glade 2.x - en to it translation catalogue (925 entries)

en:  errors opening project file:
it:  errori apertura file del progetto:

en: %s signals
it: Segnali per %s

en: (C) 1998-2002 Damon Chaplin
it: © 1998-2002 Damon Chaplin

en: /*
     * Translatable strings file generated by Glade.
     * Add this file to your project's POTFILES.in.
     * DO NOT compile it as part of your application.
     */
it: /*
     * File di stringhe traducibile generato da Glade.
     * Aggiungere questo file al file POTFILE.in del progetto.
     * NON compilare come parte dell'applicazione.
     */

en: 24 Hour Format:
it: Formato 24 Ore

en: <untitled>
it: <senza titolo>

en: About Glade
it: Informazioni su Glade

en: Accelerator:
it: Acceleratore:

en: Accelerators
it: Acceleratori

en: Accelerators:
it: Acceleratore:

en: Accepts Tab:
it: Accetta tab:

en: Action:
it: Azione:

en: Active
it: Attivo

en: Active:
it: Attiva:

en: Activity Mode:
it: Modo attività:

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Alignment
it: Aggiungi allineamento

en: Add Event Box
it: Aggiungi casella evento

en: Add Label Widget
it: Aggiungi widget etichetta

en: Add Scrolled Window
it: Aggiungi finestra di scorrimento

en: Add a new item below the selected item.
it: Aggiungi un nuovo oggetto sotto quello selezionato

en: Add a separator below the selected item.
it: Aggiungi un separatore sotto l'oggetto selezionato

en: Additional information, such as a description of the package and its home page on the web
it: Infomazioni aggiuntivo, come una descrizione del pacchetto e la suo homepage sul web

en: After
it: Dopo

en: After:
it: Dopo:

en: Alignment
it: Allineamento

en: Allow Floating:
it: Consenti fluttuazione:

en: Amount of pixels to indent paragraphs
it: Quantità di pixel per rientro dei paragrafi

en: An optional icon to show on the left of the menu item.
it: Una icone opzionale da mostrare alla sinistra della voce del menu.

en: Any change in X Windows property
it: Qualunque modifica nelle proprietà di X-Window

en: Any change in input focus
it: Qualunque modifica al fuoco di input

en: Any change in visibility
it: Qualunque cambiamento nella visibilità

en: Any change in window structure
it: Qualunque modifica alla struttura della finestra

en: Any key pressed
it: Qualunque tasto premuto

en: Any key released
it: Qualunque tasto rilasciato

en: Any mouse button pressed
it: Qualuque pulsante del mouse premuto

en: Any mouse button released
it: Qualunque pulsante del mouse rilasciato

en: Are you sure you want to create a new project?
it: Creare un nuovo progetto?

en: Are you sure you want to quit?
it: Uscire veramente?

en: Area Height:
it: Altezza area:

en: Area Width:
it: Larghezza area:

en: Arrow
it: Freccia

en: Authors:
it: Autori:

en: Auto
it: Automatico

en: Back. Color:
it: Colore sfondo:

en: Back. Pixmap:
it: Immagine sfondo:

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Background:
it: Sfondo:

en: Backup Source Files
it: Crea copia di backup per i File sorgente:

en: Base color
it: Colore di base

en: Basic Options:
it: Opzioni base:

en: Border Width:
it: Spessore bordo:

en: Bottom
it: Basso

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Build
it: Crea eseguibile

en: Build the Source Code
it: Genera codice sorgente

en: Button
it: Pulsante

en: Button Relief:
it: Rilievo pulsante:

en: C Options
it: Opzioni C

en: Calendar
it: Calendario

en: Can Default:
it: Imposta di default:

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel, Apply, OK
it: Annulla, Applica, OK

en: Cancel, OK
it: Annulla, OK

en: Case Sensitive:
it: Maiuscole/minuscole:

en: Cell X:
it: Casella X:

en: Cell Y:
it: Casella Y:

en: Center
it: Centrato

en: Character
it: Carattere

en: Character data expected
it: Atteso dato carattere

en: Check Button
it: Pulsante di spunta

en: Check Menu Item
it: Voce menù di spunta

en: Class id missing
it: Id Classe mancante

en: Class unknown
it: Classe sconosciuta

en: Class:
it: Classe:

en: Clear
it: Pulisci

en: Click
it: Clic

en: Clipboard
it: Appunti

en: Close
it: Chiudi

en: Col Spacing:
it: Spaziatura colonne:

en: Col Span:
it: Span della colonna:

en: Color Chooser Button
it: Pulsante selettore colore

en: Color Selection
it: Selezione del colore

en: Color Selection Dialog
it: Finestra di dialogo selettore colore

en: Color:
it: Colore:

en: Column 1
it: Colonna 1

en: Column 2
it: Colonna 2

en: Columned List
it: Lista a colonne

en: Columned Tree
it: Albero in colonna

en: Columns:
it: Colonne:

en: Combo Box
it: Casella combinata

en: Comments:
it: Commenti:

en: Common
it: Comuni

en: Connection Selector
it: Selettore connessione

en: Controlled By
it: Controllato da

en: Controller For
it: Controllato per

en: Copy
it: Copia

en: Copy All
it: Copia tutto

en: Copy the selected widget to the clipboard
it: Copia il widget selezionato negli appunti

en: Couldn't access directory:
      %s
it: Impossibile accedere alla directory:
      %s

en: Couldn't access file:
      %s
it: Impossibile accedere al file:
       %s

en: Couldn't add new widget.
it: Impossibile aggiungere un nuovo widget.

en: Couldn't create directory:
      %s
it: Impossibile creare la directory:
       %s

en: Couldn't create file:
      %s
it: Impossibile creare il file:
      %s

en: Couldn't create pixmap from file
it: Non posso creare immagine dal file

en: Couldn't delete widget.
it: Impossibile eliminare il widget.

en: Couldn't insert GtkAlignment widget.
it: Impossibile inserire un widget GtkAlignment.

en: Couldn't insert GtkEventBox widget.
it: Impossibile inserire un widget GtkEventBox.

en: Couldn't insert GtkScrolledWindow widget.
it: Impossibile inserire un widget GtkScrolledWindow.

en: Couldn't insert a GtkScrolledWindow widget.
it: Impossibile inserire un widget GtkScrolledWindow.

en: Couldn't insert a GtkViewport widget.
it: Impossibile inserire un widget GtkViewport.

en: Couldn't open directory:
      %s
it: Impossibile aprire la directory:
       %s

en: Couldn't open file:
      %s
it: Impossibile aprire il file:
       %s

en: Couldn't remove GtkAlignment widget.
it: Impossibile rimuovere il widget GtkAlignment

en: Couldn't remove GtkEventBox widget.
it: Impossibile rimuovere il widget GtkEventBox.

en: Couldn't remove GtkScrolledWindow widget.
it: Impossibile rimuovere il widget GtkScrolledWindow.

