gtk+ - en to sv translation catalogue (853 entries)

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
sv: "%s" kunde inte konverteras till ett värde av typen "%s" för attributet "%s"

en: "%s" is not a valid attribute name
sv: "%s" är inte ett giltigt attributnamn

en: "%s" is not a valid attribute type
sv: "%s" är inte en giltig attributtyp

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
sv: "%s" är inte ett giltigt värde för attributet "%s"

en: "Deepness" of the color.
sv: "Djup" på färgen.

en: %1$s on %2$s
sv: %1$s på %2$s

en: '%s' already exists in the bookmarks list
sv: "%s" finns redan i bokmärkeslistan

en: '%s' does not exist in the bookmarks list
sv: "%s" finns inte i bokmärkeslistan

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: (None)
sv: (Ingen)

en: (disabled)
sv: (avstängd)

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: --- No Tip ---
sv: --- Inget tips ---

en: <%s> element has invalid id "%s"
sv: <%s>-elementet har ett ogiltigt id "%s"

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
sv: <%s>-elementet har varken ett "name"- eller ett "id"-attribut

en: <b>Any Printer</b>
    For portable documents
sv: <b>Någon skrivare</b>
    För portabla dokument

en: A <%s> element has already been specified
sv: Ett <%s>-element har redan specificerats

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
sv: Ett <text>-element kan inte inträffa före ett <tags>-element

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
sv: En fil med namnet "%s" finns redan. Vill du ersätta den?

en: A_t:
sv: Klocka_n:

en: About %s
sv: Om %s

en: Accelerator|Disabled
sv: Inaktiverad

en: Add Cover Page
sv: Lägg till försättssida

en: Add the current folder to the bookmarks
sv: LÄgg till den aktuella mappen till dina bokmärken

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
sv: Lägg till mappen "%s" till dina bokmärken

en: Add the selected folder to the Bookmarks
sv: Lägg till den valda mappen i dina bokmärken

en: Add the selected folders to the bookmarks
sv: Lägg till de valda mapparna till dina bokmärken

en: Advanced
sv: Avancerat

en: All sheets
sv: Alla blad

en: Amharic (EZ+)
sv: Amharisk (EZ+)

en: Amount of blue light in the color.
sv: Mängd blått ljus i bilden.

en: Amount of green light in the color.
sv: Mängd grönt ljus i färgen.

en: Amount of red light in the color.
sv: Mängd rött ljus i färgen.

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
sv: Anonym tagg hittades och taggar kan inte skapas.

en: Application
sv: Program

en: Arrow spacing
sv: Pilmellanrum

en: Artwork by
sv: Grafik av

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
sv: Attributet "%s" är ogiltigt på <%s>-elementet i detta sammanhang

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
sv: Attributet "%s" repeterades två gånger på samma <%s>-element

en: Auto Select
sv: Välj automatiskt

en: Axes
sv: Axlar

en: BMP image has bogus header data
sv: BMP-bilden har felaktig huvuddata

en: BMP image has unsupported header size
sv: BMP-bilden har huvudstorlek som inte stöds

en: Bad code encountered
sv: Felaktig kod påträffades

en: Be_fore:
sv: _Före:

en: Best _Fit
sv: Bästa _passning

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
sv: Bitar per kanal i PNG-bilden är ogiltigt.

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
sv: Bitar per kanal av transformerad PNG är inte 8.

en: Bookmark saving failed: %s
sv: Bokmärkessparande misslyckades: %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
sv: Både "id" och "name" hittades på <%s>-elementet

en: Brightness of the color.
sv: Ljushet på färgen.

en: CLASS
sv: KLASS

en: COLORS
sv: FÄRGER

en: C_ollate
sv: S_ortera

en: C_onnect
sv: A_nslut

en: C_reate
sv: S_kapa

en: C_redits
sv: _Tack

en: C_urrent
sv: Aktue_ll

en: Cache file created successfully.
sv: Cachefil skapades.

en: Cannot allocate TGA header memory
sv: Kan inte allokera TGA-huvudminne

en: Cannot allocate colormap entries
sv: Kan inte allokera färgkarteposter

en: Cannot allocate colormap structure
sv: Kan inte allokera färgkartestruktur

en: Cannot allocate memory for IOBuffer data
sv: Kan inte allokera minne för IOBuffer-data

en: Cannot allocate memory for IOBuffer struct
sv: Kan inte allokera minne för IOBuffer-struct

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
sv: Kan inte allokera minne för TGA-kontextstruct

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
sv: Kan inte allokera minne för inläsning av PNM-bild

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
sv: Kan inte allokera minne för inläsning av XPM-bild

en: Cannot allocate new pixbuf
sv: Kan inte allokera ny pixbuf

en: Cannot allocate temporary IOBuffer data
sv: Kan inte allokera temporära IOBuffer-data

en: Cannot change to folder because it is not local
sv: Kan inte byta till mappen eftersom den inte är lokal

en: Cannot read XPM colormap
sv: Kan inte läsa XPM-färgkarta

en: Cannot realloc IOBuffer data
sv: Kan inte omallokera IOBuffer-data

en: Cedilla
sv: Cedilj

en: Circular table entry in GIF file
sv: Cirkulär tabellpost i GIF-filen

en: Cl_ear
sv: _Töm

en: Classified
sv: Klassificerat

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
sv: Klicka på pipetten, och klicka sedan på en färg någonstans på din skärm för att välja den färgen.

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
sv: Klicka på denna palettpost för att göra den till aktuell färg. För att ändra denna post kan du dra ett färgprov hit eller högerklicka och välja "Spara färg här".

en: Color
sv: Färg

en: Color Selection
sv: Färgval

en: Color Wheel
sv: Färghjul

en: Color _name:
sv: Färg_namn:

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Compressed icons are not supported
sv: Komprimerade ikoner stöds inte

en: Confidential
sv: Konfidentiellt

en: Copie_s:
sv: Kop_ior:

en: Copies
sv: Kopior

en: Copy URL
sv: Kopiera url

en: Copy _Location
sv: Kopiera _plats

en: Could not add a bookmark
sv: Kunde inte lägga till ett bokmärke

en: Could not add a bookmark for '%s' because it is an invalid path name.
sv: Kunde inte lägga till ett bokmärke för "%s" eftersom det är ett ogiltigt namn på en sökväg.

