gtk+ - en to th translation catalogue (842 entries)

en: "%s" could not be converted to a value of type "%s" for attribute "%s"
th: "%s" ไม่สามารถแปลงไปเป็นค่าชนิด "%s" สำหรับแอตทริบิวต์ "%s" ได้

en: "%s" is not a valid attribute name
th: "%s" ไม่ใช่ชื่อแอตทริบิวต์ที่ใช้ได้

en: "%s" is not a valid attribute type
th: "%s" ไม่ใช่ชนิดแอตทริบิวต์ที่ใช้ได้

en: "%s" is not a valid value for attribute "%s"
th: "%s" ไม่ใช่ค่าที่ใช้ได้สำหรับแอตทริบิวต์ "%s"

en: "Deepness" of the color.
th: สีสดหรือจาง

en: %1$s on %2$s
th: %1$s ที่ %2$s

en: %d byte | %d bytes
th[0]: %d ไบต์

en: '%s' already exists in the bookmarks list
th: '%s' มีในรายการที่คั่นหน้าอยู่แล้ว

en: '%s' does not exist in the bookmarks list
th: '%s' ไม่มีอยู่ในรายการที่คั่นหน้า

en: (Empty)
th: (ว่าง)

en: (None)
th: (ไม่มี)

en: (disabled)
th: (ไม่ใช้)

en: (unknown)
th: (ไม่รู้จัก)

en: --- No Tip ---
th: --- ไม่มีข้อแนะนำ ---

en: <%s> element has invalid id "%s"
th: อิลิเมนต์ <%s> มี id "%s" ซึ่งไม่ถูกต้อง

en: <%s> element has neither a "name" nor an "id" attribute
th: อิลิเมนต์ <%s> ไม่มีแอตทริบิวต์ "name" หรือ "id"

en: <b>Any Printer</b>
    For portable documents
th: <b>เครื่องพิมพ์ใดๆ</b>
    สำหรับ PDF

en: A <%s> element has already been specified
th: อิลิเมนต์ <%s> ถูกกำหนดไว้แล้ว

en: A <text> element can't occur before a <tags> element
th: อิลิเมนต์ <text> ไม่สามารถปรากฏก่อนอิลิเมนต์ <tags> ได้

en: A file named "%s" already exists.  Do you want to replace it?
th: มีแฟ้มชื่อ "%s" อยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการจะแทนที่แฟ้มหรือไม่?

en: A_t:
th: เ_มื่อ:

en: About %s
th: เกี่ยวกับ %s

en: Accelerator|Disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Add Cover Page
th: เพิ่มหน้าปก

en: Add the current folder to the bookmarks
th: เพิ่มโฟลเดอร์ปัจจุบันลงในที่คั่นหน้า

en: Add the folder '%s' to the bookmarks
th: เพิ่มโฟลเดอร์ '%s' ลงในที่คั่นหน้า

en: Add the selected folder to the Bookmarks
th: เพิ่มโฟลเดอร์ที่เลือกอยู่ลงในที่คั่นหน้า

en: Add the selected folders to the bookmarks
th: เพิ่มโฟลเดอร์ที่เลือกอยู่ลงในที่คั่นหน้า

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: All sheets
th: ทุกหน้า

en: Amharic (EZ+)
th: อัมฮาริก (EZ+)

en: Amount of blue light in the color.
th: ความสว่างของแม่สีน้ำเงิน

en: Amount of green light in the color.
th: ความสว่างของแม่สีเขียว

en: Amount of red light in the color.
th: ความสว่างของแม่สีแดง

en: Anonymous tag found and tags can not be created.
th: พบแท็กที่ไม่มีชื่อ และไม่สามารถสร้างแท็กได้

en: Application
th: โปรแกรม

en: Arrow spacing
th: ช่องไฟของลูกศร

en: Artwork by
th: งานศิลป์โดย

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
th: แอตทริบิวต์ "%s" ใช้ไม่ได้กับอิลิเมนต์ <%s> ในบริบทนี้