en: Create a new file
it: Crea un nuovo file

en: Create a new project
it: Crea nuovo progetto

en: Creation Function:
it: Funzione creante:

en: Cursor Visible:
it: Cursore visibile:

en: Curve
it: Curva

en: Custom Widget
it: Widget personalizzato

en: Cut
it: Taglia

en: Cut the selected widget to the clipboard
it: Taglia il widget selezionato negli appunti

en: DSN Config Druid
it: Assistente configurazione DNS

en: DSN Configurator
it: Configurazione DNS

en: Data
it: Dati

en: Data Source Selector
it: Selettore sorgenti dati

en: Data:
it: Dati:

en: Database Browser
it: Browser database

en: Database error dialog
it: Dialogo errore database

en: Database error viewer
it: Visualizzatore errore database

en: Database login dialog
it: Dialogo login database

en: Database login widget
it: Widget login database

en: Day Names:
it: Nomi dei giorni:

en: Decorated:
it: Decorata:

en: Default Height:
it: Altezza predefinita:

en: Default Width:
it: Larghezza predefinita:

en: Defines the signals to emit when keys are pressed
it: Definisce il segnale da emettere quando i tasti sono premuti

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Column
it: Elimina colonna

en: Delete Page
it: Elimina pagina

en: Delete Row
it: Elimina riga

en: Delete the current item
it: Cancella oggetto corrente

en: Delete the selected widget
it: Elimina il widget selezionato

en: Dep_recated
it: Dep_recati

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Design user interfaces
it: Per progettare interfacce utente

en: Dialog
it: Finestra di dialogo

en: Digits:
it: Cifre:

en: Direction:
it: Direzione:

en: Directory:
it: Cartella:

en: Documenters:
it: Documentazione:

en: Dots
it: Puntini

en: Draw:
it: Disegnato:

en: Drawing Area
it: Area di disegno

en: Edit Menus...
it: Modifica menu...

en: Edit the project options
it: Modifica opzioni del progetto

en: Edit...
it: Modifica...

en: Editable:
it: Modificabile:

en: Enable Gnome DB Support
it: Abilita il supporto per Gnome DB

en: Enable Gnome Support
it: Abilita il supporto per Gnome

en: Enable Search:
it: Abilita ricerca:

en: End tag expected
it: Attesa fine del tag

en: Error
it: Errore

en: Error opening file
it: Errore apertura file

en: Error opening project.
it: Errore apertura progetto.

en: Error reading file
it: Errore lettura file

en: Error reading from file:
      %s
it: Errore nel leggere dal file: 
       %s

en: Error saving project
it: Errore nel salvare il progetto

en: Error saving project.
it: Errore nel salvare il progetto.

en: Error writing XML file
it: Errore nello scrivere il file XML

en: Error writing file
it: Errore scrittura file

en: Error writing source.
it: Errore nel generare il codice sorgente.

en: Error writing to file:
      %s
it: Errore nello scrivere sul file:
       %s

en: Errors opening project file
it: Errore apertura file del progetto

en: Errors writing source code
it: Errore nel generare il codice sorgente

en: Event Box
it: Casella evento

en: Event Mask
it: Maschera degli eventi

en: Events:
it: Eventi:

en: Exclusive:
it: Escusivo:

en: Expand:
it: Espandi:

en: Ext.Events:
it: Eventi esterni:

en: File Chooser
it: Selettore file

en: File Chooser Dialog
it: Finestra di dialogo per selezione file

en: File Ops.:
it: Oper. file:

en: File Output Options:
it: Opzioni File in uscita:

en: File Selection Dialog
it: Finestra di dialogo per selezione file

en: Fill
it: Riempi

en: Fill:
it: Riempi:

en: Fixed Month:
it: Mese fisso:

en: Fixed Positions
it: Posizioni fisse

en: Focus On Click:
it: Focus al clic:

en: Focus Target:
it: Obiettivo focus:

en: Font Selection
it: Selezione carattere

en: Font Selection Dialog
it: Finestra di dialogo per selezione carattere

en: Font:
it: Carattere:

en: For cursors in XInput-aware programs
it: Per cursori dentro applicazioni compatibili XInput

en: Foreground color
it: Colore in primo piano

en: Foreground:
it: Primo piano:

en: Fraction:
it: Frazione:

en: Frame
it: Cornice

en: GTK+ _Additional
it: GTK+ _aggiuntivo

en: GTK+ _Basic
it: GTK+ _semplice

en: Gamma Curve
it: Curva Gamma

en: General
it: Generale

en: General Options:
it: Opzioni generali:

en: Gettext Support
it: Supporto per Gettext:

en: Glade Interface Designer
it: Glade - Designer di interfacce

en: Glade is a User Interface Builder for GTK+ and GNOME.
it: Glade è un modellatore di interfacce grafiche per le librerie GTK+ e GNOME.

en: Gnome About Dialog
it: Finestra di Dialogo ABOUT di Gnome

en: Gnome Entry
it: Inserimento Testo

en: Gnome HRef Link Button
it: Pulsante collegamento HRef GNOME

en: Gnome Help Support
it: Supporto per Gnome Help

en: Gnome Icon Entry
it: Campo icona GNOME

en: Gnome Message Box
it: Finestre di messaggio GNOME

en: Gnome Pixmap
it: Pixmap GNOME

en: Grid Options
it: Opzioni griglia

en: Grid Style:
it: Stile griglia:

en: Group
it: Gruppo

en: Group:
it: Gruppo:

en: H Max:
it: Max. H:

en: H Min:
it: Min. H:

en: H Padding:
it: Padding oriz.

en: H Page Inc:
it: Incremento Pagina H:

en: H Page Size:
it: Dimensione pagina H:

en: H Step Inc:
it: Incremento H:

en: H Value:
it: Valore H:

en: Handle Pos:
it: Posiz. handler:

en: Handler
it: Gestore

en: Handler:
it: Gestore:

en: Has Frame:
it: Con cornice

en: Has Separator:
it: Con separatore:

en: Header File:
it: Nome file header:

en: Headers Visible:
it: Intestazioni visibili:

en: Heading:
it: Intestazione:

en: Height:
it: Altezza:

en: Homogeneous:
it: Omogeneo:

en: Horizonal Separator
it: Separatore orizzontale

en: Horizontal Box
it: Gruppo orizzontale

en: Horizontal Button Box
it: Gruppo pulsanti orizzontale

en: Horizontal Panes
it: Riquadri orizzontali

en: Horizontal Ruler
it: Righello orizzontale

en: Horizontal Scale
it: Scala orizzontale

en: Horizontal Scrollbar
it: Barra di scorrimento orizzontale

en: Horizontal Spacing:
it: Spaziatura orizzontale:

en: Icon
it: Icona

en: Icon Border:
it: Bordo icona:

en: Icon List
it: Lista icone

en: Icon Selection
it: Selettore icone

en: Icon Size:
it: Dimensione icona:

en: Icon Width:
it: Larghezza icona:

en: Icon:
it: Icona:

en: If a Gnome DB application is to be built
it: Se deve essere creata una applicazione Gnome DB

en: If a Gnome application is to be built
it: Se deve essere create una applicazione Gnome

en: If an empty value is acceptable, when 'Value In List' is set
it: Indica se un valore vuoto sia accettabile, quando "Valore in lista" è impostato

en: If arrows can be used to change the value
it: Indica se le frecce possono essere utilizzare per cambiare il valore

en: If arrows work even if the value is not in the list
it: Indica se le frecce funzionano sempre anche se non c'è un valore nella lista

en: If copies of old source files are made
it: Se devono essere create copie dei vecchi file sorgente

en: If entered text overwrites the existing text
it: Indica se il testo inserito sovrascrive il testo esistente

en: If only numeric entry is allowed
it: Indica se è consentito immettere solo numeri

en: If strings are marked for translation by gettext
it: Se le stringa sono marcate per la traduzione con gettext

en: If tab characters can be entered
it: Indica se può essere immesso il carattere di tabulazione

en: If the alpha channel should be used
it: Se il canale Alpha deve essere utilizzato.