en: Could not clear list
sv: Kunde inte tömma lista

en: Could not create directory: %s
sv: Kunde inte skapa katalog: %s

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
sv: Kunde inte hitta ikonen "%s". Temat "%s"
    kunde inte heller hittas. Du kanske måste installera det.
    Du kan få tag i en kopia från:
    	%s

en: Could not get a stock icon for %s
sv: Kunde inte hämta en standardikon för %s

en: Could not get image height (bad TIFF file)
sv: Kunde inte få tag i bildhöjden (felaktig TIFF-fil)

en: Could not get image width (bad TIFF file)
sv: Kunde inte få tag i bildbredden (felaktig TIFF-fil)

en: Could not get information for file '%s': %s
sv: Kunde inte hämta information för filen "%s": %s

en: Could not mount %s
sv: Kunde inte montera %s

en: Could not obtain root folder
sv: Kunde inte hämta rotmapp

en: Could not remove bookmark
sv: Kunde inte ta bort bokmärke

en: Could not remove item
sv: Kunde inte ta bort objekt

en: Could not rename %s back to %s: %s.
sv: Kunde inte byta namn på %s tillbaka till %s: %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
sv: Kunde inte byta namn på %s till %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
sv: Kunde inte byta namn på %s till %s: %s, tar bort %s.

en: Could not retrieve information about the file
sv: Kunde inte hämta information om filen

en: Could not select file
sv: Kunde inte välja fil

en: Could not select file '%s' because it is an invalid path name.
sv: Kunde inte välja filen "%s" eftersom det är ett ogiltigt namn på en sökväg.

en: Couldn't allocate memory for context buffer
sv: Kunde inte allokera minne för sammanhangsbuffert

en: Couldn't allocate memory for header
sv: Kunde inte allokera minne för huvud

en: Couldn't allocate memory for line data
sv: Kunde inte allokera minne för raddata

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
sv: Kunde inte allokera minne för inläsning av JPEG-fil

en: Couldn't allocate memory for paletted data
sv: Kunde inte allokera minne för palettdata

en: Couldn't allocate memory for saving BMP file
sv: Kunde inte allokera minne för sparande av BMP-fil

en: Couldn't convert filename
sv: Kunde inte konvertera filnamn

en: Couldn't create new pixbuf
sv: Kunde inte skapa ny pixbuf

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
sv: Kunde inte känna igen bildfilformatet på filen "%s"

en: Couldn't save the rest
sv: Kunde inte spara resten

en: Couldn't write to BMP file
sv: Kunde inte skriva till BMP-fil

en: Couldn't write to TIFF file
sv: Kunde inte skriva till TIFF-fil

en: Create Fo_lder
sv: Skapa mapp

en: Create in _folder:
sv: Skapa i _mappen:

en: Credits
sv: Tack

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cursor hotspot outside image
sv: Markörpunkt utanför bilden

en: Custom Size %d
sv: Anpassad storlek %d

en: Custom size
sv: Anpassad storlek

en: Cyrillic (Transliterated)
sv: Kyrillisk (Translitererad)

en: De_lete File
sv: _Ta bort fil

en: Decrease Indent
sv: Minska indragning

en: Default
sv: Standard

en: Delete File
sv: Ta bort fil

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Didn't get all lines of PCX image
sv: Fick inte tag i alla rader för PCX-bild

en: Dimensions of TIFF image too large
sv: TIFF-bildens dimensioner är för stora

en: Disabled
sv: Avstängd

en: Do use the Wintab API [default]
sv: Använd inte Wintab-API:t [standard]

en: Documented by
sv: Dokumenterat av

en: Don't batch GDI requests
sv: Samla inte GDI-förfrågningar i en batch

en: Don't check for the existence of index.theme
sv: Kontrollera inte om index.theme finns

en: Don't include image data in the cache
sv: Inkludera inte bilddata i cachen

en: Don't use the Wintab API for tablet support
sv: Använd inte Wintab-API:t för stöd av ritbrädor

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
sv: Elementet <%s> är inte tillåten under <%s>

en: Empty
sv: Tom

en: Error
sv: Fel

en: Error creating directory '%s': %s
sv: Fel vid skapande av katalogen "%s": %s

en: Error deleting file '%s': %s
sv: Fel vid borttagning av filen "%s": %s

en: Error from StartDoc
sv: Fel från StartDoc

en: Error getting information for '%s': %s
sv: Fel vid hämtning av information för "%s": %s

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
sv: Fel vid tolkning av JPEG-bildfil (%s)

en: Error launching preview
sv: Fel vid start av förhandsgranskning

en: Error loading icon: %s
sv: Fel vid inläsning av ikonen: %s

en: Error printing
sv: Fel vid utskrift

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
sv: Fel vid byte av namn på filen "%s" till "%s": %s

en: Error renaming file "%s": %s
sv: Fel vid namnbyte på filen "%s": %s

en: Error renaming file to "%s": %s
sv: Fel vid namnbyte på filen till "%s": %s

en: Error writing to image file: %s
sv: Fel vid skrivning till bildfil: %s

en: Even sheets
sv: Jämna blad

en: Excess data in file
sv: För mycket data i fil

en: FLAGS
sv: FLAGGOR

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
sv: Misslyckades med att stänga "%s" när bilden skrevs, all data kanske inte har sparats korrekt: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
sv: Misslyckades med att läsa in RGB-data från TIFF-fil

en: Failed to load TIFF image
sv: Misslyckades med att läsa in TIFF-bild

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
sv: Misslyckades med att läsa in animeringen "%s": anledningen är okänd, troligtvis en trasig animeringsfil

en: Failed to load image '%s': %s
sv: Misslyckades med att läsa in bilden "%s": %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
sv: Misslyckades med att läsa in bilden "%s": anledningen är okänd, troligtvis en trasig bildfil

en: Failed to open '%s' for writing: %s
sv: Misslyckades med att öppna "%s" för skrivning: %s

en: Failed to open TIFF image
sv: Misslyckades med att öppna TIFF-bild

en: Failed to open file '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna filen "%s": %s

en: Failed to open temporary file
sv: Misslyckades med att öppna temporär fil

en: Failed to read from temporary file
sv: Misslyckades med att läsa från temporär fil

en: Failed to rewrite header
sv: Misslyckades med att skriva om huvud

en: Failed to save TIFF image
sv: Misslyckades med att spara TIFF-bild

en: Failed to write TIFF data
sv: Misslyckades med att skriva TIFF-data

en: Failed to write cache file: %s
sv: Misslyckades med att skriva cachefil: %s

en: Failed to write directory index
sv: Misslyckades med att skriva katalogindex

en: Failed to write hash table
sv: Misslyckades med att skriva hashtabell

en: Failed to write header
sv: Misslyckades med att skriva huvud

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
sv: Misslyckades med att skriva till temporär fil vid inläsning av XBM-fil

