

en: Error
da: Fejl

en: Error opening file
da: Fejl ved åbning af fil

en: Error opening project.
da: Fejl ved åbning af projekt.

en: Error reading file
da: Fejl ved læsning af fil

en: Error reading from file:
      %s
da: Fejl ved læsning fra filen:
      %s

en: Error running eglade to generate the Eiffel source code.
    Check that you have eglade installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'eglade <project_file.glade>' in a terminal.
da: Fejl under kørsel af eglade til generering af Eiffel-kildekode.
    Kontrollér at du har eglade installeret, og at programmet er i din PATH.
    Prøv derefter at køre 'eglade <projektfil.glade> i en terminal.

en: Error running gate to generate the Ada95 source code.
    Check that you have gate installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'gate <project_file.glade>' in a terminal.
da: Fejl under kørsel af gate til generering af Ada95-kildekode.
    Kontrollér at du har gate installeret, og at programmet er i din PATH.
    Prøv derefter at køre 'gate <projektfil.glade> i en terminal.

en: Error running glade-- to generate the C++ source code.
    Check that you have glade-- installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'glade-- <project_file.glade>' in a terminal.
da: Fejl under kørsel af glade-- til generering af C++-kildekode.
    Kontrollér at du har glade-- installeret, og at programmet er i din PATH.
    Prøv derefter at køre 'glade-- <projektfil.glade> i en terminal.

en: Error running glade2perl to generate the Perl source code.
    Check that you have glade2perl installed and that it is in your PATH.
    Then try running 'glade2perl <project_file.glade>' in a terminal.
da: Fejl under kørsel af glade2perl til generering af Perl-kildekode.
    Kontrollér at du har glade2perl installeret, og at programmet er i din PATH.
    Prøv derefter at køre 'glade2perl <projektfil.glade> i en terminal.

en: Error saving project
da: Fejl under gemning af projekt

en: Error saving project.
da: Fejl under gemning af projekt.

en: Error writing XML file
da: Kunne ikke skrive XML-fil

en: Error writing file
da: Fejl ved skrivning af fil

en: Error writing project XML file
da: Fejl ved skrivning af XML-projektfil

en: Error writing source.
da: Fejl ved skrivning af kildekode.

en: Error writing to file:
      %s
da: Fejl ved skrivning til filen:
      %s

en: Errors opening project file
da: Fejl ved åbning af projektfil

en: Errors writing source code
da: Fejl ved skrivning af kildekode

en: Event Box
da: Hændelsesboks

en: Event Mask
da: Hændelsesmaske

en: Events:
da: Hændelser:

en: Exclusive:
da: Eksklusiv:

en: Expand:
da: Udvid:

en: Ext.Events:
da: Ext.hændelser:

en: File Ops.:
da: Filoperationer:

en: File Output Options:
da: Filskrivningsindstillinger:

en: File Selection Dialog
da: Filvælgerboks

en: File:
da: Fil:

en: Fill
da: Udfyldning

en: Fill:
da: Udfyld:

en: Fixed Month:
da: Fast måned:

en: Fixed Positions
da: Faste placeringer

en: Focus Target:
da: Fokusmål:

en: Font Selection
da: Skrifttypevælger

en: Font Selection Dialog
da: Skrifttypevælgerboks

en: Font:
da: Skrifttype:

en: For cursors in XInput-aware programs
da: For markører i programmer der kender til XInput

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: Form
da: Formular

en: Fraction:
da: Procentdel:

en: Frame
da: Ramme

en: GTK+ _Additional
da: _Ekstra GTK+

en: GTK+ _Basic
da: _Basal GTK+

en: Gamma Curve
da: Gammakurve

en: General
da: Generelt

en: General Options:
da: Generelle indstillinger:

en: Gettext Support
da: Gettext-understøttelse

en: Glade Interface Designer
da: Glade - grænsefladedesigner

en: Glade is a User Interface Builder for GTK+ and GNOME.
da: Glade er en brugergrænsefladedesigner til GTK+ og Gnome.

en: Gnome About Dialog
da: Om-vindue

en: Gnome Application Bar
da: Programlinje

en: Gnome Application Window
da: Programvindue

en: Gnome Color Picker
da: Farvevælger

en: Gnome Dialog Box
da: Dialogboks

en: Gnome Dock
da: Dok

en: Gnome Dock Item
da: Dokelement

en: Gnome Entry
da: Indtastningsfelt

en: Gnome File Entry
da: Filindtastningsfelt

en: Gnome Font Picker
da: Skrifttypevælger

en: Gnome HRef Link Button
da: URL-henvisningsknap

en: Gnome Help Support
da: Understøttelse for Gnome-hjælp

en: Gnome Icon Entry
da: Ikonindtastningsfelt

en: Gnome Message Box
da: Meddelelsesvindue

en: Gnome Pixmap
da: Billede

en: GnomeCanvas
da: Lærred

en: GnomeDateEdit
da: Datoredigering

en: GnomeDbConnectionProperties
da: GnomeDb-forbindelsesegenskaber

en: GnomeDbEditor
da: GnomeDb-redigering

en: GnomeDbQueryBuilder
da: GnomeDb-forespørgselsbygger

en: GnomeDockItem widgets can only be pasted into a GnomeDock.
da: GnomeDockItem-kontroller kan kun indsættes i en GnomeDock.

en: GnomePixmapEntry
da: Billedindtastningsfelt

en: Gray Bar
da: Grå linje

en: Grid Options
da: Gitterindstillinger

en: Grid Style:
da: Gitterstil:

en: Group
da: Gruppe

en: Group:
da: Gruppe:

en: Grow:
da: Forstør:

en: H Max:
da: Vandret maks:

en: H Min:
da: Vandret min:

en: H Padding:
da: Vandret fyld:

en: H Page Inc:
da: V-sideforøg:

en: H Page Size:
da: V-sidestørrelse:

en: H Policy:
da: Vandret politik:

en: H Step Inc:
da: V-trinforøg:

en: H Value:
da: V-værdi:

en: Handle Box
da: Håndtagsboks

en: Handle Pos:
da: Håndtagsposition:

en: Handler
da: Håndtering

en: Handler:
da: Håndtering:

en: Has Default:
da: Er forvalgt:

en: Has Focus:
da: Har fokus:

en: Has Frame:
da: Har ramme:

en: Has Separator:
da: Har skillelinje:

en: Header File:
da: Inkluderingsfil:

en: Header file for interface creation functions
da: Inkluderingsfil til funktioner til grænsefladeoprettelsen

en: Header file for signal handler and callback functions
da: Inkluderingsfil til signalhåndterings- og tilbagekaldsfunktioner

en: Header file for support functions
da: Inkluderingsfil til hjælpefunktioner

en: Headers Visible:
da: Titler synlige:

en: Heading:
da: Overskrift:

en: Height:
da: Højde:

en: Hide on Close:
da: Skjul ved luk:

en: Highlight text:
da: Fremhæv tekst:

en: History ID:
da: Historik-id:

en: Homogeneous:
da: Homogen:

en: Horizonal Separator
da: Vandret skillelinje

en: Horizontal Box
da: Vandret boks

en: Horizontal Button Box
da: Vandret knapboks

en: Horizontal Panes
da: Vandrette paneler

en: Horizontal Ruler
da: Vandret lineal

en: Horizontal Scale
da: Vandret skala

en: Horizontal Scrollbar
da: Vandret rulleskakt

en: Horizontal Snapping:
da: Vandret fastgørelse:

en: Horizontal Spacing:
da: Vandret mellemrum:

en: Icon
da: Ikon

en: Icon Border:
da: Ikonkant:

en: Icon List
da: Ikonliste

en: Icon Selection
da: Ikonvælger

en: Icon Size:
da: Ikonstørrelse:

en: Icon Width:
da: Ikonbredde:

en: Icon:
da: Ikon:

en: If a Gnome DB application is to be built
da: Om et Gnome DB-program skal bygges

en: If a Gnome application is to be built
da: Om et Gnome-program skal bygges

en: If a directory is needed rather than a file
da: Om der skal angives en mappe i stedet for en fil