en: If the button grabs focus when it is clicked
it: Indica se il pulsante cattura il focus quando ci si fa clic

en: If the button is shown in an inconsistent state
it: Indica se il pulsante è mostrato in uno stato inconsistente

en: If the check button is initially on
it: Indica se il check button è attivo sin dall'inizio

en: If the check menu item is initially on
it: Indica se la voce di menù di spunta sia inizialmente attiva

en: If the children should all be the same size
it: Se il widget figlio deve essere della stessa dimensione

en: If the children should be the same size
it: Indica se i widget figli debbono avere la stessa dimensione

en: If the column header buttons are shown
it: Indica se i pulsanti intestazione delle colonne devono essere visualizzati

en: If the column titles are shown
it: Indica se i titoli delle colonne debbano essere visualizzati

en: If the cursor is visible
it: Indica se il cursore è visibile

en: If the day names should be shown
it: Indica se mostrare i nomi dei giorni

en: If the default widget in the window is activated when Enter is pressed
it: Indica se il widget predefinito nella finestra è attivato alla pressione del tasto «Invio»

en: If the dialog has a horizontal separator above the buttons
it: Indica se la finestra di dialogo ha un separatore orizzontale sopra i pulsanti

en: If the entry has a frame around it
it: Indica se il campo ha una cornice intorno

en: If the file operation buttons are shown
it: Indica se sono mostrati i pulsanti di operazione file

en: If the handler runs after the class function
it: Indica se il gestore è avviato dopo la funzione della classe

en: If the icon text can be edited by the user
it: Indica se Se il testo dell'icona può essere modificato dall'utente

en: If the indicator is always drawn
it: Indica se l'indicatore debba essere disegnato

en: If the item is initially on.
it: Indica se l'oggetto è inizialmente attivato.

en: If the label text can be selected with the mouse
it: Indica se il testo dell'etichetta può essere selezionato col mouse

en: If the month and year should be shown at the top
it: Indica se mostrare il mese e l'anno nella parte superiore

en: If the month and year shouldn't be changeable
it: Indica se il mese e l'anno non possono essere modificati

en: If the notebook border is shown, when the tabs are not shown
it: Indica se il bordo della scheda è mostrato, quando le linguette non sono mostrate

en: If the number of the week should be shown
it: Indica se il numero della settimana deve essere mostrato

en: If the opacity control is shown
it: Indica se il controllo di opacità debba essere mostrato

en: If the palette is shown
it: Indica se la tavolozza debba essere mostrata

en: If the pixmap is scaled
it: Indica se l'immagine è scalata

en: If the popup menu is enabled
it: Indica se il menù contestuale è attivato

en: If the preview expands to fill its allocated area
it: Indica se l'anteprima è espansa per riempire tutta l'area ad essa riservata

en: If the preview is color or grayscale
it: Indica se l'anteprima è a colori o in scala di grigi

en: If the progress bar should act like the front of Kit's car
it: Indica se la barra d'avanzamento funziona come il muso della famosa automobile Kit

en: If the radio button is initially on
it: Indica se il pulsante radio è inzialmente attivo

en: If the range values are inverted
it: Indica se l'intervallo di valori è invertito

en: If the scale's value is shown
it: Indica se la scala dei valore deve essere mostrata

en: If the searching is case sensitive
it: Indica se la ricerca è sensibile alla maiuscole e minuscole

en: If the separator is drawn, or just blank
it: Indica se il separatore è disegnato o lasciato in bianco

en: If the support functions are output
it: Se devono essere create le funzioni di supporto

en: If the text can be edited
it: Indica se il testo può essere modificato

en: If the text entered by the user will be shown. When turned off, the text typed in is displayed as asterix characters, which is useful for entering passwords
it: Indica se il testo immesso dall'utente deve essere mostrato. Se disattivato, il testo digitato è mostrato come asteristichi, caratteristica utile per inserire una password

en: If the text includes pango markup
it: Indica se il testo include marcatori pango

en: If the text should be shown in the progress bar
it: Indica se mostrare il testo nella barra d'avanzamento

en: If the user can search through columns interactively
it: Indica se l'utente può cercare nelle colonne in modo interattivo

en: If the value must be in the list
it: Indica se il valore debba essere incluso nella lista

en: If the view is reorderable
it: Indica se la vista è riordinabile

en: If the week should start on Monday
it: Indica se la settimana debba cominciare di lunedì

en: If the widget is initially visible
it: Indica se il widget è inizialmente visibile

en: If the widget responds to input
it: Indica se il widget risponde ad input

en: If the window can be enlarged
it: Indica se la finestra può essere allargata

en: If the window can be resized
it: Indica se la finestra può essere ridiemensionata

en: If the window can be shrunk
it: Indica se la finestra può essere ridotta

en: If the window is modal
it: Se la finestra e' modale

en: If tooltips are enabled
it: Indica se i suggerimenti sono attivati

en: If translatable strings are saved in a separate C source file, to enable translation of interfaces loaded by libglade
it: Se le stringhe traducibili sono salvate in un file C separato, per abilitare le traduzioni dell'interfaccia avviata da libglade

en: If widget names are set in the source code
it: Se i nomi dei widget sono impostati nel codice sorgente

en: Image
it: Immagine

en: Inconsistent:
it: Inconsistente:

en: Indent:
it: Rientro:

en: Indicator:
it: Indicatore:

en: Initial Type:
it: Tipo iniziale:

en: Initially Expanded:
it: Inizialmente espanso:

en: Initially On:
it: Inizialmente attivo:

en: Input Dialog
it: Dialogo di inserimento

en: Insens
it: Senza senso

en: Insert After
it: Inserisci dopo

en: Insert Before
it: Inserisci prima

en: Insert Column After
it: Inserisci colonna dopo

en: Insert Column Before
it: Inserisci colonna prima

en: Insert Item After
it: Inserisci oggetto dopo

en: Insert Item Before
it: Inserisci oggetto prima

en: Insert Page After
it: Inserisci pagina dopo

en: Insert Page Before
it: Inserisci pagina prima

en: Insert Row After
it: Inserisci riga dopo

en: Insert Row Before
it: Inserisci riga prima

en: Int1:
it: Intero 1

en: Int2:
it: Intero 2:

en: Interface Creation Functions:
it: Funzioni di creazione per l'interfaccia

en: Invalid XML entity
it: Entità XML non valida

en: Invalid component
it: Componente non valido

en: Invalid directory
it: Directory non valida

en: Invalid directory:
      %s
it: Directory non valida:
      %s

en: Invalid selection in on_style_copy()
it: Selezione invalida in on_style_copy()

en: Invalid source directory:
    