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
sv: Misslyckades med skrivning till temporär fil vid inläsning av XPM-bild

en: Failure reading GIF: %s
sv: Misslyckades med att läsa GIF: %s

en: Fatal error in PNG image file: %s
sv: Ödesdigert fel i PNG-bildfil: %s

en: Fatal error reading PNG image file
sv: Ödesdigert fel vid läsning av PNG-bildfil

en: Fatal error reading PNG image file: %s
sv: Ödesdigert fel vid läsning av PNG-bildfil: %s

en: File
sv: Fil

en: File System
sv: Filsystem

en: File does not appear to be a GIF file
sv: Filen verkar inte vara en GIF-fil

en: Files
sv: Filer

en: Find and _Replace
sv: Sök och _ersätt

en: Finishing
sv: Färdigställer

en: Fol_ders
sv: _Mappar

en: Folder unreadable: %s
sv: Mappen är oläsbar: %s

en: Folders
sv: Mappar

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Selection
sv: Typsnittsval

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
sv: GIF-filen saknade en del data (den kanske klipptes på något sätt?)

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
sv: GIF-bilden har ingen global färgkarta, och en ram i den saknar lokal färgkarta.

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
sv: GIF-bilden är trasig (felaktig LZW-komprimering)

en: GIF image loader cannot understand this image.
sv: GIF-bildinläsaren kan inte förstå denna bild.

en: GIF image was truncated or incomplete.
sv: GIF-bilden var trunkerad eller ofullständig.

en: GTK+ Options
sv: Alternativ för GTK+

en: GTK+ debugging flags to set
sv: GTK+-felsökningsflaggor att ställa in

en: GTK+ debugging flags to unset
sv: GTK+-felsökningsflaggor att inte ställa in

en: Gdk debugging flags to set
sv: Gdk-felsökningsflaggor att ställa in

en: Gdk debugging flags to unset
sv: Gdk-felsökningsflaggor att inte ställa in

en: General
sv: Allmänt

en: Group
sv: Grupp

en: High
sv: Hög

en: Icon '%s' not present in theme
sv: Ikonen "%s" finns inte i temat

en: Icon has zero height
sv: Ikonens höjd är noll

en: Icon has zero width
sv: Ikonens bredd är noll

en: Image Quality
sv: Bildkvalitet

en: Image file '%s' contains no data
sv: Bildfilen "%s" innehåller inga data

en: Image format unknown
sv: Bildformatet är okänt

en: Image has invalid width and/or height
sv: Bilden har ogiltig bredd och/eller höjd

en: Image has unsupported bpp
sv: Bilden har bitdjup som inte stöds

en: Image has unsupported number of %d-bit planes
sv: Bilden har ett antal %d-bitplan som inte stöds

en: Image has zero height
sv: Bilden har ingen höjd

en: Image has zero width
sv: Bilden har ingen bredd

en: Image header corrupt
sv: Bildhuvudet är trasigt

en: Image pixel data corrupt
sv: Bildpunktsdata är trasigt

en: Image too large to be saved as ICO
sv: Bilden för stor för att sparas som ICO

en: Image type '%s' is not supported
sv: Bildtypen "%s" stöds inte

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it's from a different GTK version?
sv: Bildinläsningsmodulen %s exporterar inte rätt gränssnitt; den kanske är från en annan GTK-version?

en: Increase Indent
sv: Öka indragning

en: Incremental loading of image type '%s' is not supported
sv: Inkrementell inläsning av bildtypen "%s" stöds inte

en: Input
sv: Inmatning

en: Input _Methods
sv: Inmatnings_metoder

en: Insufficient memory to load PNG file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in PNG-fil

en: Insufficient memory to load PNM context struct
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in PNM-sammanhangsstruktur

en: Insufficient memory to load PNM file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in PNM-fil

en: Insufficient memory to load XBM image file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in XBM-bildfil

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in bild, försök att avsluta några program för att frigöra minne

en: Insufficient memory to open TIFF file
sv: Inte tillräckligt med minne för att öppna TIFF-fil

en: Insufficient memory to save image into a buffer
sv: Inte tillräckligt med minne för att spara bild till en buffert

en: Insufficient memory to save image to callback
sv: Inte tillräckligt med minne för att spara bild till återuppringning

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
sv: Inte tillräckligt med minne för att lagra en %ld × %ld stor bild; försök att avsluta några program för att frigöra minne

en: Internal error in the GIF loader (%s)
sv: Internt fel i GIF-inläsaren (%s)

en: Internal error: Image loader module '%s' failed to complete an operation, but didn't give a reason for the failure
sv: Internt fel: Bildinläsningsmodulen "%s" misslyckades med att färdigställa en åtgärd, men gav inte en anledning till misslyckandet

en: Inuktitut (Transliterated)
sv: Inuktitut (Translitererad)

en: Invalid URI
sv: Ogiltig uri

en: Invalid UTF-8
sv: Ogiltig UTF-8

en: Invalid XBM file
sv: Ogiltig XBM-fil

en: Invalid XPM header
sv: Ogiltigt XPM-huvud

en: Invalid argument to PrintDlgEx
sv: Ogiltigt argument till PrintDlgEx

en: Invalid file name
sv: Ogiltigt filnamn

en: Invalid filename: %s
sv: Ogiltigt filnamn: %s

en: Invalid handle to PrintDlgEx
sv: Ogiltigt handtag till PrintDlgEx

en: Invalid header in animation
sv: Ogiltigt huvud i animation

en: Invalid header in icon
sv: Ogiltigt huvud i ikon

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
sv: Ogiltig pekare till PrintDlgEx

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
sv: JPEG-kvaliteten måste vara ett värde mellan 0 och 100; värdet "%d" är inte tillåtet.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
sv: JPEG-kvaliteten måste vara ett värde mellan 0 och 100; värdet "%s" kunde inte tolkas.

en: Job
sv: Jobb

en: Job Details
sv: Jobbdetaljer

en: Justify|_Center
sv: _Centrera

en: Justify|_Fill
sv: _Fyll

en: Justify|_Left
sv: _Vänster

en: Justify|_Right
sv: _Höger

en: Keys
sv: Tangenter

en: Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
sv: Nycklar för PNG-textstycken måste vara ASCII-tecken.

en: Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
sv: Nycklar för PNG-textstycken måste ha minst 1 och som mest 79 tecken.