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
th: มีแอตทริบิวต์ "%s" ซ้ำในอิลิเมนต์ <%s> เดียวกัน

en: Auto Select
th: เลือกโดยอัตโนมัติ

en: Axes
th: แกน

en: BMP image has bogus header data
th: รูป BMP นี้มีข้อมูลส่วนหัวที่ใช้ไม่ได้

en: BMP image has unsupported header size
th: รูป BMP นี้มีขนาดข้อมูลส่วนหัวที่ไม่รองรับ

en: Bad code encountered
th: พบโค้ดเสีย

en: Be_fore:
th: ปก_หน้า:

en: Best _Fit
th: ขนาด_พอดี

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
th: รูป PNG มีค่าบิตต่อช่องที่ใช้ไม่ได้

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
th: ค่าบิตต่อช่องของ PNG ที่แปลงมาไม่ใช่ 8

en: Bookmark saving failed: %s
th: ไม่สามารถบันทึกข้อมูลที่คั่นหน้า: %s

en: Both "id" and "name" were found on the <%s> element
th: พบว่ามีทั้ง "id" และ "name" ในอิลิเมนต์ <%s>

en: Brightness of the color.
th: สีสว่างหรือมืด

en: C_ollate
th: _ทีละชุด

en: C_onnect
th: เ_ชื่อมต่อ

en: C_reate
th: _สร้าง

en: C_redits
th: เ_ครดิต

en: C_urrent
th: _ปัจจุบัน

en: Cache file created successfully.
th: สร้างแฟ้มแคชสำเร็จแล้ว

en: Cannot allocate TGA header memory
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับข้อมูลส่วนหัวของ TGA

en: Cannot allocate colormap entries
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับรายการในตารางสี

en: Cannot allocate colormap structure
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับโครงสร้างข้อมูลตารางสี

en: Cannot allocate memory for IOBuffer data
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับข้อมูล IOBuffer

en: Cannot allocate memory for IOBuffer struct
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับโครงสร้งข้อมูล IOBuffer

en: Cannot allocate memory for TGA context struct
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับโครงสร้างข้อมูล TGA context

en: Cannot allocate memory for loading PNM image
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับอ่านรูป PNM

en: Cannot allocate memory for loading XPM image
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับอ่านรูป XPM

en: Cannot allocate new pixbuf
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับพิกซ์บัฟใหม่

en: Cannot allocate temporary IOBuffer data
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับข้อมูลชั่วคราวของ IOBuffer

en: Cannot change to folder because it is not local
th: ไปโฟลเดอร์ที่กำหนดไม่สำเร็จ เพราะไม่ใช่โฟลเดอร์ในเครื่องนี้

en: Cannot read XPM colormap
th: อ่านตารางสีของ XPM ไม่สำเร็จ

en: Cannot realloc IOBuffer data
th: realloc ข้อมูล IOBuffer ไม่สำเร็จ

en: Circular table entry in GIF file
th: ตารางในแฟ้ม GIF มีรายการที่อ้างวกหลับมาถึงตัวเอง

en: Cl_ear
th: _ล้าง

en: Classified
th: คัดแยกแล้ว

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
th: คลิกที่หลอดดูดสี แล้วคลิกสีที่ใหนก็ได้บนจอเพื่อคัดลอกมาเป็นสีปัจจุบัน

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
th: คลิกถ้าจะใช้สีนี้  คุณสามารถบันทึกสีปัจจุบันลงในจานนี้โดยคลิกขวาแล้วเลือก "บันทึกสีลงที่นี่" หรือลากสีจากกรอบสีปัจจุบันทางด้านซ้ายมาลงที่นี่

en: Color
th: สี

en: Color Selection
th: เลือกสี

en: Color Wheel
th: วงสี

en: Color _name:
th: _ชื่อสี:

en: Command Line
th: บรรทัดคำสั่ง

en: Compressed icons are not supported
th: ไม่รองรับไอคอนแบบที่ถูกบีบอัด

en: Confidential
th: ปกปิด

en: Copie_s:
th: จำ_นวนสำเนา:

en: Copies
th: สำเนา

en: Copy URL
th: _คัดลอก URL

en: Copy _Location
th: คัดลอก_ตำแหน่ง

en: Could not add a bookmark
th: ไม่สามารถเพิ่มที่คั่นหน้า

en: Could not add a bookmark for '%s' because it is an invalid path name.
th: ไม่สามารถเพิ่มที่คั่นหน้าให้กับ '%s' ได้ เพราะไม่ใช่ตำแหน่งที่ใช้ได้