    The source directory must be the project directory
    or a subdirectory of the project directory.
it: Directory dei sorgenti non valida:
    
    La directory dei sorgenti deve essere la directory del progetto
    oppure una sua sotto-directory.

en: Invalid stock menu item
it: Voce di menu dello stock non validac

en: Invalid style name
it: Nome stile non valido

en: Invalid value
it: Valore non valido

en: Inverted:
it: Invertito:

en: Invisible Char:
it: Carattere invisibile:

en: Is Important:
it: È importante:

en: Item Type:
it: Tipo oggetto:

en: Items:
it: Oggetti:

en: Justification:
it: Giustifica:

en: Justify:
it: Giustifica:

en: Key
it: Tasto

en: Key:
it: Tasto:

en: Label
it: Etichetta

en: Label For
it: Etichetta per

en: Label X Align:
it: Allineamento etichetta X:

en: Label Y Align:
it: Allineamento etichetta Y:

en: Label with Accelerator
it: Etichetta con acceleratore

en: Label:
it: Etichetta:

en: Labelled By
it: Etichettato da

en: Language:
it: Linguaggio:

en: Left
it: Sinistra

en: Left Margin:
it: Margine sinistro:

en: LibGlade Options
it: Opzioni per LibGlade

en: License:
it: Licenza:

en: Lines
it: Linee

en: List
it: Lista

en: List Item
it: Oggetto della lista

en: List or Tree View
it: Vista a lista o ad albero

en: Local Only:
it: Solo locale:

en: Locked:
it: Bloccato:

en: Lower Hour:
it: Valore inferiore:

en: Lower Value:
it: Valore inferiore:

en: Max Length:
it: Lunghezza massima:

en: Member Of
it: Membro di

en: Menu Bar
it: Barra dei menu

en: Menu Editor
it: Editor menù

en: Menu Item
it: Voce di menu

en: Menu item with a pixmap
it: Nuova voce di menù con un'immagine

en: Message Type:
it: Tipo messaggio:

en: Message:
it: Messaggio:

en: Metric:
it: Metrica:

en: Modal:
it: Modale:

en: Mode:
it: Modo:

en: Modifiers:
it: Modificatori:

en: Monday First:
it: Inizia di lunedì:

en: Mouse movement hints
it: Suggerimento spostamento mouse

en: Mouse movement with any button pressed
it: Spostamento del mouse con qualunque pulsante premuto

en: Mouse movement with button 1 pressed
it: Spostamento del mouse con pulsante 1 premuto

en: Mouse movement with button 2 pressed
it: Spostamento del mouse con pulsante 2 premuto

en: Mouse movement with button 3 pressed
it: Spostamento del mouse con pulsante 3 premuto

en: Move the item and its children down one level
it: Sposta l'oggetto in basso di un livello

en: Move the item and its children down one place in the list
it: Sposta l'oggetto di una casella in basso nella lista

en: Move the item and its children up one level
it: Sposta l'oggetto in alto di un livello

en: Move the item and its children up one place in the list
it: Sposta l'oggetto di una casella in alto nella lista

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: Never Horizontal:
it: Mai orizzontale:

en: Never Vertical:
it: Mai verticale:

en: New
it: Nuovo

en: New File
it: Nuovo file

en: New G_NOME Project
it: Nuovo progetto G_NOME

en: New Group
it: Nuovo gruppo

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: New Style:
it: Nuovo stile:

en: New _GTK+ Project
it: Nuovo progetto _GTK+

en: New columned list
it: Nuova lista a colonne

en: New columned tree
it: Nuovo albero in colonna

en: New dialog
it: Nuova finestra di dialogo

en: New horizontal box
it: Nuovo gruppo orizzontale

en: New horizontal button box
it: Nuovo gruppo pulsanti orizzontale

en: New project created.
it: Nuovo progetto creato.

en: New table
it: Nuova tabella

en: New toolbar
it: Nuova barra degli strumenti

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Node Child Of
it: Nodo figlio di

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Number of Pages:
it: Numer di pagine:

en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

en: Number of items:
it: Numero di elementi:

en: Number of pages:
it: Numero di pagine:

en: Number of rows:
it: Numero di righe:

en: Numeric:
it: Numerico:

en: OK If Empty:
it: OK se vuoto:

en: Object
it: Oggetto

en: Object:
it: Oggetto:

en: Op_tions...
it: Op_zioni...

en: Opacity Control:
it: Controllo opacità:

en: Open
it: Apri

en: Open File
it: Apri file

en: Open Project
it: Apri progetto

en: Open an existing project
it: Apre un progetto esistente

en: Optio_ns
it: Op_zioni

en: Option Menu
it: Menu opzioni

en: Options
it: Opzioni

en: Orientation:
it: Orientamento:

en: Output Build Files
it: File creati

en: Output Support Functions
it: Funzioni di supporto nella creazione

en: Output main.c File
it: Create file main.c

en: Output the project source code
it: Genera il  codice sorgente del progetto

en: Overwrite:
it: Sovrascrivi:

en: Page Inc:
it: Increm. pag.:

en: Page Size:
it: Dimens. pag.:

en: Palette
it: Tavolozza

en: Palette:
it: Tavolozza:

en: Paste
it: Incolla

en: Paste the widget from the clipboard over the selected widget
it: Incolla il widget dagli appunti sopra il widget selezionato

en: Pick a Color
it: Scegli un colore

en: Pick a color
it: Scegli un colore

en: Pixels of blank space above paragraphs
it: Spazio in bianco sopra i paragrafi (in pixel)

en: Pixels of blank space below paragraphs
it: Spazio in bianco sotto i paragrafi (in pixel)

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
it: Spazio in bianco tra le linee wrapper all'interno di un paragrafo (in pixel)

en: Pixmaps Directory:
it: Cartella delle immagini:

en: Policy:
it: Politica:

en: Popup Menu
it: Menu a comparsa

en: Position:
it: Posizione:

en: Prelight
it: Illuminato

en: Press
it: Pressione

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview Text:
it: Anteprima testo:

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Program Name:
it: Nome della applicazione:

en: Progress Bar
it: Barra d'avanzamento

en: Progress:
it: Progressione:

en: Project Directory:
it: Cartella del progetto:

en: Project File:
it: File del progetto:

en: Project Name:
it: Nome del progetto:

en: Project Options
it: Opzioni progetto

en: Project opened.
it: Progetto aperto.

en: Project saved.
it: Progetto salvato.