en: LRE Left-to-right _embedding
sv: LRE-inbäddning för vänster-till-höger

en: LRM _Left-to-right mark
sv: LRM-märke för _vänster-till-höger

en: LRO Left-to-right _override
sv: LRO-åsidosättning för vänster-till-höger

en: Landscape
sv: Liggande

en: License
sv: Licens

en: Line %d, column %d: expected "%s" at the toplevel, but found "%s" instead
sv: Rad %d, kolumn %d: förväntade "%s" på toppnivån, men hittade "%s" istället

en: Line %d, column %d: expected "%s" or "%s", but found "%s" instead
sv: Rad %d, kolumn %d: förväntade "%s" eller "%s", men hittade "%s" istället

en: Line %d, column %d: expected end of element "%s", but got element for "%s" instead
sv: Rad %d, kolumn %d: förväntade slut på elementet "%s", men fick element för "%s" istället

en: Line %d, column %d: missing attribute "%s"
sv: Rad %d, kolumn %d: saknar attributet "%s"

en: Line %d, column %d: unexpected element "%s"
sv: Rad %d, kolumn %d: oväntat element "%s"

en: Load additional GTK+ modules
sv: Läs in ytterligare GTK+-moduler

en: Location
sv: Plats

en: Low
sv: Låg

en: MODULES
sv: MODULER

en: Make X calls synchronous
sv: Gör X-anrop synkrona

en: Make all warnings fatal
sv: Gör alla varningar ödesdigra

en: Malformed chunk in animation
sv: Felaktigt stycke i animation

en: Manage Custom Sizes
sv: Hantera anpassade storlekar

en: Manage Custom Sizes...
sv: Hantera anpassade storlekar...

en: Margins from Printer...
sv: Marginaler från skrivare...

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
sv: Marginaler:
     Vänster: %s %s
     Höger: %s %s
     Övre: %s %s
     Undre: %s %s

en: Maximum color value in PNM file is 0
sv: Maximala färgvärdet i PNM-filen är 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
sv: Maximala färgvärdet i PNM-filen är för stort

en: Media|P_ause
sv: Gör _paus

en: Media|Pre_vious
sv: Före_gående

en: Media|R_ewind
sv: Spola _bakåt

en: Media|_Forward
sv: _Framåt

en: Media|_Next
sv: _Nästa

en: Media|_Play
sv: _Spela

en: Media|_Record
sv: Spela _in

en: Media|_Stop
sv: _Stopp

en: Medium
sv: Medel

en: Modified
sv: Ändrad

en: NAME
sv: NAMN

en: Name
sv: Namn

en: Name too long
sv: Namnet är för långt

en: Navigation|_Back
sv: _Bakåt

en: Navigation|_Bottom
sv: _Nederst

en: Navigation|_Down
sv: _Ned

en: Navigation|_First
sv: _Första

en: Navigation|_Forward
sv: _Framåt

en: Navigation|_Last
sv: _Sista

en: Navigation|_Top
sv: _Överst

en: Navigation|_Up
sv: _Upp

en: Need user intervention
sv: Behöver användarhjälp

en: Network Drive (%s)
sv: Nätverksenhet (%s)

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New accelerator...
sv: Ny snabbtangent...

en: No XPM header found
sv: Inget XPM-huvud hittades

en: No deserialize function found for format %s
sv: Ingen deserialiseringsfunktion hittad för formatet %s

en: No extended input devices
sv: Inga utökade inmatningsenheter

en: No item for URI '%s' found
sv: Inget objekt för uri:n "%s" hittades

en: No items found
sv: Inga objekt hittades

en: No palette found at end of PCX data
sv: Ingen palett hittades vid slutet av PCX-data

en: No recently used resource found with URI `%s'
sv: Ingen tidigare använd resurs hittades med uri:n "%s"

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
sv: Ingen temaindexfil i "%s".
    Om du verkligen vill skapa en ikoncache här, använd --ignore-theme-index.

en: None
sv: Ingen

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Not enough free memory
sv: Inte tillräckligt med ledigt minne

en: Not enough memory to composite a frame in GIF file
sv: Inte tillräckligt med minne för att komponera en ram i GIF-fil

en: Not enough memory to load GIF file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in GIF-fil

en: Not enough memory to load ICO file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in ICO-fil

en: Not enough memory to load RAS image
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in RAS-bild

en: Not enough memory to load animation
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in animation

en: Not enough memory to load bitmap image
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in bild

en: Not enough memory to load icon
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in ikon

en: Not enough memory to load image
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in bild

en: Odd sheets
sv: Udda blad

en: On _hold
sv: _Pausad

en: One Sided
sv: Ensidigt

en: Op_acity:
sv: Op_acitet:

en: Open '%s'
sv: Öppna "%s"

en: Other...
sv: Annan...

en: Out of paper
sv: Slut på papper

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
sv: Yttersta elementet i texten måste vara <text_view_markup> inte <%s>

en: Output Tray
sv: Utskriftsfack

en: Output a C header file
sv: Skriv ut en C-headerfil

en: Output t_ray:
sv: Utsk_riftsfack:

en: Overwrite an existing cache, even if uptodate
sv: Skriv över en befintlig cache, även om den är uppdaterad

en: PDF _Pop directional formatting
sv: PDF-_popriktningsformatering

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%d' is not allowed.
sv: PNG-komprimeringsnivån måste vara ett värde mellan 0 och 9; värdet "%d" är inte tillåtet.

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%s' could not be parsed.
sv: PNG-komprimeringsnivån måste vara ett värde mellan 0 och 9; värdet "%s" kunde inte tolkas.

en: PNM file has an image height of 0
sv: PNM-filens bildhöjd är 0

en: PNM file has an image width of 0
sv: PNM-filens bildbredd är 0

en: PNM file has an incorrect initial byte
sv: PNM-filen har en ogiltig första byte

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
sv: PNM-filen är inte i ett känt underformat av PNM

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
sv: PNM-bildinläsaren stöder inte detta underformat av PNM

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
sv: PNM-inläsaren förväntade ett heltal, men fick inte

en: Page %u
sv: Sida %u

en: Page Setup
sv: Sidinställning

en: Pages Per Sheet
sv: Sidor per blad

en: Pages per _sheet:
sv: Sidor per _blad:

en: Paper
sv: Papper

en: Paper Margins
sv: Pappersmarginaler

en: Paper Size
sv: Pappersstorlek

en: Paper Source
sv: Papperskälla

en: Paper Type
sv: Papperstyp

en: Paper _source:
sv: Pappers_källa:

en: Paper _type:
sv: Pappers_typ:

en: Path is not a folder: '%s'
sv: Sökvägen är inte en mapp: "%s"

en: Paused
sv: Pausad

en: Pick a Color
sv: Välj en färg

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Places
sv: Platser

en: Portrait
sv: Stående

en: Position on the color wheel.
sv: Position på färghjulet.