en: If a hint is set so the theme engine should draw rows in alternating colors
da: Om der skal gives et hint til temamotoren om at tegne rækker i skiftende farver

en: If a main.c file is output containing a main() function, if it doesn't already exist
da: Om en main.c-fil med en main()-funktion skal skrives hvis den ikke eksisterer

en: If a small preview of the pixmap is displayed
da: Om en lille miniature af billedet skal vises

en: If an empty value is acceptable, when 'Value In List' is set
da: Om en tom værdi er acceptabel når 'Værdi i liste' er sat

en: If arrows can be used to change the value
da: Om piletasterne kan bruges til at ændre værdien

en: If arrows work even if the value is not in the list
da: Om piletasterne skal virke selv om værdien ikke er i listen

en: If copies of old source files are made
da: Om der skal oprettes kopier af de gamle kildefiler

en: If files for building the source code are output, including Makefile.am and configure.in, if they don't already exist
da: Om filer til bygning af kildekoden skal skrives - dette inkluderer Makefile.am og configure.in hvis disse ikke allerede eksisterer

en: If floating dock items are allowed
da: Om flydende dokelementer tillades

en: If only numeric entry is allowed
da: Om kun numerisk indtastning er tilladt

en: If selected, text will be highlighted inside the widget
da: Hvis valgt vil teksten blive fremhævet i kontrollen

en: If strings are marked for translation by gettext
da: Om tekststrenge skal markeres til oversættelse med gettext

en: If support for the Gnome Help system should be included
da: Om understøttelse for Gnome-hjælpesystemet skal inkluderes

en: If the alpha channel should be used
da: Om alfakanalen skal bruges

en: If the app bar has a progress indicator
da: Om programmet skal have en fremgangsindikator

en: If the app bar has an area for status messages and user input
da: Om der afsættes et areal til statusmeddelelser og brugerindtastning

en: If the aspect ratio should be determined by the child
da: Om dimensionsforholdet skal bestemmes af underkontrollen

en: If the button is shown in an inconsistent state
da: Om knappen vises i en inkonsistent tilstand

en: If the canvas is anti-aliased, to smooth the edges of text and graphics
da: Om lærredet udjævnes for at blødgøre kanterne på tekst og grafik

en: If the check button is initially on
da: Om afkrysningsboksen er afkrydset fra starten af

en: If the check menu item is initially on
da: Om afkrysningsmenuen er afkrydset fra starten af

en: If the children should all be the same size
da: Om underkontroller alle skal have samme størrelse

en: If the children should be the same size
da: Om underkontrollerne skal være af samme størrelse

en: If the column header buttons are shown
da: Om kolonnetitlerne vises

en: If the column titles are shown
da: Om kolonnetitler skal vises

en: If the cursor is visible
da: Om markøren er synlig

en: If the day names should be shown
da: Om navnene på dagene skal vises

en: If the default widget in the window is activated when Enter is pressed
da: Om den forvalgte kontrol i vinduet aktiveres ved tryk på returtasten

en: If the dialog closes when any button is clicked
da: Om dialogboksen lukker så snart der trykkes på en knap

en: If the dialog has a horizontal separator above the buttons
da: Om dialogboksen har en vandret skillelinje over knapperne

en: If the dialog is hidden when it is closed, instead of being destroyed
da: Om dialogboksen skjules når den lukkes i stedet for at blive nedlagt

en: If the dock item is always the only item in its band
da: Om dokelementet altid er det eneste element på sit bånd

en: If the dock item is locked in position
da: Om dokelementet låses på sin plads

en: If the dock item is never allowed to be horizontal
da: Om dokelementet aldrig kan være vandret

en: If the dock item is never allowed to be vertical
da: Om dokelementet aldrig kan være lodret

en: If the dock item is never allowed to float in its own window
da: Om dokelementet aldrig kan flyde i sit eget vindue

en: If the entry has a frame around it
da: Om indtastningsfeltet skal have en ramme omkring sig

en: If the file operation buttons are shown
da: Om knapperne til filoperationer skal vises

en: If the file selection dialog should be modal
da: Om filvælgerboksen skal være modal

en: If the font size is shown as part of the font information
da: Om størrelsen af skrifttypen skal vises

en: If the handler runs after the class function
da: Om håndteringen kører efter klassefunktionen

en: If the icon text can be edited by the user
da: Om ikonteksten kan redigeres af brugeren

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
da: Om ikonteksten er statisk så den ikke kopieres af GnomeIconList-kontrollen

en: If the indicator is always drawn
da: Om indikatoren altid skal tegnes

en: If the item is initially on.
da: Om punktet er valgt på forhånd

en: If the label text can be selected with the mouse
da: Om etiketteksten kan markeres med musen

en: If the layout is saved and restored automatically
da: Om layoutet skal gemmes og genskabes automatisk

en: If the month and year should be shown at the top
da: Om måned og år skal vises øverst

en: If the month and year shouldn't be changeable
da: Om måned og år ikke skal kunne ændres

en: If the notebook border is shown, when the tabs are not shown
da: Om notesbogkanten skal vises når fanerne ikke vises

en: If the notebook tabs are scrollable
da: Om fanerne kan rulle

en: If the notebook tabs are shown
da: Om notesbogfanerne skal vises

en: If the number of the week should be shown
da: Om ugens nummer skal vises

en: If the opacity control is shown
da: Om gennemsigtighedskontrollen skal vises

en: If the palette is shown
da: Om paletten skal vises

en: If the pixmap is scaled
da: Om billedet er skaleret

en: If the popup menu is enabled
da: Om pop-op-menuen er aktiveret

en: If the preview expands to fill its allocated area
da: Om miniaturen må udvide sig til at fylde hele det tildelte areal

en: If the preview is color or grayscale
da: Om miniaturen er i farve eller gråtoner

en: If the progress bar should act like the front of Kit's car
da: Om fremgangsmåleren skal pulsere frem og tilbage

en: If the radio button is initially on
da: Om radioknappen er sat fra starten af

en: If the radio menu item is initially on
da: Om radiomenuelementet er sat fra starten af

en: If the range values are inverted
da: Om intervalværdierne er vendt om

en: If the sample should use dithering to be more accurate
da: Om prøven skal bruge avanceret farvereducering for at blive mere nøjagtig

en: If the scale's value is shown
da: Om skalaens værdi skal vises

en: If the searching is case sensitive
da: Om søgningen skelner mellem små og store bogstaver

en: If the selected font is used when displaying the font information
da: Om den valgte skrifttype skal bruges ved visning af oplysningerne

en: If the status bar has a resize grip to resize the window
da: Om statuslinjen har et greb til at ændre størrelsen af vinduet

en: If the support functions are output
da: Om hjælpefunktionerne skrives ud

en: If the text can be edited
da: Om teksten kan redigeres

en: If the text entered by the user will be shown. When turned off, the text typed in is displayed as asterix characters, which is useful for entering passwords
da: Om teksten som bruger skriver ind, skal vises. Når dette er slået fra, vises teksten som stjerner - nyttigt ved indtastning af adgangskoder

en: If the text includes an underlined access key
da: Om teksten indeholder et understreget genvejstegn

en: If the text includes pango markup
da: Om teksten indeholder Pange-opmærkning

en: If the text is wrapped to fit within the width of the label
da: Om teksten skal ombrydes så den passer med bredden af etiketten

en: If the text should be shown in the progress bar
da: Om tekst skal vises i fremgangslinjen

en: If the time is shown as well as the date
da: Om tiden skal vises sammen med datoen

en: If the time is shown in 24-hour format
da: Om tiden skal vises i 24-timersformat

en: If the toggle button is initially on
da: Om skifteknappen er sat fra starten af

en: If the user can search through columns interactively
da: Om brugeren kan søge gennem kolonnerne interaktivt

en: If the value is snapped to multiples of the step increment
da: Om værdien skal afrundes til produkter af trinværdien

en: If the value is wrapped at the limits
da: Om værdien skal foldes omkring og starte forfra når grænserne nås