en: Could not clear list
th: ล้างรายการไม่สำเร็จ

en: Could not create directory: %s
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์: %s

en: Could not find the icon '%s'. The '%s' theme
    was not found either, perhaps you need to install it.
    You can get a copy from:
    	%s
th: ไม่พบไอคอน '%s'  และชุดตกแต่ง '%s'
    คุณอาจต้องติดตั้งชุดตกแต่งดังกล่าวก่อน ซึ่งสามารถดาวน์โหลดได้จาก:
    	%s

en: Could not get a stock icon for %s
th: ไม่สามารถอ่านไอคอนสำเร็จรูปสำหรับ %s

en: Could not get image height (bad TIFF file)
th: อ่านค่าความสูงรูปไม่สำเร็จ (แฟ้ม TIFF เสีย)

en: Could not get image width (bad TIFF file)
th: อ่านค่าความกว้างรูปไม่สำเร็จ (แฟ้ม TIFF เสีย)

en: Could not get information for file '%s': %s
th: ไม่สามารถเรียกข้อมูลสำหรับแฟ้ม '%s': %s

en: Could not mount %s
th: เมานท์ %s ไม่สำเร็จ

en: Could not obtain root folder
th: ไม่สามารถเข้าใช้โฟลเดอร์ราก

en: Could not remove bookmark
th: ไม่สามารถลบที่คั่นหน้า

en: Could not remove item
th: ลบรายการไม่สำเร็จ

en: Could not rename %s back to %s: %s.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อ %s กลับเป็น %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อ %s ไปเป็น %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
th: ไม่สามารถเปลี่ยนชื่อ %s ไปเป็น %s: %s ดังนั้นจะลบ %s

en: Could not retrieve information about the file
th: ไม่สามารถอ่านข้อมูลเกี่ยวกับแฟ้มนี้

en: Could not select file
th: เลือกแฟ้มไม่สำเร็จ

en: Could not select file '%s' because it is an invalid path name.
th: ไม่สามารถเลือกแฟ้ม '%s' ได้ เพราะไม่ใช่ชื่อพาธที่ใช้ได้

en: Couldn't allocate memory for context buffer
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับ context buffer

en: Couldn't allocate memory for header
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับข้อมูลส่วนหัว

en: Couldn't allocate memory for line data
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับข้อมูลเส้นนอนของภาพ

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับอ่านรูป JPEG นี้

en: Couldn't allocate memory for paletted data
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับข้อมูลจุดภาพ

en: Couldn't allocate memory for saving BMP file
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับบันทึกรูป BMP

en: Couldn't convert filename
th: แปลงชื่อแฟ้มไม่สำเร็จ

en: Couldn't create new pixbuf
th: สร้างพิกซ์บัฟใหม่ไม่สำเร็จ

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
th: ไม่รู้จักชนิดของแฟ้มรูป '%s'

en: Couldn't save the rest
th: บันทึกที่เหลือไม่สำเร็จ

en: Couldn't write to BMP file
th: เขียนแฟ้ม BMP ไม่สำเร็จ

en: Couldn't write to TIFF file
th: เขียนแฟ้ม TIFF ไม่สำเร็จ

en: Create Fo_lder
th: สร้างโฟ_ลเดอร์

en: Create in _folder:
th: สร้างในโ_ฟลเดอร์:

en: Credits
th: เครดิต

en: Cu_t
th: _ตัด

en: Cursor hotspot outside image
th: จุดเล็งของเคอร์เซอร์อยู่นอกรูป

en: Custom Size %d
th: ขนาดกำหนดเองชุดที่ %d

en: Custom size
th: ขนาดกำหนดเอง

en: Cyrillic (Transliterated)
th: ซีริลลิก (ถอดเสียง)

en: De_lete File
th: ล_บแฟ้ม

en: Decrease Indent
th: ลดย่อหน้า

en: Default
th: ปริยาย

en: Delete File
th: ลบแฟ้ม

en: Desktop
th: พื้นโต๊ะ

en: Didn't get all lines of PCX image
th: ไม่ได้รับแนวเส้นของรูป PCX

en: Dimensions of TIFF image too large
th: รูป TIFF มีขนาดกว้างยาวที่ใหญ่เกินไป

en: Disabled
th: ไม่ใช้

en: Do use the Wintab API [default]
th: ใช้ Wintab API [ค่าปกติ]