en: Premature end-of-file encountered
sv: För tidigt filslut påträffades

en: Preparing
sv: Förbereder

en: Preparing %d
sv: Förbereder %d

en: Pri_ority:
sv: Pri_oritet:

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Document
sv: Skriv ut dokument

en: Print Pages
sv: Skriv ut sidor

en: Print Pre_view
sv: _Förhandsgranska

en: Print to File
sv: Skriv ut till fil

en: Print to LPR
sv: Skriv ut till LPR

en: Printer
sv: Skrivare

en: Printer Default
sv: Skrivarens standard

en: Printer offline
sv: Skrivaren är frånkopplad

en: Printing %d
sv: Skriver ut %d

en: Program class as used by the window manager
sv: Programklass som den används av fönsterhanteraren

en: Program name as used by the window manager
sv: Programnamn som det används av fönsterhanteraren

en: Question
sv: Fråga

en: RAS image has bogus header data
sv: RAS-bilden har felaktig huvuddata

en: RAS image has unknown type
sv: RAS-bilden har okänd typ

en: RLE Right-to-left e_mbedding
sv: RLE-inbäddning för höger-till-vänster

en: RLM _Right-to-left mark
sv: RLM-märke för _höger-till-vänster

en: RLO Right-to-left o_verride
sv: RLO-åsidosättning för höger-till-vänster

en: Ra_nge:
sv: Inte_rvall:

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
sv: Råa PNM-format kräver precis ett blanktecken före provdata

en: Raw PNM image type is invalid
sv: Råa PNM-bildtypen är ogiltig

en: Really delete file "%s"?
sv: Verkligen ta bort filen "%s"?

en: Received invalid color data
sv: Mottog ogiltig färgdata

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove the bookmark '%s'
sv: Ta bort bokmärket "%s"

en: Remove the selected bookmark
sv: Ta bort markerat bokmärke

en: Rename File
sv: Byt namn på fil

en: Rename file "%s" to:
sv: Byt namn på filen "%s" till:

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: Reverse landscape
sv: Omvänt liggande

en: Reverse portrait
sv: Omvänt stående

en: SCREEN
sv: SKÄRM

en: Same as --no-wintab
sv: Samma som --no-wintab

en: Save _As
sv: Spara so_m

en: Save in _folder:
sv: Spara i _mappen:

en: Sc_ale:
sv: Sk_ala:

en: Screen
sv: Skärm

en: Scroll arrow spacing
sv: Rullpilsmellanrum

en: Secret
sv: Hemlig

en: Select A File
sv: Välj en fil

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
sv: Välj den färg som du vill ha från den yttre ringen. Välj mörkheten eller ljusheten på den färgen genom att använda den inre triangeln.

en: Select which type of documents are shown
sv: Välj vilken typ av dokument som visas

en: Select which types of files are shown
sv: Välj vilka typer av filer som visas

en: Serialized data is malformed
sv: Serialiserad data är felformulerad

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
sv: Serialiserad data är felformulerad. Första sektionen är inte GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: Shortcut %s already exists
sv: Genvägen %s finns redan

en: Shortcut %s does not exist
sv: Genvägen %s finns inte

en: Show GTK+ Options
sv: Visa alternativ för GTK+

en: Show _Hidden Files
sv: Visa _dolda filer

en: Show _Private Resources
sv: Visa _privata resurser

en: Si_ze:
sv: S_torlek:

en: Size
sv: Storlek

en: Size of the palette in 8 bit mode
sv: Storlek på paletten i 8-bitarsläge

en: Some of the settings in the dialog conflict
sv: Vissa av inställningarna i dialogen är i konflikt

en: Stack overflow
sv: Stackspill

en: TGA image has invalid dimensions
sv: TGA-bilden har ogiltiga dimensioner

en: TGA image type not supported
sv: TGA-bildtypen stöds inte

en: TIFFClose operation failed
sv: Åtgärden TIFFClose misslyckades

en: T_wo-sided:
sv: T_våsidig:

en: Tag "%s" already defined
sv: Taggen "%s" är redan definierad

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
sv: Taggen "%s" finns inte i bufferten och taggar kan inte skapas.

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
sv: Taggen "%s" har ogiltig prioritet "%s"

en: Tag "%s" has not been defined.
sv: Taggen "%s" har inte blivit definierad.

en: The ANI image format
sv: Bildformatet ANI

en: The BMP image format
sv: Bildformatet BMP

en: The GIF image format
sv: Bildformatet GIF

en: The ICO image format
sv: Bildformatet ICO

en: The JPEG image format
sv: Bildformatet JPEG

en: The PCX image format
sv: Bildformatet PCX

en: The PNG image format
sv: Bildformatet PNG

en: The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
sv: Bildformatsfamiljen PNM/PBM/PGM/PPM

en: The Sun raster image format
sv: Bildformatet Sun-raster

en: The TIFF image format
sv: Bildformatet TIFF

en: The Targa image format
sv: Bildformatet Targa

en: The URI bound to this button
sv: URI bundet till denna knapp

en: The WBMP image format
sv: Bildformatet WBMP

en: The XBM image format
sv: Bildformatet XBM

en: The XPM image format
sv: Bildformatet XPM

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
sv: Attributet "%s" hittades två gånger på <%s>-elementet

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
sv: Färgen som du valt. Du kan dra den här färgen till en palettpost för att spara den för framtida bruk.

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
sv: Filen "%s" finns på en annan maskin (kallad %s) och kanske inte är tillgänglig för detta program.
    Är du säker på att du vill välja den?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
sv: Filen finns redan i "%s". Att ersätta den kommer att skriva över dess innehåll.

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
sv: Filnamnet "%s" innehåller tecken som inte är tillåtna i filnamn

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8. (try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING): %s
sv: Filnamnet "%s" kunde inte konverteras till UTF-8 (prova att ställa in miljövariabeln G_FILENAME_ENCODING): %s

en: The folder contents could not be displayed
sv: Mappinnehållet kunde inte visas

en: The folder could not be created
sv: Mappen kunde inte skapas

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
sv: Mappen kunde inte skapas eftersom det redan finns en fil med samma namn. Prova att använda ett annat namn på mappen, eller byt namn på filen först.

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
sv: Mappnamnet "%s" innehåller tecken som inte är tillåtna i filnamn

en: The license of the program
sv: Licensen för programmet

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "%s". Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är inte giltigt eftersom det innehåller tecknet "%s". Använd ett annat namn.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
sv: Den färg som valdes tidigare, för att du ska kunna jämföra med den färg du väljer nu. Du kan dra färgen till en palettpost, eller välja denna färg som den aktuella genom att dra den till det andra färgprovet.