en: If the value must be in the list
da: Om værdien skal være i listen

en: If the view is reorderable
da: Om visningen kan reorganiseres

en: If the week should start on Monday
da: Om ugen skal starte på en mandag

en: If the widget can accept the input focus
da: Om kontrollen tager mod inddatafokuset

en: If the widget can be the default action in a dialog
da: Om kontrollen kan være den forvalgte handling i et vindue

en: If the widget has the input focus
da: Om kontrollen har inddatafokuset

en: If the widget is added to the component's data structure
da: Om kontrollen skal tilføjes i komponentens datastruktur

en: If the widget is initially visible
da: Om kontrollen er synlig til at begynde med

en: If the widget is the default action in the dialog
da: Om kontrollen er den forvalgte handling i vindueet

en: If the widget responds to input
da: Om kontrollen reagerer på inddata

en: If the window can be enlarged
da: Om vinduet kan forstørres

en: If the window can be resized
da: Om størrelsen af vindet kan ændres

en: If the window can be shrunk
da: Om vinduet kan formindskes

en: If the window has a status bar
da: Om vinduet har en statuslinje

en: If the window is destroyed when its transient parent is destroyed
da: Om vinduet lukkes automatisk når dets midlertidige ophav lukkes

en: If the window is modal
da: Om vinduet blokerer anden inddata

en: If tooltips are enabled
da: Om værktøjstip er slået til

en: If translatable strings are saved in a separate C source file, to enable translation of interfaces loaded by libglade
da: Om tekster der kan oversættes, skal gemmes i en separat C-kildefil for at muliggøre oversættelse af brugergrænseflader indlæst af libglade

en: If widget names are set in the source code
da: Om navnene på kontrollerne skal angives i kildekoden

en: Image
da: Billede

en: Inconsistent:
da: Inkonsistent:

en: Indent:
da: Indrykning:

en: Indicator:
da: Indikator:

en: Initial Type:
da: Starttype:

en: Initially On:
da: Først til:

en: Input Dialog
da: Indtastningsboks

en: Insens
da: Inaktiv

en: Insert After
da: Indsæt efter

en: Insert Before
da: Indsæt før

en: Insert Column After
da: Indsæt kolonne efter

en: Insert Column Before
da: Indsæt kolonne før

en: Insert Item After
da: Indsæt punkt efter

en: Insert Item Before
da: Indsæt punkt før

en: Insert Page After
da: Indsæt side efter

en: Insert Page Before
da: Indsæt side før

en: Insert Row After
da: Indsæt række efter

en: Insert Row Before
da: Indsæt række før

en: Int1:
da: Heltal 1:

en: Int2:
da: Heltal 2:

en: Interface Creation Functions:
da: Funktioner til grænsefladeoprettelse:

en: Invalid XML entity
da: Ugyldig XML-entitet

en: Invalid callbacks header filename: %s
    %s
da: Ugyldigt navn for tilbagekaldsinkluderingsfil: %s
    %s

en: Invalid callbacks source filename: %s
    %s
da: Ugyldigt navn for tilbagekaldskildefil: %s
    %s

en: Invalid component
da: Ugyldig komponent

en: Invalid directory
da: Ugyldig mappe

en: Invalid directory:
      %s
da: Ugyldig mappe:
      %s

en: Invalid interface header filename: %s
    %s
da: Ugyldigt navn for grænsefladeinkluderingsfil: %s
    %s

en: Invalid interface source filename: %s
    %s
da: Ugyldigt grænsefladefilnavn: %s
    %s

en: Invalid selection in on_style_copy()
da: Ugyldig markering i on_style_copy()

en: Invalid source directory:
    
    The source directory must be the project directory
    or a subdirectory of the project directory.
da: Ugyldig kildemappe:
    
    Kildemappen skal være projektmappen
    eller en undermappe til projektmappen.

en: Invalid stock menu item
da: Ugyldigt standardmenupunkt

en: Invalid style name
da: Ugyldigt stilnavn

en: Invalid support header filename: %s
    %s
da: Ugyldigt navn for hjælpeinkluderingsfil: %s
    %s

en: Invalid support source filename: %s
    %s
da: Ugyldigt navn for hjælpekildekodefil: %s
    %s

en: Invalid value
da: Ugyldig værdi

en: Inverted:
da: Inverteret:

en: Invisible Char:
da: Usynligt tegn:

en: Item Type:
da: Punkttype:

en: Items:
da: Punkter:

en: Justification:
da: Justering:

en: Justify:
da: Justér:

en: Key
da: Tast

en: Key:
da: Tast:

en: Keys
da: Taster

en: Label
da: Etiket

en: Label For
da: Etiket for

en: Label X Align:
da: Vandret etiketjustering:

en: Label Y Align:
da: Lodret etiketjustering:

en: Label with Accelerator
da: Etiket med tastegenvej

en: Label:
da: Etiket:

en: Labelled By
da: Navngivet af

en: Language:
da: Programmeringssprog:

en: Left
da: Venstre

en: Left Margin:
da: Venstre margen:

en: LibGlade Options
da: Libglade-indstillinger

en: License:
da: Licens:

en: Lines
da: Linjer

en: List
da: Liste

en: List Item
da: Listepunkt

en: List or Tree View
da: Liste- eller trævisning

en: Locked:
da: Låst:

en: Login
da: Logind

en: Logo Back. Color:
da: Logofarve:

en: Logo Image:
da: Logobillede:

en: Lower Hour:
da: Mindste tid:

en: Lower Value:
da: Mindste værdi:

en: Max Length:
da: Maks. længde:

en: Max Saved:
da: Maks. gemte:

en: Max:
da: Maks:

en: Member Of
da: Medlem af

en: Menu Bar
da: Menulinje

en: Menu Editor
da: Menuredigering

en: Menu Item
da: Menupunkt

en: Menu Label:
da: Menuetiket:

en: Menu item with a pixmap
da: Menupunkt med billede

en: Message Type:
da: Meddelelsestype:

en: Message:
da: Meddelelse:

en: Metric:
da: Måleenhed:

en: Mod
da: Mod.

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Modifiers:
da: Modifikationer:

en: Monday First:
da: Mandag først:

en: Mouse movement hints
da: Musebevægelseshint

en: Mouse movement with any button pressed
da: Musebevægelse med en knap nedtrykket

en: Mouse movement with button 1 pressed
da: Musebevægelse med knap 1 nedtrykket

en: Mouse movement with button 2 pressed
da: Musebevægelse med knap 2 nedtrykket

en: Mouse movement with button 3 pressed
da: Musebevægelse med knap 3 nedtrykket

en: Move the item and its children down one level
da: Flyt dette puktet og dets underpunkter en plads ned

en: Move the item and its children down one place in the list
da: Flyt dette punkt og dets underpunkter en plads ned i listen

en: Move the item and its children up one level
da: Flyt dette punkt og dets underpunkter en plads op

en: Move the item and its children up one place in the list
da: Flyt dette element og dets underpunkter en plads op i listen

en: N/A
da: -

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Named Style:
da: Navngivet stil:

en: Never Floating:
da: Aldrig flydende:

en: Never Horizontal:
da: Aldrig vandret:

en: Never Vertical:
da: Aldrig lodret:

en: New
da: Nyt

en: New Bonobo Control
da: Ny Bonobokontrol

en: New File
da: Ny fil

en: New G_NOME Project
da: Nyt _Gnome-projekt

en: New Gnome Druid
da: Ny Gnome-hjælper

en: New GnomePropertyBox
da: Ny egenskabsvindue

en: New Group
da: Ny gruppe

en: New Project
da: Nyt projekt

en: New Style:
da: Ny stil:

en: New _GTK+ Project
da: Nyt G_TK+-projekt

en: New columned list
da: Ny kolonneliste

en: New columned tree
da: Nyt kolonnetræ

en: New dialog
da: Ny dialogboks

en: New horizontal box
da: Ny vandret boks

en: New horizontal button box
da: Ny vandret knapboks

en: New notebook
da: Ny notesbog

en: New project created.
da: Nyt projekt oprettet.

en: New table
da: Ny tabel

en: New toolbar
da: Ny værktøjslinje

en: New vertical box
da: Ny lodret boks

en: New vertical button box
da: Ny lodret knapboks

en: Next Page
da: Næste side

en: No
da: Nej

en: Node Child Of
da: Underelement af

en: None
da: Intet

en: Notebook
da: Notesbog

en: Number of Pages:
da: Antal sider:

en: Number of columns:
da: Antal kolonner:

en: Number of items:
da: Antal punkter:

en: Number of pages:
da: Antal sider:

en: Number of rows:
da: Antal rækker:

en: Numeric:
da: Numerisk:

en: OK
da: O.k.

en: OK If Empty:
da: Tom i orden:

en: Obey Child:
da: Adlyd underkontrol:

en: Object
da: Objekt

en: Object:
da: Objekt:

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted into a GnomeDock.
da: Kun GnomeDockItem-kontroller kan indsættes i en GnomeDock.