en: Documented by
th: เอกสารโดย

en: Don't batch GDI requests
th: ไม่ต้องรอส่งการร้องขอ GDI เป็นชุด

en: Don't check for the existence of index.theme
th: ไม่ต้องตรวจสอบการมีอยู่ของแฟ้ม index.theme

en: Don't include image data in the cache
th: ไม่ต้องเก็บข้อมูลรูปภาพในแคช

en: Don't use the Wintab API for tablet support
th: ไม่ต้องใช้ Wintab API สำหรับการสนับสนุน tablet

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
th: อิลิเมนต์ <%s> ไม่สามารถอยู่ใต้ <%s> ได้

en: Empty
th: ว่าง

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Error creating directory '%s': %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะสร้างโฟลเดอร์ '%s': %s

en: Error deleting file '%s': %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบแฟ้ม '%s': %s

en: Error from StartDoc
th: ข้อผิดพลาดจาก StartDoc

en: Error getting information for '%s': %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกข้อมูลสำหรับ '%s': %s

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
th: ไม่เข้าใจแฟ้ม JPEG นี้ (%s)

en: Error launching preview
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกแสดงตัวอย่างก่อนพิมพ์

en: Error loading icon: %s
th: ไม่สามารถโหลดไอคอน: %s

en: Error printing
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพิมพ์

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนชื่อแฟ้ม "%s" ไปเป็น "%s": %s

en: Error renaming file "%s": %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนชื่อของแฟ้ม "%s": %s

en: Error renaming file to "%s": %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนชื่อแฟ้มไปเป็น "%s": %s

en: Error writing to image file: %s
th: เกิดข้อผิดพลาด ขณะเขียนแฟ้มรูป: %s

en: Even sheets
th: หน้าคู่

en: Excess data in file
th: แฟ้มมีข้อมูลเกิน

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
th: ไม่สามารถปิดแฟ้ม '%s' ขณะเขียนรูป ข้อมูลอาจจะไม่ถูกบันทึก: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
th: อ่านค่า RGB จากแฟ้ม TIFF ไม่สำเร็จ

en: Failed to load TIFF image
th: โหลดรูป TIFF ไม่สำเร็จ

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
th: เปิดแฟ้มภาพเคลื่อนไหว '%s' ไม่สำเร็จ ไม่แน่ใจว่าเพราะอะไร แต่อาจเป็นเพราะแฟ้มเสียหาย

en: Failed to load image '%s': %s
th: ไม่สามารถเปิดรูป '%s': %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
th: เปิดแฟ้มรูป '%s' ไม่สำเร็จ ไม่แน่ใจว่าเพราะอะไร แต่อาจเป็นเพราะแฟ้มเสียหาย

en: Failed to open '%s' for writing: %s
th: เปิดเขียน '%s' ไม่สำเร็จ: %s

en: Failed to open TIFF image
th: เปิดรูป TIFF ไม่สำเร็จ

en: Failed to open file '%s': %s
th: เปิดแฟ้ม '%s' ไม่สำเร็จ: %s

en: Failed to open temporary file
th: เปิดแฟ้มชั่วคราวไม่สำเร็จ

en: Failed to read from temporary file
th: อ่านแฟ้มชั่วคราวไม่สำเร็จ

en: Failed to rewrite header
th: เขียนข้อมูลส่วนหัวซ้ำไม่สำเร็จ

en: Failed to save TIFF image
th: บันทึกรูป TIFF ไม่สำเร็จ

en: Failed to write TIFF data
th: เขียนข้อมูล TIFF ไม่สำเร็จ

en: Failed to write cache file: %s
th: เขียนแฟ้มแคชไม่สำเร็จ: %s

en: Failed to write directory index
th: เขียนดัชนีโฟลเดอร์ไม่สำเร็จ

en: Failed to write hash table
th: เขียนข้อมูลตารางแฮชไม่สำเร็จ

en: Failed to write header
th: เขียนข้อมูลส่วนหัวไม่สำเร็จ

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
th: เขียนลงแฟ้มชั่วคราวไม่สำเร็จ ขณะอ่านรูป XBM