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
sv: Den radioverktygsknapp vars grupp denna knapp tillhör.

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
sv: Detta bygge av gdk-pixbuf stöder inte sparande av bildformatet: %s

en: This file system does not support mounting
sv: Detta filsystem stöder inte montering

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
sv: Denna funktion är inte implementerad för widgetar av klassen "%s"

en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
sv: Tigrigna-Eritreansk (EZ+)

en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
sv: Tigrigna-Etiopisk (EZ+)

en: Today
sv: Idag

en: Top Secret
sv: Topphemligt

en: Topdown BMP images cannot be compressed
sv: BMP-bilder som är uppifrån-och-ned kan inte komprimeras

en: Transformed JPEG has zero width or height.
sv: Transformerad JPEG har bredden eller höjden noll.

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
sv: Transformerad PNG har antal kanaler som inte stöds, måste vara 3 eller 4.

en: Transformed PNG has zero width or height.
sv: Transformerad PNG har bredden eller höjden noll.

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
sv: Transformerad PNG är inte RGB eller RGBA.

en: Translated by
sv: Översatt av

en: Transparency of the color.
sv: Genomskinlighet för färgen.

en: Turn off verbose output
sv: Stäng av informativ utskrift

en: Two Sided
sv: Tvåsidig

en: Type a file name
sv: Ange ett filnamn

en: Type name of new folder
sv: Ange namnet på den nya mappen

en: Unable to find an item with URI '%s'
sv: Kan inte hitta ett objekt med uri "%s"

en: Unable to find include file: "%s"
sv: Kan inte hitta inkluderingsfil: "%s"

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
sv: Kan inte läsa in bildinläsningsmodulen: %s: %s

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
sv: Kan inte hitta bildfil i "pixmap_path": "%s"

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
sv: Kan inte hitta temamotorn i "module_path": "%s",

en: Unclassified
sv: Inte klassificerat

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
sv: Oväntat bitdjup för färgkarteposter

en: Unexpected character data on line %d char %d
sv: Oväntade teckendata på rad %d tecken %d

en: Unexpected end of PNM image data
sv: Oväntat slut på PNM-bilddata

en: Unexpected icon chunk in animation
sv: Oväntat ikonstycke i animation

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
sv: Oväntad starttagg "%s" på rad %d tecken %d

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown attribute '%s' on line %d char %d
sv: Okänt attribut "%s" på rad %d tecken %d

en: Unknown error when trying to deserialize %s
sv: Okänt fel vid försök att deserialisera %s

en: Unknown item
sv: Okänt objekt

en: Unrecognized image file format
sv: Okänt bildfilformat

en: Unspecified error
sv: Ospecificerat fel

en: Unsupported JPEG color space (%s)
sv: JPEG-färgrymden stöds inte (%s)

en: Unsupported animation type
sv: Animationstypen stöds inte

en: Unsupported depth for ICO file: %d
sv: Djupet stöds inte för ICO-fil: %d

en: Unsupported icon type
sv: Ikontypen stöds inte

en: Urgent
sv: Viktigt

en: Value for PNG text chunk %s cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
sv: Värdet för PNG-textstycket %s kan inte konverteras till ISO-8859-1-kodning.

en: Version %s of the GIF file format is not supported
sv: Version %s av filformatet GIF stöds inte

en: Vietnamese (VIQR)
sv: Vietnamesisk (VIQR)

en: Warning
sv: Varning

en: Width or height of TIFF image is zero
sv: Bredden eller höjden på TIFF-bilden är noll

en: Window
sv: Fönster

en: Written by
sv: Skrivet av

en: X Input Method
sv: X-inmatningsmetod

en: X _tilt:
sv: X-_lutning:

en: X display to use
sv: X-display att använda

en: X screen to use
sv: X-skärm att använda

en: XPM file has image height <= 0
sv: XPM-filen har bildhöjd <= 0

en: XPM file has image width <= 0
sv: XPM-filen har bildbredd <= 0

en: XPM file has invalid number of colors
sv: XPM-filen har ogiltigt antal färger

en: XPM has invalid number of chars per pixel
sv: XPM har ogiltigt antal tecken per bildpunkt

en: Y t_ilt:
sv: Y-lutnin_g:

en: Yesterday
sv: Igår

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
sv: Du kan ange ett hexadecimalt färgvärde i HTML-stil, eller helt enkelt ange ett engelskt namn på färgen som exempelvis "orange" i detta fält.

en: ZWJ Zero width _joiner
sv: ZWJ-_sammanslagare utan bredd

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
sv: ZWNJ-_ickesammanslagare utan bredd

en: ZWS _Zero width space
sv: ZWS-blanksteg _utan bredd

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: _About
sv: _Om

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add to Bookmarks
sv: _Lägg till i bokmärken

en: _After:
sv: _Efter:

en: _All
sv: _Alla

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Ascending
sv: _Stigande

en: _Billing info:
sv: _Faktureringsinformation:

en: _Blue:
sv: _Blå:

en: _Bold
sv: _Fet

en: _Bottom:
sv: _Nederst:

en: _Browse for other folders
sv: _Bläddra efter andra mappar

en: _CD-Rom
sv: _Cd-rom

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Clear
sv: _Töm

en: _Clear List
sv: _Töm lista

en: _Close
sv: S_täng

en: _Color
sv: _Färg

en: _Convert
sv: _Konvertera

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Descending
sv: _Fallande

en: _Device:
sv: _Enhet:

en: _Disconnect
sv: _Koppla från

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Execute
sv: _Kör

en: _Family:
sv: _Familj:

en: _Files
sv: _Filer

en: _Find
sv: _Sök

en: _Floppy
sv: _Diskett

en: _Folder name:
sv: _Mappnamn:

en: _Font
sv: _Typsnitt

en: _Format for:
sv: _Format för:

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Gamma value
sv: _Gammavärde

en: _Green:
sv: _Grön:

en: _Harddisk
sv: _Hårddisk

en: _Height:
sv: _Höjd:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Home
sv: _Hem

en: _Hue:
sv: _Nyans:

en: _Insert Unicode Control Character
sv: _Infoga Unicode-styrtecken

en: _Italic
sv: _Kursiv

en: _Jump to
sv: _Hoppa till

en: _Leave Fullscreen
sv: _Lämna helskärm

en: _Left:
sv: _Vänster:

en: _License
sv: _Licens

en: _Location:
sv: _Plats:

en: _Mode:
sv: _Läge:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Network
sv: _Nätverk

en: _New
sv: _Ny

en: _New Folder
sv: _Ny mapp

en: _No
sv: _Nej

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Now
sv: _Nu

en: _Only print:
sv: Skriv endast _ut:

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Orientation:
sv: _Orientering:

en: _Output format
sv: _Utskriftsformat

en: _Palette:
sv: _Palett:

en: _Paper size:
sv: _Pappersstorlek:

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Places
sv: _Platser

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Pressure:
sv: _Tryck:

en: _Preview:
sv: _Förhandsvisning:

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Red:
sv: _Röd:

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Remove From List
sv: _Ta bort från lista

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Rename File
sv: _Byt namn på fil

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Reverse
sv: _Omvänd

en: _Revert
sv: _Återställ

en: _Right:
sv: _Höger:

en: _Saturation:
sv: _Mättnad:

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save color here
sv: _Spara färgen här

en: _Save in folder:
sv: _Spara i mapp:

en: _Selection:
sv: _Markering:

en: _Spell Check
sv: _Stavningskontrollera

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Strikethrough
sv: _Genomstryk

en: _Style:
sv: _Stil:

en: _Top:
sv: _Överst:

en: _Undelete
sv: _Återskapa

en: _Underline
sv: _Stryk under

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Value:
sv: _Värde:

en: _Wheel:
sv: _Hjul:

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: _Yes
sv: _Ja

en: calendar year format|%Y
sv: %Y

en: calendar:day:digits|%d
sv: %d

en: calendar:week:digits|%d
sv: %d

en: calendar:week_start:0
sv: calendar:week_start:1

en: different idatas found for symlinked '%s' and '%s'
sv: olika idata hittades för symboliska länkade "%s" och "%s"

en: directfb arg
sv: directfb-argument

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
sv[0]: misslyckades med att allokera bildbuffert på %u byte
sv[1]: misslyckades med att allokera bildbuffert på %u byte