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted over a GnomeDockItem.
da: Kun GnomeDockItem-kontroller kan indsættes over et GnomeDockItem.

en: Only buttons can be pasted into a dialog action area.
da: Kun knapper kan indsættes i et dialoghandlingsområde.

en: Only menu items can be pasted into a menu or menu bar.
da: Kun menupunkter kan indsættes i en menu eller menulinje.

en: Op_tions...
da: _Indstillinger...

en: Opacity Control:
da: Gennemsigtighedskontrol:

en: Open
da: Åbn

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open Project
da: Åbn projekt

en: Open an existing project
da: Åbn et eksisterende projekt

en: Optio_ns
da: _Indstillinger

en: Option Menu
da: Valgmulighedsmenu

en: Options
da: Indstillinger

en: Orientation:
da: Orientering:

en: Output Build Files
da: Udskriv opbygningsfiler

en: Output Support Functions
da: Udskriv hjælpefunktioner

en: Output main.c File
da: Skriv main.c-fil

en: Output the project source code
da: Skriv projektkildekoden

en: Pack Start:
da: Pakningsstart:

en: Packing
da: Pakning

en: Padding:
da: Fyld:

en: Page Inc:
da: Sideforøgelse:

en: Page Size:
da: Sidestørrelse:

en: Palette
da: Palet

en: Palette:
da: Palet:

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste the widget from the clipboard over the selected widget
da: Indsæt kontrollen fra klippebordet over den valgte kontrol

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Pixels Per Unit:
da: Punkter/enhed:

en: Pixels of blank space above paragraphs
da: Antal punkter i mellemrummet over afsnit

en: Pixels of blank space below paragraphs
da: Antal punkter i mellemrummet under afsnit

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
da: Antal punkter i mellemrummet mellem brudte linjer i et afsnit

en: Pixmaps Directory:
da: Billedmappe:

en: Policy:
da: Politik:

en: Popup Menu
da: Pop-op-menu

en: Position:
da: Placering:

en: Prelight
da: Fremhævet

en: Press
da: Tryk

en: Preview
da: Miniature

en: Preview Text:
da: Teksteksempel:

en: Preview:
da: Miniature:

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Program Name:
da: Programnavn:

en: Progress Bar
da: Fremgangslinje

en: Progress:
da: Fremgang:

en: Project Directory:
da: Projektmappe:

en: Project File:
da: Projektfil:

en: Project Name:
da: Projektnavn:

en: Project Options
da: Projektindstillinger

en: Project opened.
da: Projekt åbnet.

en: Project saved.
da: Projekt gemt.

en: Projects
da: Projekter

en: Propagate:
da: Videregiv:

en: Properties
da: Egenskaber

en: Properties:
da: Egenskaber:

en: Properties: <none>
da: Egenskaber: <ingen>

en: Property Dialog Box
da: Egenskabsvindue

en: Provider Selector
da: Udbydervælger

en: Public:
da: Offentlig:

en: Pulse Step:
da: Pulseringsskridt:

en: Put this widget in a separate source file
da: Anbring denne kontrol i en separat kildefil

en: Put this widget's subtree in a separate class
da: Anbring denne kontrols undertræ i en særskilt klasse

en: Quit Glade
da: Afslut Glade

en: Radio Button
da: Radioknap

en: Radio Menu Item
da: Radiomenupunkt

en: Ratio:
da: Formatforhold:

en: Redisplay
da: Vis igen

en: Relationship: %s
da: Forhold: %s

en: Release
da: Slip

en: Remove Alignment
da: Fjern justering

en: Remove Button Contents
da: Fjern knapindhold

en: Remove Event Box
da: Fjern hændelsesboks

en: Remove Label
da: Fjern etiket

en: Remove Scrolled Window
da: Fjern rullevindue

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename Style To:
da: Omdøb stil til:

en: Reorderable:
da: Reorganisérbar:

en: Resizable:
da: Størrelsesændring:

en: Resize Grip:
da: Størrelsesgreb:

en: Resize:
da: Størrelsesændring:

en: Response ID:
da: Svar-id:

en: Right
da: Højre

en: Right Margin:
da: Højre margen:

en: Row Spacing:
da: Rækkemellemrum:

en: Row Span:
da: Rækkevidde:

en: Rows:
da: Rækker:

en: Rules Hint:
da: Skiftende rækker:

en: S_nap to Grid
da: _Fæstn til gitter

en: Save
da: Gem

en: Save File
da: Gem fil

en: Save Project
da: Gem projekt

en: Save Translatable Strings
da: Gem tekststrenge der kan oversættes

en: Save project
da: Gem projekt

en: Scaled Height:
da: Skaleret højde:

en: Scaled Width:
da: Skaleret bredde:

en: Scaled:
da: Skaleret:

en: Scrollable:
da: Kan rulle:

en: Scrolled Window
da: Rulleskaktsvindue

en: Select
da: Markér

en: Select Accelerator Key
da: Vælg tastaturgenvej

en: Select Color
da: Vælg en farve

en: Select File
da: Vælg fil

en: Select Font
da: Vælg en skrifttype

en: Select Mode:
da: Markeringsmåde:

en: Select Named Style
da: Vælg navngivet styl

en: Select Signal
da: Vælg signal

en: Select X Events
da: Vælg X-hændelser

en: Select a Bonobo Control
da: Vælg en Bonobokontrol

en: Select icon
da: Vælg ikon

en: Select the Project Directory
da: Vælg projektmappen

en: Select the widgets with this relationship
da: Vælg kontrollerne med dette forhold

en: Selectable:
da: Kan markeres:

en: Selected
da: Markeret

en: Selector
da: Vælger

en: Sensitive:
da: Aktiv:

en: Separate Class:
da: Separat klasse:

en: Separate File:
da: Separat fil:

en: Separator for Menus
da: Menuskillelinje

en: Set Grid _Options...
da: _Gitterindstillinger...

en: Set Snap O_ptions...
da: _Fastgørelsesindstillinger...