en: Projects
it: Progetti

en: Propagate:
it: Propagazione:

en: Properties
it: Proprietà

en: Properties:
it: Proprietà:

en: Properties: <none>
it: Proprietà: <nessuna>

en: Provider Selector
it: Selettore provider

en: Public:
it: Pubblico:

en: Pulse Step:
it: Passo di pulsazione:

en: Put this widget in a separate source file
it: Metti questo widget in un file sorgente separato

en: Put this widget's subtree in a separate class
it: Inserisci l'albero interno del widget in una classe separata

en: Quit Glade
it: Esci da Glade

en: Radio Button
it: Pulsante di scelta

en: Radio Menu Item
it: Voce menù di scelta

en: Ratio:
it: Rapporto:

en: Redisplay
it: Rivisualizza

en: Relationship: %s
it: Relazione: %s

en: Release
it: Rilascio

en: Remove Alignment
it: Rimuovi allineamento

en: Remove Button Contents
it: Rimuovi contenuto del pulsante

en: Remove Event Box
it: Rimuovi casella evento

en: Remove Label
it: Rimuovi etichetta

en: Remove Scrolled Window
it: Rimuovi finestra di scorrimento

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename Style To:
it: Rinomina stile:

en: Reorderable:
it: Riordinabile:

en: Resizable:
it: Ridimensionabile:

en: Resize Grip:
it: :

en: Resize:
it: Ridimensiona:

en: Response ID:
it: ID risposta:

en: Right
it: Destra

en: Right Margin:
it: Margine destro:

en: Role:
it: Ruolo:

en: Row Spacing:
it: Spaziatura righe:

en: Row Span:
it: Span della riga:

en: Rows:
it: Righe:

en: Save
it: Salva

en: Save File
it: Salve file

en: Save Project
it: Salva progetto

en: Save Translatable Strings
it: Salve le stringhe traducibili

en: Save project
it: Salva progetto

en: Scaled:
it: Scalato:

en: Scrolled Window
it: Finestra di scorrimento

en: Select
it: Seleziona

en: Select Accelerator Key
it: Seleziona Accelerator Key

en: Select Color
it: Selezionare colore

en: Select File
it: Seleziona file

en: Select Font
it: Selezionare carattere

en: Select Mode:
it: Modalità selezione:

en: Select Multiple:
it: Selezione multipla:

en: Select Named Style
it: Selezionare nome dello stile

en: Select Signal
it: Selezionare segnale

en: Select X Events
it: Seleziona Eventi di X

en: Select icon
it: Selezionare icona

en: Select the Project Directory
it: Cartella del progetto:

en: Selectable:
it: Selezionabile:

en: Selected
it: Selezionato

en: Selector
it: Selettore

en: Sensitive:
it: Sensibile:

en: Separate Class:
it: Separa le classi:

en: Separate File:
it: Separa file:

en: Separator for Menus
it: Separatore per menu

en: Set Grid _Options...
it: Imposta opzioni griglia...

en: Set Snap O_ptions...
it: Imposta opzioni snap...

en: Set True to let the tab expand
it: Impostare come vero per consentire l'espansione della linguetta

en: Set True to let the widget expand
it: Impostare come vero per consentire l'espansione del widget

en: Set True to let the widget expand horizontally
it: Impostare come vero per consentire l'espansione del widget orizzontalmente

en: Set True to let the widget expand vertically
it: Impostare come vero per consentire l'espansione del widget verticalmente

en: Set True to let the widget fill its allocated area
it: Impostare a vero per permettere al widget di espandersi nell'area assegnatogli

en: Set True to let the widget resize
it: Impostare come vero per consentire il ridimensionamento del widget

en: Set True to let the widget shrink
it: Impostare a vero per permettere al widget di eseguire uno shrink verticale

en: Set True to let the widget shrink horizontally
it: Impostare a vero per permette al widget di eseguire uno shrink orizzontale

en: Set True to let the widget shrink vertically
it: Impostare a vero per permettere al widget di eseguire uno shrink verticale

en: Set True to propagate the style to the widget's children
it: Impostare a vero per propagare lo stile del widget agli oggetti figlio

en: Set Widget Names
it: Imposta nomi dei widget:

en: Set options for snapping to the grid
it: Imposta quali componenti del widget portare a snap

en: Set the grid style and spacing
it: Imposta stile e spaziatura della griglia

en: Set the spacing between grid lines
it: Imposta spaziatura delle linee delle griglia

en: Set which parts of a widget snap to the grid
it: Imposta quali componenti del widget portare a snap

en: Shadow Type:
it: Tipo ombra:

en: Shadow:
it: Ombra:

en: Show Arrow:
it: Mostra frecci:

en: Show Border:
it: Mostra bordo:

en: Show Help Button
it: Mostra pulsante «Aiuto»

en: Show Hidden:
it: Mostra nascosti:

en: Show Popup:
it: Mostra popup:

en: Show Property _Editor
it: Mostra editor delle pr_oprietà

en: Show Size:
it: Mostra dimensione:

en: Show Tabs:
it: Mostra schede:

en: Show Text:
it: Mostra testo:

en: Show Time:
it: Mostra orario:

en: Show Titles:
it: Mostra titoli:

en: Show Value:
it: Mostra valore:

en: Show Widget _Tree
it: Mostra a_lbero dei widget

en: Show _Clipboard
it: Mostra a_ppunti

en: Show _Grid
it: Mostra _griglia

en: Show _Palette
it: Mostra _tavolozza

en: Show _Widget Tooltips
it: Mostra Suggerimenti dei widget

en: Show the clipboard
it: Mostra gli appunti

en: Show the grid (in fixed containers only)
it: Mostra griglia (solo nei contenitori fissi)

en: Show the palette of widgets
it: Mostra la tavolozza dei widgets

en: Show the property editor
it: Mostra l'editor delle proprieta'

en: Show the tooltips of created widgets
it: Mostra suggerimenti dei widget creati

en: Show the widget tree
it: Mostra l'albero dei widget del progetto

en: Signal
it: Segnale

en: Signal Handler & Callback Functions:
it: Gestore segnale & funzione Callback:

en: Signal to emit
it: Segnale da emettere

en: Signal:
it: Segnale:

en: Signals
it: Segnali

en: Size:
it: Dimensione:

en: Snap widgets to the grid
it: Imposta quali componenti del widget portare a snap

en: Snap widgets to the grid (in fixed containers only)
it: Snap per i widget alla griglia

en: Sorry - generating source for %s is not implemented yet
it: La generazione del sorgente per %s non è ancora implementata

en: Sorry - pasting over a GnomeDockItem is not implemented yet.
it: L'operazione di incolla su un GnomeDockItem non è ancora implementata.

en: Source Directory:
it: Cartella sorgenti:

en: Source File:
it: File sorgente:

en: Source code written.
it: Codice sorgente generato.

en: Space Above:
it: Spazio sopra:

en: Space Below:
it: Spazio sotto:

en: Space Inside:
it: Spazio interno:

en: Spacing:
it: Spaziatura:

en: Start tag expected
it: Atteso tag di inizio

en: Status Bar
it: Barra di stato

en: Status Bar:
it: Barra di Stato:

en: Status Message.
it: Messaggio di stato.