en: inch
sv: tum

en: keyboard label|Alt
sv: Alt

en: keyboard label|BackSpace
sv: Backsteg

en: keyboard label|Backslash
sv: Omvänt snedstreck

en: keyboard label|Begin
sv: Begin

en: keyboard label|Ctrl
sv: Ctrl

en: keyboard label|Delete
sv: Delete

en: keyboard label|End
sv: End

en: keyboard label|Escape
sv: Escape

en: keyboard label|Home
sv: Home

en: keyboard label|Hyper
sv: Hyper

en: keyboard label|Insert
sv: Insert

en: keyboard label|KP_Begin
sv: KP_Begin

en: keyboard label|KP_Delete
sv: KP_Delete

en: keyboard label|KP_Down
sv: KP_Ned

en: keyboard label|KP_End
sv: KP_End

en: keyboard label|KP_Enter
sv: KP_Enter

en: keyboard label|KP_Home
sv: KP_Home

en: keyboard label|KP_Insert
sv: KP_Insert

en: keyboard label|KP_Left
sv: KP_Vänster

en: keyboard label|KP_Next
sv: KP_Nästa

en: keyboard label|KP_Page_Down
sv: KP_Page_Down

en: keyboard label|KP_Page_Up
sv: KP_Page_Up

en: keyboard label|KP_Prior
sv: KP_Föregående

en: keyboard label|KP_Right
sv: KP_Höger

en: keyboard label|KP_Space
sv: KP_Space

en: keyboard label|KP_Tab
sv: KP_Tabb

en: keyboard label|KP_Up
sv: KP_Upp

en: keyboard label|Meta
sv: Meta

en: keyboard label|Multi_key
sv: Multitangent

en: keyboard label|Num_Lock
sv: Num_Lock

en: keyboard label|Page_Down
sv: Page_Down

en: keyboard label|Page_Up
sv: Page_Up

en: keyboard label|Pause
sv: Pause

en: keyboard label|Print
sv: Print

en: keyboard label|Return
sv: Retur

en: keyboard label|Scroll_Lock
sv: Scroll_Lock

en: keyboard label|Shift
sv: Skift

en: keyboard label|Space
sv: Blanksteg

en: keyboard label|Super
sv: Super

en: keyboard label|Sys_Req
sv: Sys_Req

en: keyboard label|Tab
sv: Tabb

en: none
sv: inget

en: output.%s
sv: utdata.%s

en: paper size|#10 Envelope
sv: #10-kuvert

en: paper size|#11 Envelope
sv: #11-kuvert

en: paper size|#12 Envelope
sv: #12-kuvert

en: paper size|#14 Envelope
sv: #14-kuvert

en: paper size|#9 Envelope
sv: #9-kuvert

en: paper size|10x11
sv: 10x11

en: paper size|10x13
sv: 10x13

en: paper size|10x14
sv: 10x14

en: paper size|10x15
sv: 10x15

en: paper size|11x12
sv: 11x12

en: paper size|11x15
sv: 11x15

en: paper size|12x19
sv: 12x19

en: paper size|5x7
sv: 5x7

en: paper size|6x9 Envelope
sv: 6x9-kuvert

en: paper size|7x9 Envelope
sv: 7x9-kuvert

en: paper size|9x11 Envelope
sv: 9x11-kuvert

en: paper size|A0
sv: A0

en: paper size|A0x2
sv: A0x2

en: paper size|A0x3
sv: A0x3

en: paper size|A1
sv: A1

en: paper size|A10
sv: A10

en: paper size|A1x3
sv: A1x3

en: paper size|A1x4
sv: A1x4

en: paper size|A2
sv: A2

en: paper size|A2x3
sv: A2x3

en: paper size|A2x4
sv: A2x4

en: paper size|A2x5
sv: A2x5

en: paper size|A3
sv: A3

en: paper size|A3 Extra
sv: A3 Extra

en: paper size|A3x3
sv: A3x3

en: paper size|A3x4
sv: A3x4

en: paper size|A3x5
sv: A3x5

en: paper size|A3x6
sv: A3x6

en: paper size|A3x7
sv: A3x7

en: paper size|A4
sv: A4

en: paper size|A4 Extra
sv: A4 Extra

en: paper size|A4 Tab
sv: A4 Tab

en: paper size|A4x3
sv: A4x3

en: paper size|A4x4
sv: A4x4

en: paper size|A4x5
sv: A4x5

en: paper size|A4x6
sv: A4x6

en: paper size|A4x7
sv: A4x7

en: paper size|A4x8
sv: A4x8

en: paper size|A4x9
sv: A4x9

en: paper size|A5
sv: A5

en: paper size|A5 Extra
sv: A5 Extra

en: paper size|A6
sv: A6

en: paper size|A7
sv: A7

en: paper size|A8
sv: A8

en: paper size|A9
sv: A9

en: paper size|Arch A
sv: Arch A

en: paper size|Arch B
sv: Arch B

en: paper size|Arch C
sv: Arch C

en: paper size|Arch D
sv: Arch D

en: paper size|Arch E
sv: Arch E

en: paper size|B0
sv: B0

en: paper size|B1
sv: B1

en: paper size|B10
sv: B10

en: paper size|B2
sv: B2

en: paper size|B3
sv: B3

en: paper size|B4
sv: B4

en: paper size|B5
sv: B5

en: paper size|B5 Extra
sv: B5 Extra

en: paper size|B6
sv: B6

en: paper size|B6/C4
sv: B6/C4

en: paper size|B7
sv: B7

en: paper size|B8
sv: B8

en: paper size|B9
sv: B9

en: paper size|C0
sv: C0

en: paper size|C1
sv: C1

en: paper size|C10
sv: C10

en: paper size|C2
sv: C2

en: paper size|C3
sv: C3

en: paper size|C4
sv: C4

en: paper size|C5
sv: C5

en: paper size|C6
sv: C6

en: paper size|C6/C5
sv: C6/C5

en: paper size|C7
sv: C7

en: paper size|C7/C6
sv: C7/C6

en: paper size|C8
sv: C8

en: paper size|C9
sv: C9

en: paper size|Choukei 2 Envelope
sv: Choukei 2-kuvert

en: paper size|Choukei 3 Envelope
sv: Choukei 3-kuvert

en: paper size|Choukei 4 Envelope
sv: Choukei 4-kuvert

en: paper size|DL Envelope
sv: DL-kuvert

en: paper size|Dai-pa-kai
sv: Dai-pa-kai

en: paper size|European edp
sv: Europeisk edp

en: paper size|Executive
sv: Executive

en: paper size|FanFold European
sv: FanFold Europeisk

en: paper size|FanFold German Legal
sv: FanFold Tysk Legal

en: paper size|FanFold US
sv: FanFold US

en: paper size|Folio
sv: Folio

en: paper size|Folio sp
sv: Folio sp

en: paper size|Government Legal
sv: Government Legal

en: paper size|Government Letter
sv: Government Letter

en: paper size|Index 3x5
sv: Index 3x5

en: paper size|Index 4x6 (postcard)
sv: Index 4x6 (vykort)

en: paper size|Index 4x6 ext
sv: Index 4x6 ext

en: paper size|Index 5x8
sv: Index 5x8

en: paper size|Invite Envelope
sv: Invite-kuvert

en: paper size|Invoice
sv: Faktura

en: paper size|Italian Envelope
sv: Italiensk-kuvert

en: paper size|JB0
sv: JB0

en: paper size|JB1
sv: JB1

en: paper size|JB10
sv: JB10

en: paper size|JB2
sv: JB2

en: paper size|JB3
sv: JB3

en: paper size|JB4
sv: JB4

en: paper size|JB5
sv: JB5

en: paper size|JB6
sv: JB6

en: paper size|JB7
sv: JB7

en: paper size|JB8
sv: JB8

en: paper size|JB9
sv: JB9

en: paper size|Monarch Envelope
sv: Monark-kuvert

en: paper size|Personal Envelope
sv: Personligt kuvert

en: paper size|Postfix Envelope
sv: Postfix-kuvert

en: paper size|Quarto
sv: Quarto

en: paper size|RA0
sv: RA0

en: paper size|RA1
sv: RA1

en: paper size|RA2
sv: RA2

en: paper size|ROC 16k
sv: ROC 16k

en: paper size|ROC 8k
sv: ROC 8k

en: paper size|SRA0
sv: SRA0

en: paper size|SRA1
sv: SRA1

en: paper size|SRA2
sv: SRA2

en: paper size|Small Photo
sv: Litet foto

en: paper size|Super A
sv: Super A

en: paper size|Super B
sv: Super B

en: paper size|Tabloid
sv: Tabloid

en: paper size|US Legal
sv: US Legal

en: paper size|US Legal Extra
sv: US Legal Extra

en: paper size|US Letter
sv: US Letter

en: paper size|US Letter Extra
sv: US Letter Extra

en: paper size|US Letter Plus
sv: US Letter Plus

en: paper size|Wide Format
sv: Brett format

en: paper size|a2 Envelope
sv: a2-kuvert

en: paper size|asme_f
sv: asme_f

en: paper size|b-plus
sv: b-plus

en: paper size|c
sv: c

en: paper size|c5 Envelope
sv: c5-kuvert

en: paper size|d
sv: d

en: paper size|e
sv: e

en: paper size|edp
sv: edp

en: paper size|f
sv: f

en: paper size|hagaki (postcard)
sv: hagaki (vykort)

en: paper size|jis exec
sv: jis exec

en: paper size|juuro-ku-kai
sv: juuro-ku-kai

en: paper size|kahu Envelope
sv: kahu-kuvert

en: paper size|kaku2 Envelope
sv: kaku2-kuvert

en: paper size|oufuku (reply postcard)
sv: oufuku (svarsvykort)

en: paper size|pa-kai
sv: pa-kai

en: paper size|prc 16k
sv: prc 16k

en: paper size|prc 32k
sv: prc 32k

en: paper size|prc1 Envelope
sv: prc1-kuvert

en: paper size|prc10 Envelope
sv: prc10-kuvert

en: paper size|prc2 Envelope
sv: prc2-kuvert

en: paper size|prc3 Envelope
sv: prc3-kuvert

en: paper size|prc4 Envelope
sv: prc4-kuvert

en: paper size|prc5 Envelope
sv: prc5-kuvert

en: paper size|prc6 Envelope
sv: prc6-kuvert

en: paper size|prc7 Envelope
sv: prc7-kuvert

en: paper size|prc8 Envelope
sv: prc8-kuvert

en: paper size|you4 Envelope
sv: you4-kuvert

en: print operation status|Blocking on issue
sv: Blockerar vid problem

en: print operation status|Finished
sv: Färdig

en: print operation status|Finished with error
sv: Färdig men med fel

en: print operation status|Generating data
sv: Genererar data

en: print operation status|Initial state
sv: Initialt tillstånd

en: print operation status|Preparing to print
sv: Förbereder för utskrift

en: print operation status|Printing
sv: Skriver ut

en: print operation status|Sending data
sv: Skickar data

en: print operation status|Waiting
sv: Väntar

en: progress bar label|%d %%
sv: %d %%

en: sdl|system
sv: system

en: unsupported RAS image variation
sv: RAS-bildvariationen stöds inte

en: year measurement template|2000
sv: 2000