en: Set True to let the tab expand
da: Sæt til sand for at lade fanen udvide sig

en: Set True to let the tab fill its allocated area
da: Sæt til sand for at lade fanen udfylde hele det tildelte areal

en: Set True to let the widget expand
da: Sæt til sand for at lade kontrollen udvide sig

en: Set True to let the widget expand horizontally
da: Sæt til sand for at lade kontrollen udvide sig vandret

en: Set True to let the widget expand vertically
da: Sæt til sand for at lade kontrollen udvide sig lodret

en: Set True to let the widget fill its allocated area
da: Sæt til sand for at lade kontrollen udfylde hele det tildelte areal

en: Set True to let the widget fill its horizontal allocated area
da: Sæt til sand for at lade kontrollen udfylde hele sit vandrette tildelte areal

en: Set True to let the widget fill its vertical allocated area
da: Sæt til sand for at lade kontrollen udfylde hele sit lodrette tildelte areal

en: Set True to let the widget resize
da: Sæt til sand for at lade kontrollen ændre størrelse

en: Set True to let the widget shrink
da: Sæt til sand for at lade kontrollen formindske sig

en: Set True to let the widget shrink horizontally
da: Sæt til sand for at lade kontrollen formindske sig vandret

en: Set True to let the widget shrink vertically
da: Sæt til sand for at lade kontrollen formindske sig lodret

en: Set True to pack the tab at the start of the notebook
da: Sæt til sand for at pakke fanen i starten af notesbogen

en: Set True to pack the widget at the start of the box
da: Sæt til sand for at pakke kontrollen i starten af boksen

en: Set True to propagate the style to the widget's children
da: Sæt til sand for at videregive stilen til kontrollens afkom

en: Set Widget Names
da: Angiv kontrolnavne

en: Set options for snapping to the grid
da: Angiv indstillingerne for fastgørelse til gitteret

en: Set the grid style and spacing
da: Vælg stil og mellemrum for gitteret

en: Set the spacing between grid lines
da: Angiv mellemrummet mellem gitterlinjer

en: Set which parts of a widget snap to the grid
da: Angiv hvilke dele af en kontrol som fæstnes til gitteret

en: Shadow Type:
da: Skyggetype:

en: Shadow:
da: Skygge:

en: Shift
da: Skift

en: Show Border:
da: Vis kant:

en: Show Help
da: Vis hjælp

en: Show Help Button
da: Vis hjælpeknap

en: Show Popup:
da: Vis pop-op:

en: Show Property _Editor
da: Vis egenskabs_redigering

en: Show Size:
da: Vis størrelse:

en: Show Tabs:
da: Vis faner:

en: Show Text:
da: Vis tekst:

en: Show Time:
da: Vis tid:

en: Show Titles:
da: Vis titler:

en: Show Value:
da: Vis værdi:

en: Show Widget _Tree
da: Vis kontrol_træ

en: Show _Clipboard
da: Vis _klippebord

en: Show _Grid
da: Vis _gitter

en: Show _Palette
da: Vis _palet

en: Show _Widget Tooltips
da: Vis _kontrolværktøjstip

en: Show the clipboard
da: Vis klippebordet

en: Show the grid (in fixed containers only)
da: Vis gitteret (kun i faste beholdere)

en: Show the palette of widgets
da: Vis kontrolpaletten

en: Show the property editor
da: Vis egenskabsredigeringen

en: Show the tooltips of created widgets
da: Vis værktøjstip for oprettede kontroller

en: Show the widget tree
da: Vis træ med kontrollerne

en: Shrink:
da: Formindsk:

en: Side Watermark:
da: Sidevandmærke:

en: Signal Handler & Callback Functions:
da: Signalhåndterings- og tilbagekaldsfunktioner:

en: Signal to emit
da: Signal som skal sendes

en: Signals
da: Signaler

en: Size:
da: Størrelse:

en: Snap Edge:
da: Lås til kant:

en: Snap Options
da: Fastgørelseindstillinger

en: Snap widgets to the grid
da: Fastgør kontroller til gitteret

en: Snap widgets to the grid (in fixed containers only)
da: Fæstn kontroller til gitteret (kun i faste beholdere)

en: Snap:
da: Lås:

en: Sorry - generating source for %s is not implemented yet
da: Desværre - generering af kildekode til %s er ikke implementeret endnu

en: Sorry - pasting over a GnomeDockItem is not implemented yet.
da: Desværre - at indsætte over et GnomeDockItem er endnu ikke muligt.

en: Source Directory:
da: Kildekodemappe:

en: Source File:
da: Kildefil:

en: Source code written.
da: Kildekode skrevet.

en: Source file for interface creation functions
da: Kildekodefil til funktioner til grænsefladeoprettelsen

en: Source file for signal handler and callback functions
da: Kildekodefil til signalhåndterings- og tilbagekaldsfunktioner

en: Source file for support functions
da: Kildekodefil til hjælpefunktioner

en: Space Above:
da: Mellemrum over:

en: Space Below:
da: Mellemrum under:

en: Space Inside:
da: Indvendig mellemrum

en: Spacing:
da: Mellemrum:

en: Spin Button
da: Talindtastning

en: Start tag expected
da: Startmærke forventet

en: Start with the palette hidden
da: Start med paletten skjult

en: Start with the property editor hidden
da: Start med egenskabsredigeringen skjult

en: Status Bar
da: Statuslinje

en: Status Bar:
da: Statuslinje:

en: Status Message.
da: Statusmeddelelse.

en: Step Inc:
da: Trinforøgelse:

en: Stock Button:
da: Standardknap:

en: Stock Item:
da: Standardpunkt:

en: Store Config:
da: Gem opsætning:

en: String1:
da: Streng 1:

en: String2:
da: Streng 2:

en: Style
da: Stil

en: Style:
da: Stil:

en: Styles
da: Stile

en: Subdirectories:
da: Undermapper:

en: Support Functions:
da: Hjælpefunktioner:

en: Switch Next
da: Skift med næste

en: Switch Previous
da: Skift med forrige

en: System Error
da: Systemfejl

en: System error message:
da: Systemfejlsmeddelelse:

en: Tab Horz. Border:
da: Vandret fanekant:

en: Tab Pos:
da: Faneplacering:

en: Tab Vert. Border:
da: Lodret fanekant:

en: Table
da: Tabel

en: Table Caption:
da: Tabeloverskrift:

en: Table Editor
da: Tabelredigering

en: Text Box Color:
da: Tekstboksfarve:

en: Text Color:
da: Tekstfarve:

en: Text Editable:
da: Redigerbar tekst:

en: Text Entry
da: Tekstindtastningsfelt

en: Text Spacing:
da: Tekstmellemrum:

en: Text Static:
da: Statisk tekst:

en: Text View
da: Tekstvisning

en: Text Visible:
da: Tekst synlig:

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Text inside the gray bar
da: Tekst inden i den grå linje

en: Text:
da: Tekst:

en: That style name is already in use
da: Dette stilnavn er allerede i brug

en: The C source file to save all translatable strings in
da: Den C-kildefil som alle tekster der kan oversættes, skal gemmes i

en: The ID to save the history entries under
da: Id som historikpunkter skal gemmes under

en: The URL to display when the button is clicked
da: Adresse som skal vises når knappen trykkes på

en: The X Extension events mode
da: X Extension-hændelsestilstand

en: The X coordinate of the widget in the GtkFixed
da: x-koordinaten for kontrollen i den faste beholder

en: The X coordinate of the widget in the GtkLayout
da: x-koordinaten for kontrollen i layoutet

en: The X events that the widget receives
da: De X-hændelser som kontrollen tager mod

en: The Y coordinate of the widget in the GtkFixed
da: y-koordinaten for kontrollen i den faste beholder

en: The Y coordinate of the widget in the GtkLayout
da: y-koordinaten for kontrollen i layoutet

en: The accelerator key
da: Genvejstasten

en: The aspect ratio of the frame's child
da: Dimensionsforholdet til rammens underkontrol

en: The authors of the package, one on each line
da: Pakkens forfattere, én på hver linje

en: The background color around the logo
da: Baggrundsfarven omkring logoet

en: The background color around the title
da: Baggrundsfarven omkring titlen

en: The background color of the main text area
da: Baggrundsfarven for brødtekstarealet

en: The background color of the page
da: Sidens baggrundsfarve

en: The character to use if the text should not visible, e.g. when entering passwords
da: Det tegn som bruges hvis teksten ikke skal være synlig, f.eks. ved indtastning af adgangskoder

en: The class of the widget
da: Kontrollens klasse

en: The climb rate of the spinbutton, used in conjunction with the Page Increment
da: Klatrefart for talindtastningskontrollen, bruges sammen med sideforøgelsen

en: The color of the main text
da: Brødtekstens farve

en: The color of the title text
da: Titeltekstens farve

en: The copyright notice
da: Ophavsretnotitsen

en: The current position on the ruler
da: Nuværende position på linealen

en: The data passed to the handler
da: Data som sendes til håndteringen

en: The default height of the window
da: Vinduets standardhøjde

en: The default width of the window
da: Vinduets standardbredde

en: The description of the widget to pass to assistive technologies
da: Beskrivelse af kontrollen som skal videregives til tilgængelighedsteknologier