en: Status:
it: Stato:

en: Step Inc:
it: Incremento:

en: Stock Button:
it: Pulsante stock:

en: Stock Item:
it: Oggetto Stock:

en: String1:
it: Stringa 1:

en: String2:
it: Stringa 2:

en: Style
it: Stile

en: Style:
it: Stile:

en: Styles
it: Stili

en: Subdirectories:
it: Sotto cartelle:

en: Support Functions:
it: Funzioni di supporto:

en: Switch Next
it: Passa alla prossima

en: Switch Previous
it: Passa alla precedente

en: System Error
it: Errore di Sistema

en: System error message:
it: Messaggio dell'errore di sistema:

en: Tab Pos:
it: Posiz. schede:

en: Table
it: Tabella

en: Table Editor
it: Editor tabella

en: Text Box Color:
it: Colore Text Box:

en: Text Color:
it: Colore testo:

en: Text Editable:
it: Testo modificabile:

en: Text Entry
it: Inserimento testo

en: Text Spacing:
it: Spaziatura testo:

en: Text View
it: Vista testo

en: Text Visible:
it: Testo visibile:

en: Text color
it: Colore del testo

en: Text:
it: Testo:

en: That style name is already in use
it: Questo nome di stile è già in uso

en: The C source file to save all translatable strings in
it: Il file sorgente C dove salvare tutte le stringhe traducibili

en: The URL to display when the button is clicked
it: La URL da mostrare quando il pulsante e' premuto.

en: The X Extension events mode
it: La modalità eventi X Extension

en: The X coordinate of the widget in the GtkFixed
it: La coordinata orizzontale del widget nel GtkFixed

en: The X coordinate of the widget in the GtkLayout
it: La coordinata orizzontale del widget nel GtkLayout

en: The X events that the widget receives
it: Eventi di X che il widget può ricevere

en: The Y coordinate of the widget in the GtkFixed
it: La coordinata verticale del widget nel GtkFixed

en: The Y coordinate of the widget in the GtkLayout
it: La coordinata verticale del widget nel GtkLayout

en: The accelerator key
it: Tasto accelerator

en: The authors of the package, one on each line
it: Gli autori del pacchetto, uno per ogni linea

en: The background color of the page
it: Colore sfondo per la pagina

en: The character to use if the text should not visible, e.g. when entering passwords
it: Il carattere da usare quando il testo non è visibile, p.e. per inserire una password

en: The class of the widget
it: La classe del widget

en: The color of the main text
it: Colore del testo principale

en: The color of the title text
it: Il colore per il testo del titolo

en: The copyright notice
it: Le informazioni sul copyright

en: The current position on the ruler
it: Posizione corrente sul righello

en: The data passed to the handler
it: Dati passati al gestore

en: The default height of the window
it: Altezza predefinita per la finestra

en: The default width of the window
it: La larghezza predefinita della finestra

en: The direction of the arrow
it: La direzione della freccia

en: The directory to save generated source code
it: La cartella dove salvare il codice generato

en: The directory to store pixmaps
it: Cartella dove risiedono le immagini

en: The documenters of the package, one on each line
it: Gli autori della documentazione del pacchetto, uno per linea

en: The file in which the declarations of the functions to create the interface are written
it: I file in cui sono scritte le dichiarazioni delle funzioni per creare l'interfaccia

en: The file in which the declarations of the signal handler and callback functions are written
it: Il file in cui sono scritte le dichiarazioni dei gestori dei segnali e le funzioni Callback

en: The file in which the declarations of the support functions are written
it: Il file in cui sono scritte le dichiarazioni delle funzioni di supporto

en: The file in which the empty signal handler and callback functions are written
it: Nome del file dove il codice di gestione dei segnali della GUI viene inserito

en: The file in which the functions to create the interface are written
it: I file in cui sono scritte le funzioni di creazione dell'interfaccia

en: The file in which the support functions are written
it: Il file in cui sono scritte le funzioni di supporto

en: The file to write source code into
it: Il file su cui scrivere il codice sorgente

en: The filename must be a simple relative filename.
    Use the Project Options dialog to set it.
it: Il nome del file deve essere semplice e relativo.
    Utilizzare la dialogo per opzioni del progetto per impostarlo.

en: The filename must be set in the Project Options dialog.
it: Il nome del file deve essere impostato nel dialogo per le opzioni del progetto.

en: The first integer argument to pass to the function
it: Il primo intero da passare come argomento alla funzione

en: The first string argument to pass to the function
it: La stringa da passare come primo argomento alla funzione

en: The font to use for any text in the widget
it: Il carattere da utilizzare per qualunque testo del widget

en: The fraction of work that has been completed
it: La porzione di lavoro completata

en: The function to be called when the item is selected
it: La funziona da chiamare quando l'oggetto è selezionato

en: The function to handle the signal
it: Funziona per gestire il segnale

en: The function which creates the widget
it: La funzione che crea il widget

en: The graphic to use as the background of the widget
it: L'immagine da usare come sfondo per il widget

en: The height of the layout area
it: L'altezza dell'area di visualizzazione

en: The high value of the ruler
it: Il valore superiore del righello

en: The horizontal alignment
it: L'allineamento orizzontale

en: The horizontal alignment of the arrow
it: L'allineamento orizzontale della freccia

en: The horizontal alignment of the child widget
it: L'allineamento orizzontale del widget figlio

en: The horizontal alignment of the entire label
it: Allineamento orizzontale dell'intera etichetta

en: The horizontal alignment of the frame's child
it: L'allineamento orizzontale del figlio della cornice

en: The horizontal alignment of the frame's label widget
it: L'allineamento orizzontale del widget etichetta della cornice

en: The horizontal alignment of the text
it: Allineamento orizzontale del testo

en: The horizontal padding
it: Il padding orizzontale

en: The horizontal scale of the child widget
it: La scalatura orizzontale del widget figlio

en: The icon to display
it: L'icona da visualizzare

en: The initial position of the window
it: La posizione iniziale della finestra

en: The initial type of the curve
it: Tipo di curva iniziale

en: The initial value
it: Il valore iniziale

en: The items in the combo list, one per line
it: Gli elementi della lista combinata, uno per linea

en: The justification of the lines of the label
it: La giustificazione del testo nelle etichette

en: The justification of the text
it: La giustificazione del testo

en: The left edge of the widget in the table
it: Il lasto sinistro del widget nella tabella

en: The license which is added at the top of generated files
it: La licenza da inserire all'inizio dei file generati

en: The logo to display in the top-right of the page
it: Il logo da mostrare in alto a destra nella pagina

en: The low value of the ruler
it: Il valore inferiore del righello

en: The maximum horizontal value
it: Il valore massimo orizzontale

en: The maximum length of the text
it: La massima lunghezza del testo

en: The maximum value
it: Il valore massimo

en: The maximum value of the ruler
it: Valore massimo del righello

en: The maximum vertical value
it: Il valore massimo verticale

en: The maximum x coordinate
it: Valore massimo orizzontale

en: The maximum y coordinate
it: Valore massimo orizzontale

en: The message to display
it: Il testo da visualizzare

en: The minimum horizontal value
it: Il valore minimo orizzontale

en: The minimum value
it: Il valore minimo

en: The minimum vertical value
it: Il valore minimo verticale

en: The minimum x coordinate
it: Valore minimo orizzontale

en: The minimum y coordinate
it: Valore minimo orizzontale

en: The name of the current project
it: Nome del progetto corrente

en: The name of the program
it: Il nome dell'applicazione

en: The name of the style, which can be shared by several widgets
it: Il nome dello stile, che può essere condiviso con altri widget

en: The name of the widget
it: Nome del widget

en: The number of buttons
it: Il numero di pulsanti

en: The number of columns in the table
it: Il numero di colonne nella tabella

en: The number of columns spanned by the widget in the table
it: Il numero di colonne spanned dal widget all'interno della tabella

en: The number of decimal digits to show
it: Il numero di cifre decimali da mostrare

en: The number of digits to show
it: Il numero di cifre da mostrare

en: The number of items in the toolbar
it: Numero di elementi nella barra degli strumenti

en: The number of pixels between columns of icons
it: Il numero di pixel tra ciascuna colonna di icone

en: The number of pixels between rows of icons
it: Il numero di pixel tra ciascuna riga di icone

en: The number of pixels between the text and the icon
it: Il numero di pixel tra il testo e l'icone

en: The number of rows in the table
it: Il numero di righe nella tabella

en: The number of rows spanned by the widget in the table
it: Il numero di righe spanned dal widget all'interno della tabella

en: The number of widgets in the box
it: Il numero di widget nel gruppo

en: The object which receives the signal
it: L'oggetto che riceve il segnale

en: The orientation of the progress bar's contents
it: L'orientamento del contenuto della barra d'avanzamento

en: The page increment
it: Incremento della pagina

en: The page size
it: Dimensione della pagina

en: The page's position in the list of pages
it: La posizione della pagine nella lista di pagine

en: The pixmap filename
it: Il nome del file immagine

en: The pixmap to use as the logo
it: L'immagine da utilizzare come logo

en: The pixmaps directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
it: La directory per le immagini non e' impostata.
    Eseguire l'operazione nella finestra Opzioni Progetto.

en: The position of the divider
it: Posizione del divisore

en: The position of the handle
it: La posizione dell'handler

en: The position of the value
it: La posizione del valore

en: The preview text to display
it: Il testo di anteprima da mostrare

en: The project directory
it: Cartella del progetto

en: The project directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
it: La directory del progetto non è impostata.
    Impostarla per mezzo della finestra di dialogo «Opzioni progetto».

en: The project file
it: Il file del progetto

en: The relief style of the button
it: Lo stile di rilievo del pulsante

en: The requested font is not available.
it: Il tipo di carattere richiesto non è disponibile

en: The response code returned when the button is pressed. Select one of the standard responses or enter a positive integer value
it: Il codice di risposta ritornato quando il pulsante è premuto. Selezionare una delle risposte predefinite o inserire un valore intero positivo

en: The second integer argument to pass to the function
it: Il secondo intero da passare come argomento alla funzione

en: The second string argument to pass to the function
it: La stringa da passare come secondo argomento alla funzione

en: The selection mode
it: La modalità di selezione

en: The selection mode of the columned list
it: La modalità di selezione per la lista a colonne

en: The selection mode of the columned tree
it: La modalità di selezione dell'albero in colonna

en: The selection mode of the list
it: La modalità di selezione della lista

en: The shadow type of the arrow
it: Il tipo di ombra della freccia

en: The signal to add a handler for
it: Il segnale a cui aggiungere un gestore

en: The signal to emit when the accelerator is pressed
it: Segnale da emettere quando l'acceleratore viene premuto

en: The source directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
it: La directory dei sorgenti non è impostata.
    Impostarla per mezzo della finestra di dialogo «Opzioni progetto».

en: The space between each child
it: Lo spazio fra ogni figlio

en: The space between each column
it: Lo spazio tra ogni colonna

en: The space between each row
it: Lo spazio fra ogni riga

en: The space between the buttons
it: Lo spazio fra i pulsanti

en: The step increment
it: Incremento

en: The stock Gnome item to use.
it: Oggeto Stock di Gnome da utilizzare.

en: The stock button to use
it: Il pulsante dello stock da utilizzare

en: The stock icon size
it: La dimensione dell'icona dello stock

en: The text to display
it: Il testo da visualizzare

en: The text to display in the button
it: Il testo da visualizzare nel pulsante

en: The text to display over the progress bar
it: Il testo da visualizzare sulla barra d'avanzamento

en: The tip to show when the mouse is over the item
it: Il suggerimento da mostrare quando il mouse si trova sopra l'oggetto

en: The title of the color selection dialog
it: Il titolo della finestra di dialogo selettore colore

en: The title of the file selection dialog
it: Titolo della finestra

en: The title of the font selection dialog
it: Titolo della finestra

en: The title of the page
it: Titolo della pagina

en: The title of the window
it: Titolo della finestra

en: The toolbar orientation
it: L'orientazione della barra degli strumenti

en: The toolbar style
it: Lo stile della barra degli strumenti

en: The tooltip to display if the mouse lingers over the widget
it: Il suggerimento da mostrare quando il mouse si sposta sopra il widget

en: The top edge of the widget in the table
it: Il lato superiore del widget nella tabella

en: The type of file operation being performed
it: Il tipo di operazione su file da eseguire

en: The type of shadow of the columned list's border
it: Il tipo di ombra del bordo delle lista a colonne

en: The type of shadow of the columned tree's border
it: Il tipo di ombreggiatura del bordo dell'albero in colonna

en: The type of shadow of the frame
it: Il tipo di ombra della cornice

en: The type of the curve
it: Il tipo della curva

en: The type of the message box
it: Tipo della finestra di messaggio.

en: The type of the window
it: Tipo di finestra

en: The units of the ruler
it: Le unità del righello

en: The update policy of the scale
it: La politica di aggiornamenti della scala

en: The update policy of the scrollbar
it: La politica di aggiornamento della barra di scorrimento

en: The update policy of the vertical scrollbar
it: La politica di aggiornamento della barra di scorrimento verticale

en: The vertical alignment
it: L'allineamento verticale

en: The vertical alignment of the arrow
it: L'allineamento verticale della freccia

en: The vertical alignment of the child widget
it: L'allineamento verticale del widget figlio

en: The vertical alignment of the entire label
it: Allineamento verticale dell'intera etichetta

en: The vertical alignment of the frame's label widget
it: L'allineamento verticale del widget etichetta della cornice

en: The vertical alignment of the text
it: Allineamento verticale del testo

en: The vertical padding
it: Il padding verticale

en: The vertical scale of the child widget
it: La scalatura verticale del widget figlio

en: The widget can't be deleted
it: Il widget non può essere eliminato

en: The widget is created automatically as part of the parent widget, and it can't be deleted.
it: Il widget è stato creato automaticamente come parte del widget genitore, quindi non può essere eliminato.

en: The widget's padding
it: Padding del widget

en: The width of each icon
it: La larghezza di ciascuna icona

en: The width of the border around the container
it: Lo spessore del bordo intorno ad un contenitore

en: The width of the layout area
it: La larghezza dell'area di visualizzazione

en: Title Color:
it: Colore del titolo:

en: Title:
it: Titolo:

en: Toggle Button
it: Pulsante a due stati

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Toolbar Button
it: Pulsante per barra strumenti

en: Toolbar Item
it: Elemento per barra strumenti

en: Toolbar Separator Item
it: Elemento separatore barra strumenti

en: Toolbar Toggle Button
it: Pulsante a due stati per barra strumenti

en: Tooltip:
it: Suggerimento:

en: Tooltips:
it: Suggerimenti:

en: Top
it: Alto

en: Translatable Strings:
it: Stringhe traducibili:

en: Translators:
it: Traduttori:

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: Unexpected end of file
it: Inattesa fine del file

en: Unknown error code
it: Codice di errore sconosciuto

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Policy:
it: Politica aggiornamento:

en: Upper Hour:
it: Valore superiore:

en: Upper Value:
it: Valore superiore:

en: Use Alpha:
it: Utilizza Alpha:

en: Use Always:
it: Usa sempre:

en: Use Arrows:
it: Usa frecce:

en: Use Font:
it: Utilizza Carattere:

en: Use Markup:
it: Marcatori:

en: Use Size:
it: Utilizza Dimensione:

en: Use Underline:
it: Sottolineato:

en: V Max:
it: Max. V:

en: V Min:
it: Min. V:

en: V Padding:
it: Padding vert.

en: V Page Inc:
it: Incremento pagina V:

en: V Page Size:
it: Dimensione pagina V:

en: V Step Inc:
it: Incremento V:

en: V Value:
it: Valore V:

en: Value In List:
it: Valore in lista:

en: Value Pos:
it: Posiz. valore:

en: Value:
it: Valore:

en: Vertical Panes
it: Pannelli verticali

en: Vertical Ruler
it: Righello verticale

en: Vertical Scale
it: Scala verticale

en: Vertical Scrollbar
it: Barra di scorrimento verticale

en: Vertical Separator
it: Separatore verticale

en: Vertical Spacing:
it: Spaziatura verticale:

en: View the Glade FAQ
it: Mostra le domande ricorrenti su Glade

en: Visibility:
it: Visibilità:

en: Visible:
it: Visibile:

en: Week Numbers:
it: Numeri settimane:

en: When the horizontal scrollbar will be shown
it: Quando la barra di scorrimento orizzontale deve essere visualizzata

en: When the mouse enters the window
it: Quando il mouse entra nella finestra

en: When the mouse leaves the window
it: Quando il mouse lascia la finestra

en: When the mouse moves
it: Quando il mouse viene spostato

en: When the vertical scrollbar will be shown
it: Quando la barra di scorrimento verticale deve essere visualizzata

en: When the window needs redrawing
it: Quando la finestra deve essere ridisegnata

en: When value_changed signals are emitted
it: Indica quando viene emesso il segnale value_changed

en: Whether the expander is initially opened to reveal the child widget
it: Indica se l'espansore è inizialmente aperto per mostrare il widget figlio

en: Whether the hidden files and folders should be displayed
it: Indica se mostrare i file e le cartelle nascoste

en: Whether the selected files should be limited to local files
it: Indica se i file selezionati debbano essere limitati a quelli locali

en: Whether to allow multiple files to be selected
it: Indica se è consentita la selezione di file multipli

en: Which type of project do you want to create?
it: Tipo di progetto da creare?

en: Widget Tree
it: Albero dei widget

en: Widget not found in box
it: Widget non trovato nella scatola

en: Widget not found in fixed container
it: Widget non trovato nella tabella

en: Widget not found in packer
it: Widget non trovato nel packer

en: Widget not found in table
it: Widget non trovato nella tabella

en: Width In Chars:
it: Largh. in caratteri:

en: Width of the left margin in pixels
it: Larghezza del margine sinistro in pixel

en: Width of the right margin in pixels
it: Larghezza del margine destro in pixel

en: Width:
it: Larghezza:

en: Window
it: Finestra

en: Word
it: Parola

en: Write Source Code
it: Genera codice sorgente

en: Write the source code and exit
it: Genera il codice sorgente e esci

en: X Align:
it: Allin. X:

en: X Expand:
it: Espansione X:

en: X Fill:
it: Rimpimento X:

en: X Max:
it: Max. X:

en: X Min:
it: Min. X:

en: X Pad:
it: Pad. Y:

en: X Scale:
it: Scala X:

en: X Shrink:
it: Shrink orizzontale:

en: Y Align:
it: Allin. Y:

en: Y Expand:
it: Espansione Y:

en: Y Fill:
it: Riempimento Y:

en: Y Max:
it: Max. Y:

en: Y Min:
it: Min. Y:

en: Y Pad:
it: Pad. Y:

en: Y Scale:
it: Scala Y:

en: Y Shrink:
it: Shrink Verticale:

en: Yes
it: Sì

en: You can't add a widget at the selected position.
    
    Tip: GTK+ uses containers to lay out widgets.
    Try deleting the existing widget and using
    a box or table container instead.
it: Impossibile aggiungere un widget nella posizione selezionata.
    
    Suggerimento: GTK+ usa dei contenitori per disporre i widget.
    Provare ad eliminare il widget esistente e ad usare
    al suo posto un contenitore box o tabella.

en: You need to copy a color or background pixmap first
it: Dovete prima copiare un colore o una immagine di sfondo

en: You need to select a background pixmap to paste into
it: Dovete selezionare una immagine di sfondo da incollare dentro

en: You need to select a color or background to copy
it: Dovete selezionare un colore o uno sfondo da copiare

en: You need to select a color to paste into
it: Dovete selezionare un colore da incollare dentro

en: You need to select a widget to paste into
it: Dovete selezionare il widget sul quale incollare.

en: You need to set the Pixmaps Directory option
it: Dovete impostare la cartella per le immagini

en: You need to set the Program Name option
it: Dovete impostare le opzione per il nome del Progetto

en: You need to set the Project Directory option
it: Dovete impostare il nome della cartella per il progetto.

en: You need to set the Project File option
it: Dovete impostare le opzione per i file del Progetto

en: You need to set the Project Name option
it: Dovete impostare le opzione per il nome del Progetto

en: You need to set the Source Directory option
it: Dovere impostare le opzione per la cartella dei sorgenti

en: You need to set the Translatable Strings File option
it: Dovete impostare le opzione per la traduzione delle stringhe

en: You need to set the accelerator key
it: È ncessario impostare il tasto accelerator

en: You need to set the handler for the signal
it: È necessario impostare il gestore del segnale

en: You need to set the signal name
it: È necessario impostare il nome del segnale

en: You need to set the signal to emit
it: È necessario impostare il segnale da emettere

en: _About
it: I_nformazioni

en: _About...
it: I_nformazioni

en: _Build
it: C_rea eseguibile

en: _Edit
it: _Modifica

en: _FAQ
it: _Domante ricorrenti

en: _Gnome
it: _GNOME

en: _Grid
it: _Griglia

en: _Help
it: A_iuto

en: _New
it: _Nuovo

en: _Number of Buttons:
it: _Numero di pulsanti:

en: _Project
it: _Progetto

en: _Show Grid
it: _Mostra griglia

en: _Snap to Grid
it: Snap alla griglia

en: _Standard Button Layout:
it: _Disposizione standard dei pulsanti:

en: _View
it: _Visualizza

en: glade: Error loading XML file.
it: glade: errore caricamento del file XML.

en: glade: Error writing source.
it: glade: Errore scrittura codice sorgente.

en: private
it: privato

en: project
it: progetto

en: protected
it: protetto

en: public
it: pubblico

en: replacing child of container - not implemented yet
it: sostituzione oggetto figlio del contenitore - non implementato

en: separator
it: separatore