en: The direction of the arrow
da: Pilens retning

en: The directory to save generated source code
da: Mappe som genereret kildekode skal gemmes i

en: The directory to store pixmaps
da: Mappe som billeder skal gemmes i

en: The documenters of the package, one on each line
da: Dokumentationsforfattere til pakken, én på hver linje

en: The edge of the handle box which snaps into position
da: Kanten af håndtagsboksen som låses i position

en: The file in which the declarations of the functions to create the interface are written
da: Filen hvor erklæringen af funktionerne til oprette grænsefladen bliver skrevet

en: The file in which the declarations of the signal handler and callback functions are written
da: Filen hvor erklæringerne af signalhåndteringerne og tilbagekaldsfunktionerne bliver skrevet i

en: The file in which the declarations of the support functions are written
da: Filen hvor erklæringerne af hjælpefunktionerne bliver skrevet i

en: The file in which the empty signal handler and callback functions are written
da: Filen hvor tomme signalhåndteringer og tilbagekaldsfunktioner bliver skrevet i

en: The file in which the functions to create the interface are written
da: Filen hvor funktionerne for oprettelse af grænsefladen skrives i

en: The file in which the support functions are written
da: Filen hvor hjælpefunktionerne bliver skrevet i

en: The file to write source code into
da: Den fil som kildekoden skal skrives i

en: The filename must be a simple relative filename.
    Use the Project Options dialog to set it.
da: Filnavnet skal være et simpelt, relativt filnavn.
    Angiv det under projektindstillingerne.

en: The filename must be set in the Project Options dialog.
da: Filnavnet skal angives under projektindstillingerne.

en: The first integer argument to pass to the function
da: Første heltalsparameter som skal sendes til funktionen

en: The first string argument to pass to the function
da: Første strengparameter som skal sendes til funktionen

en: The font to use for any text in the widget
da: Skrifttype som skal bruges til tekst i denne kontrol

en: The fraction of the progress bar length to move the bouncing block when pulsed
da: Den procentdel af fremgangslinjens længde den pulserende blok skal flyttes hver gang

en: The fraction of work that has been completed
da: Procentdel af arbejdet der er blevet fuldført

en: The function to be called when the item is selected
da: Funktion som skal kaldes når punktet bliver valgt

en: The function to handle the signal
da: Funktion som skal håndtere signalet

en: The function which creates the widget
da: Funktionen som opretter kontrollen

en: The graphic to use as the background of the widget
da: Grafik skal bruges som baggrund for widget

en: The height of the layout area
da: Højden af layoutområdet

en: The height to scale the pixmap to
da: Højde som billede skal skaleres til

en: The high value of the ruler
da: Øvre værdi på linealen

en: The highest hour to show in the popup
da: Højeste tid som vises i pop-op

en: The horizontal alignment
da: Den vandrette justering

en: The horizontal alignment of the arrow
da: Vandret justering af pilen

en: The horizontal alignment of the child widget
da: Vandret justering af underkontrollen

en: The horizontal alignment of the entire label
da: Den vandrette justering af hele etiketten

en: The horizontal alignment of the frame's child
da: Vandret justering af rammens underkontrol

en: The horizontal alignment of the frame's label widget
da: Vandret justering af rammens etiketkontrol

en: The horizontal alignment of the text
da: Tekstens vandrette justering

en: The horizontal padding
da: Vandret udfyldning

en: The horizontal scale of the child widget
da: Vandret skalering af underkontrollen

en: The icon for this window
da: Ikon for vinduet

en: The icon to display
da: Ikon som skal vises

en: The image to display along the top of the page
da: Billede som vises langs med toppen af siden

en: The initial position of the window
da: Vinduets første placering

en: The initial type of the curve
da: Starttypen for kurven

en: The initial value
da: Begyndelsesværdien

en: The items in the combo list, one per line
da: Punkterne i kombinationslisten, én pr. linje

en: The justification of the lines of the label
da: Justering af linjerne i etiketten

en: The justification of the text
da: Justeringen af teksten

en: The layout style of the buttons
da: Knappernes layoutstil

en: The left edge of the widget in the table
da: Kontrollens venstre kant i tabellen

en: The license which is added at the top of generated files
da: Den licens der skal tilføjes til toppen af de oprettede filer

en: The logo to display in the top-right of the page
da: Logo som skal vises i sidens øverste venstre hjørne

en: The low value of the ruler
da: Nedre værdi på linealen

en: The lowest hour to show in the popup
da: Laveste tid som vises i pop-op

en: The main image to display on the side of the page.
da: Hovedbillede som vises til venstre på siden

en: The main text of the page, introducing people to the druid.
da: Brødteksten på siden som præsenterer hjælperen

en: The maximum horizontal value
da: Maksimum vandret værdi

en: The maximum length of the text
da: Maksimal længde af teksten

en: The maximum number of history entries saved
da: Maksimalt antal historikpunkter som gemmes

en: The maximum value
da: Maksimumværdien

en: The maximum value of the ruler
da: Maksimal værdi på linealen

en: The maximum vertical value
da: Maksimum lodret værdi

en: The maximum x coordinate
da: Maksimum x-koordinat

en: The maximum y coordinate
da: Maksimum y-koordinat

en: The message to display
da: Meddelelse som skal vises

en: The minimum horizontal value
da: Minimum vandret værdi

en: The minimum value
da: Minimumværdien

en: The minimum vertical value
da: Minimum lodret værdi

en: The minimum x coordinate
da: Minimum x-koordinat

en: The minimum y coordinate
da: Minimum y-koordinat

en: The name of the current project
da: Navnet på det aktive projekt

en: The name of the program
da: Navnet på programmet

en: The name of the style, which can be shared by several widgets
da: Navn på stilen - som kan bruges af flere kontroller

en: The name of the widget
da: Navn på kontrollen

en: The name of the widget to pass to assistive technologies
da: Navn på kontrollen som skal videregives til tilgængelighedsteknologier

en: The number of buttons
da: Antal knapper

en: The number of characters to leave space for in the entry
da: Antallet af tegn der skal gøres plads til i indtastningsfeltet

en: The number of columns in the table
da: Antal kolonner i tabellen

en: The number of columns spanned by the widget in the table
da: Antal kolonner kontrollen spænder over i tabellen

en: The number of decimal digits to show
da: Antal cifre efter kommaet som skal vises

en: The number of digits to show
da: Antal cifre som skal vises

en: The number of items in the toolbar
da: Antal punkter i værktøjslinjen

en: The number of notebook pages
da: Antal sider i notesbogen

en: The number of pixels around icons (unused?)
da: Antal punkter omkring ikoner (ubrugt?)

en: The number of pixels between columns of icons
da: Antal punkter mellem ikonkolonner

en: The number of pixels between rows of icons
da: Antal punkter mellem ikonrækker

en: The number of pixels between the text and the icon
da: Antal punkter mellem tekst og ikon

en: The number of pixels corresponding to one unit
da: Antal punkter per en enhed

en: The number of rows in the table
da: Antal rækker i tabellen

en: The number of rows spanned by the widget in the table
da: Antal rækker kontrollen spænder over i tabellen

en: The number of widgets in the box
da: Antal kontroller i boksen

en: The object which receives the signal
da: Det objekt der modtager signalet

en: The orientation of a floating dock item
da: Orienteringen af et flydende dokelement

en: The orientation of the progress bar's contents
da: Hvilken vej fremgangslinjens indhold skal vende

en: The page increment
da: Sideforøgelsen

en: The page size
da: Sidestørrelsen

en: The page's position in the list of pages
da: Sidens placering i listen af sider

en: The pixmap directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
da: Billedmappen er ikke angivet.
    Angiv den venligst under projektindstillinger.

en: The pixmap filename
da: Billedets filnavn

en: The pixmap to use as the logo
da: Billede der skal bruges som logo

en: The pixmaps directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
da: Billedmappen er ikke angivet.
    Angiv den venligst under projektindstillinger.

en: The position of the divider
da: Skillelinjens placering

en: The position of the handle
da: Håndtagets placering

en: The position of the notebook tabs
da: Placering af fanerne

en: The position of the value
da: Værdiens placering

en: The preview text to display
da: Det teksteksempel som vises

en: The preview text to show in the font selection dialog
da: Teksteksempel der skal vises i skrifttypevælgeren

en: The project directory
da: Projektmappen

en: The project directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
da: Projektmappen er ikke angivet.
    Angiv den venligst under projektindstillinger.

en: The project file
da: Projektfilen

en: The radio button group (the default is all radio buttons with the same parent)
da: Radioknapgruppen (standardværdien er alle radioknapper med samme ophavskontrol)

en: The radio menu item group (the default is all radio menu items with the same parent)
da: Radiomenupunktsgruppen (standardværdien er alle radioknapper med samme ophavskontrol)

en: The radio menu item's group
da: Radiomenupunktets gruppe

en: The relief style of the button
da: Reliefstilen for knappen

en: The requested font is not available.
da: Den ønskede skrifttype er ikke tilgængelig.

en: The requested height of the widget (usually used to set the minimum height)
da: Den forespurgte højde af kontrollen (sædvanligvis sat til den mindste højde)

en: The requested width of the widget (usually used to set the minimum width)
da: Den forespurgte bredde af kontrollen (sædvanligvis sat til den mindste bredde)

en: The response code returned when the button is pressed. Select one of the standard responses or enter a positive integer value
da: Svar-id'en returneres når knappen trykkes ned. Vælg et af standardsvarene eller indtast et positivt heltal

en: The second integer argument to pass to the function
da: Anden heltalsparameter som skal sendes til funktionen

en: The second string argument to pass to the function
da: Anden strengparameter som skal sendes til funktionen

en: The selection mode
da: Valgmåden

en: The selection mode of the columned list
da: Markeringsmåde for kolonnelisten

en: The selection mode of the columned tree
da: Markeringsmåde for kolonnetræet

en: The selection mode of the list
da: Markeringsmåde for listen

en: The shadow type of the arrow
da: Pilens skyggetype

en: The signal to add a handler for
da: Signal der skal tilføjes en håndtering til

en: The signal to emit when the accelerator is pressed
da: Signal som skal sendes når genvejstasten trykkes på

en: The size of the font to use in the font picker button
da: Størrelsen af skrifttypen som skal bruges i knappen til skrifttypevælgeren

en: The size of the notebook tabs' horizontal border
da: Størrelse af notesbogfanernes vandrette kant

en: The size of the notebook tabs' vertical border
da: Størrelse af notesbogfanernes lodrette kant

en: The source directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
da: Kildekodemappen er ikke angivet.
    Angiv den venligst under projektindstillinger.

en: The space between each child
da: Mellemrum mellem hver underkontrol

en: The space between each column
da: Mellemrummet mellem hver kolonne

en: The space between each row
da: Mellemrummet mellem hver række

en: The space between the buttons
da: Mellemrum mellem knapperne

en: The step increment
da: Trinforøgelsen

en: The stock Gnome item to use.
da: Det standardpunkt fra Gnome som skal benyttes

en: The stock button to use
da: Standardknap som skal bruges

en: The stock icon size
da: Størrelsen af standardikonet

en: The stock item to use.
da: Det standardpunkt som skal benyttes

en: The table caption to pass to assistive technologies
da: Tabeloverskrift som skal videregives til tilgængelighedsteknologier

en: The text of the menu item, or empty for separators.
da: Teksten for menupunktet eller tom for adskillere.

en: The text to display
da: Tekst som skal vises

en: The text to display in the button
da: Tekst som skal vises på knappen

en: The text to display in the popup menu
da: Tekst som vises i pop-op-menuen

en: The text to display over the progress bar
da: Tekst der skal vises over fremgangslinjen

en: The tip to show when the mouse is over the item
da: Det tip som vises når musen er over punktet

en: The title of the color selection dialog
da: Titel på farvevælgerboksen

en: The title of the file selection dialog
da: Titlen på filvælgeren

en: The title of the font selection dialog
da: Skrifttypevælgerens titel

en: The title of the page
da: Sidens titel

en: The title of the window
da: Vinduets titel

en: The toolbar orientation
da: Orientering af værktøjslinjen

en: The toolbar style
da: Værktøjslinjens stil

en: The tooltip to display if the mouse lingers over the widget
da: Værktøjstip der vises når musen holdes over kontrollen

en: The top edge of the widget in the table
da: Kontrollens øverste kant i tabellen

en: The translators of the package. This should normally be left empty so that translators can add their names in the po files
da: Oversættere af pakken - bør normalt efterlades tom så oversættere selv kan tilføje deres navne i po-filerne

en: The type of shadow around the dock item
da: Skyggetype for dokelementet

en: The type of shadow around the handle box
da: Skyggetype for håndtagsboksen

en: The type of shadow of the columned list's border
da: Skyggetype for kolonnelistens kanter

en: The type of shadow of the columned tree's border
da: Skyggetype for kolonnetræets kant

en: The type of shadow of the frame
da: Rammens skyggetype

en: The type of shadow of the viewport
da: Skyggetype for visningsområdet

en: The type of the curve
da: Kurvens type

en: The type of the message box
da: Typen af meddelelsesvinduet

en: The type of the window
da: Vinduets type

en: The units of the ruler
da: Enheden på linealen

en: The update policy of the scale
da: Opdateringspolitik for skalaen

en: The update policy of the scrollbar
da: Opdateringspolitik for rulleskakt

en: The update policy of the vertical scrollbar
da: Opdateringspolitikken for lodret rulleskakt

en: The vertical alignment
da: Den lodrette justering

en: The vertical alignment of the arrow
da: Lodret justering af pilen

en: The vertical alignment of the child widget
da: Lodret justering af underkontrollen

en: The vertical alignment of the entire label
da: Den lodrette justering af hele etiketten

en: The vertical alignment of the frame's label widget
da: Lodret justering af rammens etiketkontrol

en: The vertical alignment of the text
da: Tekstens lodrette justering

en: The vertical padding
da: Lodret udfyldning

en: The vertical scale of the child widget
da: Lodret skalering af underkontrollen

en: The watermark to display at the top of the page.
da: Vandmærke som vises øverst på siden

en: The widget can't be deleted
da: Kontrollen kan ikke slettes

en: The widget is created automatically as part of the parent widget, and it can't be deleted.
da: Kontrollen oprettes automatisk som del af en ophavskontrol og kan ikke slettes.

en: The widget to set the keyboard focus to when the underlined access key is used
da: Kontrol som tastaturfokus flyttes til når den understregede genvejstast trykkes

en: The widget's padding
da: Udfyldningen for kontrollen

en: The widget's position relative to its siblings
da: Kontrollens position i forhold til kontroller i samme niveau

en: The width of each icon
da: Bredden for hvert ikon

en: The width of the border around the container
da: Bredden af kanten rundt om beholderen

en: The width of the layout area
da: Bredden af layoutområdet

en: The width to scale the pixmap to
da: Bredde som billede skal skaleres til

en: The wrapping of the text
da: Ombrydningen af teksten

en: There is no project currently open.
    Create a new project with the Project/New command.
da: Intet projekt er i øjeblikket åbnet.
    Opret et nyt under "Projekt/Nyt".

en: Title Color:
da: Titelfarve:

en: Title:
da: Titel:

en: Toggle Button
da: Skifteknap

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Tooltip:
da: Værktøjstip:

en: Tooltips:
da: Værktøjstip:

en: Top Watermark:
da: Topvandmærke:

en: Translatable Strings:
da: Oversætbare tekststrenge:

en: Translators:
da: Oversættere:

en: Unexpected end of file
da: Uventet slutning på fil

en: Unknown error code
da: Ukendt fejlkode

en: Update
da: Opdatér

en: Update Policy:
da: Opdateringspolitik:

en: Upper Hour:
da: Højeste tid:

en: Upper Value:
da: Højeste værdi:

en: Use Alpha:
da: Brug alfa:

en: Use Always:
da: Benyt altid:

en: Use Arrows:
da: Benyt piletaster:

en: Use Font:
da: Benyt skrifttype:

en: Use Markup:
da: Opmærkning:

en: Use Size:
da: Benyt størrelse:

en: Use Underline:
da: Understregning:

en: V Max:
da: Lodret maks:

en: V Min:
da: Lodret min:

en: V Padding:
da: Lodret fyld:

en: V Page Inc:
da: L-sideforøg:

en: V Page Size:
da: L-sidestørrelse:

en: V Policy:
da: Lodret politik:

en: V Step Inc:
da: L-trinforøg:

en: V Value:
da: Lodret værdi:

en: Value In List:
da: Værdi i liste:

en: Value Pos:
da: Værdiplacering:

en: Value:
da: Værdi:

en: Vertical Box
da: Lodret boks

en: Vertical Button Box
da: Lodret knapboks

en: Vertical Panes
da: Lodrette paneler

en: Vertical Ruler
da: Lodret lineal

en: Vertical Scale
da: Lodret skala

en: Vertical Scrollbar
da: Lodret rulleskakt

en: Vertical Separator
da: Lodret skillelinje

en: Vertical Snapping:
da: Lodret fastgørelse:

en: Vertical Spacing:
da: Lodret mellemrum:

en: View the Glade FAQ
da: Vis ofte stillede spørgsmål om Glade

en: Viewport
da: Visningsområde

en: Visibility of widgets. Public widgets are exported to a global map.
da: Synlighed af kontroller. Offentlige kontroller eksporteres til et globalt kort.

en: Visibility:
da: Synlighed:

en: Visible:
da: Synlig:

en: Week Numbers:
da: Ugenumre:

en: What to display in the font picker button
da: Hvad der vises på knappen til skrifttypevælgeren

en: When the horizontal scrollbar will be shown
da: Hvornår den vandrette rulleskakt skal vises

en: When the mouse enters the window
da: Når musen kommer ind i vinduet

en: When the mouse leaves the window
da: Når musen forlader vinduet

en: When the mouse moves
da: Når musen flyttes

en: When the vertical scrollbar will be shown
da: Hvornår den lodrette rulleskakt skal vises

en: When the window needs redrawing
da: Når vinduet behøver genoptegning

en: When value_changed signals are emitted
da: Hvornår 'value_changed'-signaler udsendes

en: Where the child window is located with respect to the scrollbars
da: Hvor undervinduet er placeret i forhold til rulleskakterne

en: Which type of project do you want to create?
da: Hvilken type projekt ønsker du at oprette?

en: Widget
da: Kontrol

en: Widget Tree
da: Kontroltræ

en: Widget not found in box
da: Kontrol ikke fundet i boks

en: Widget not found in fixed container
da: Kontrol ikke fundet i fast beholder

en: Widget not found in packer
da: Kontrol ikke fundet i pakker

en: Widget not found in table
da: Kontrol ikke fundet i tabel

en: Width In Chars:
da: Bredde i tegn:

en: Width of the left margin in pixels
da: Bredden af venstre margen i punkter

en: Width of the right margin in pixels
da: Bredden af højre margen i punkter

en: Width:
da: Bredde:

en: Window
da: Vindue

en: Window Pos:
da: Vinduesplacering:

en: Word
da: Ord

en: Wrap Text:
da: Ombryd tekst:

en: Wrap:
da: Fold:

en: Wrapping:
da: Ombrydning:

en: Write Source Code
da: Skriv kildekode

en: Write the source code and exit
da: Udskriv kildekoden og afslut

en: X Align:
da: Vandret justering:

en: X Expand:
da: Udvid vandret:

en: X Fill:
da: Udfyld vandret:

en: X Max:
da: x-maks:

en: X Min:
da: x-min:

en: X Pad:
da: Vandret fyld:

en: X Scale:
da: Vandret skalering:

en: X Shrink:
da: Formindsk vandret:

en: X1:
da: Min. x:

en: X2:
da: Maks. x:

en: X:
da: x:

en: Y Align:
da: Lodret justering:

en: Y Expand:
da: Udvid lodret:

en: Y Fill:
da: Udfyld lodret:

en: Y Max:
da: y-maks:

en: Y Min:
da: y-min:

en: Y Pad:
da: Lodret fyld:

en: Y Scale:
da: Lodret skalering:

en: Y Shrink:
da: Formindsk lodret:

en: Y1:
da: Min. y:

en: Y2:
da: Maks. y:

en: Y:
da: y:

en: Yes
da: Ja

en: You can't add a widget at the selected position.
    
    Tip: GTK+ uses containers to lay out widgets.
    Try deleting the existing widget and using
    a box or table container instead.
da: Du kan ikke tilføje en kontrol på denne placering.
    
    Tip: GTK+ bruger beholdere til at placere kontroller.
    Prøv at fjerne den eksisterende kontrol og indsæt en
    boks- eller tabelbeholder i stedet.

en: You can't paste into the selected widget, since
    it is created automatically by its parent.
da: Du kan ikke indsætte i den valgte kontrol da den
    er oprettet automatisk af sin forælder.

en: You can't paste into windows or dialogs.
da: Du kan ikke indsætte i vinduer eller dialogbokse.

en: You need to copy a color or background pixmap first
da: Du skal kopiere en farve eller et baggrundsbillede først

en: You need to select a background pixmap to paste into
da: Du skal vælge et baggrundsbillede at indsætte i

en: You need to select a color or background to copy
da: Du skal vælge en farve eller baggrund til kopiering

en: You need to select a color to paste into
da: Du skal vælge en farve at indsætte i

en: You need to select a widget to paste into
da: Du skal vælge en kontrol at indsætte i

en: You need to set the Pixmaps Directory option
da: Du er nødt til at angive billedmappen

en: You need to set the Program Name option
da: Du er nødt til at angive programnavnet

en: You need to set the Project Directory option
da: Du er nødt til at angive projektmappen

en: You need to set the Project File option
da: Du er nødt til at angive projektfilen

en: You need to set the Project Name option
da: Du er nødt til at angive projektnavnet

en: You need to set the Source Directory option
da: Du er nødt til at angive kildekodemappen

en: You need to set the Translatable Strings File option
da: Du er nødt til at angive filen til oversætbare strenge

en: You need to set the accelerator key
da: Du skal vælge en genvejstast

en: You need to set the handler for the signal
da: Du skal angive håndteringen for signalet

en: You need to set the signal name
da: Du skal angive navnet på signalet

en: You need to set the signal to emit
da: Du skal angive signalet som skal udsendes

en: Your project uses deprecated widgets that Gtkmm-2
    does not support.  Check your project for these
    widgets, and use their replacements.
da: Dit projekt benytter forældede kontroller som gtkmm 2
    ikke understøtter. Erstat dem med de nye kontroller i
    gtkmm 2.

en: _About
da: _Om

en: _About...
da: _Om...

en: _Add
da: _Tilføj punkt

en: _Build
da: _Byg

en: _Delete
da: S_let

en: _Edit
da: _Redigér

en: _FAQ
da: _Ofte stillede spørgsmål

en: _File
da: _Fil

en: _Grid
da: _Gitter

en: _Help
da: _Hjælp

en: _New
da: _Ny

en: _Number of Buttons:
da: _Antal knapper:

en: _Project
da: _Projekt

en: _Show Grid
da: _Vis gitter

en: _Snap to Grid
da: _Fæstn til gitter

en: _Standard Button Layout:
da: _Standardknaplayout

en: _View
da: _Vis

en: glade: Error loading XML file.
da: glade: Fejl under indlæsning af XML-fil.

en: glade: Error writing source.
da: glade: Fejl ved udskriving af kildekode.

en: glade: The XML file must be set for the '-w' or '--write-source' option.
da: glade: XML-filen skal være angivet for tilvalgene '-w' og '--write-source'.

en: private
da: privat

en: project
da: projekt

en: protected
da: beskyttet

en: public
da: offentlig

en: replacing child of container - not implemented yet
da: erstatter barnet til beholder - ikke implementeret endnu

en: separator
da: skillelinje