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
th: เขียนลงแฟ้มชั่วคราวไม่สำเร็จ ขณะอ่านรูป XBM

en: Failure reading GIF: %s
th: อ่านรูป GIF ไม่สำเร็จ: %s

en: Fatal error in PNG image file: %s
th: มีข้อผิดพลาดในแฟ้มรูป PNG: %s

en: Fatal error reading PNG image file
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะอ่านแฟ้มรูป PNG

en: Fatal error reading PNG image file: %s
th: มีข้อผิดพลาดขณะอ่านแฟ้มรูป PNG: %s

en: File
th: แฟ้ม

en: File System
th: ระบบแฟ้ม

en: File does not appear to be a GIF file
th: ดูเหมือนว่านี่ไม่ใช่แฟ้ม GIF

en: Files
th: แฟ้ม

en: Find and _Replace
th: หาและแ_ทนที่

en: Finishing
th: กำลังเสร็จสิ้น

en: Fol_ders
th: โฟ_ลเดอร์

en: Folder unreadable: %s
th: โฟลเดอร์อ่านไม่ได้: %s

en: Folders
th: โฟลเดอร์

en: Font
th: แบบอักษร

en: Font Selection
th: เลือกแบบอักษร

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
th: แฟ้ม GIF นี้ขาดข้อมูลบางส่วน (อาจจะคัดลอกแฟ้มมาไม่ครบแฟ้ม)

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
th: รูป GIF ไม่มีตารางสีส่วนกลาง และเฟรมข้างในไม่มีตารางสีเฉพาะเฟรม

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
th: แฟ้ม GIF เสียหาย (การบีบอัดแบบ LZW ไม่ถูกต้อง)

en: GIF image loader cannot understand this image.
th: ตัวโหลดรูป GIF ไม่เข้าใจรูปนี้

en: GIF image was truncated or incomplete.
th: แฟ้ม GIF ไม่สมบูรณ์

en: GTK+ Options
th: ตัวเลือกของ GTK+

en: GTK+ debugging flags to set
th: แฟล็กการดีบักของ GTK+ ที่จะเปิดใช้

en: GTK+ debugging flags to unset
th: แฟล็กการดีบักของ GTK+ ที่จะปิด

en: Gamma
th: แกมมา

en: Gdk debugging flags to set
th: แฟล็กการดีบักของ GDK ที่จะเปิดใช้

en: Gdk debugging flags to unset
th: แฟล็กการดีบักของ GDK ที่จะปิด

en: General
th: ทั่วไป

en: Group
th: กลุ่ม

en: High
th: สูง

en: Icon '%s' not present in theme
th: ชุดตกแต่งไม่มีไอคอน '%s'

en: Icon has zero height
th: ไอคอนมีความสูงศูนย์

en: Icon has zero width
th: ไอคอนมีความกว้างศูนย์

en: Image Quality
th: คุณภาพของรูป

en: Image file '%s' contains no data
th: แฟ้มรูป '%s' ไม่มีข้อมูล

en: Image format unknown
th: ไม่รู้จักชนิดของรูป

en: Image has invalid width and/or height
th: รูปมีค่าความกว้างหรือความสูงที่ไม่ถูกต้อง

en: Image has unsupported bpp
th: รูปมีค่าบิตต่อพิกเซลที่ไม่รองรับ

en: Image has unsupported number of %d-bit planes
th: ไม่รองรับจำนวนของระนาบ %d บิตนี้

en: Image has zero height
th: รูปมีความสูงศูนย์

en: Image has zero width
th: รูปมีความกว้างศูนย์

en: Image header corrupt
th: ส่วนหัวของแฟ้มรูปเสีย

en: Image pixel data corrupt
th: ข้อมูลพิกเซลในแฟ้มเสีย

en: Image too large to be saved as ICO
th: รูปใหญ่เกินไปสำหรับแฟ้มชนิด ICO

en: Image type '%s' is not supported
th: ไม่รองรับรูปชนิด '%s'

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it's from a different GTK version?
th: โมดูล %s ซึ่งใช้สำหรับอ่านรูป ส่งอินเทอร์เฟซมาให้ ไม่ตรงกับที่คาดไว้  มันคงจะมาจาก GTK คนระรุ่น

en: Increase Indent
th: เพิ่มย่อหน้า

en: Incremental loading of image type '%s' is not supported
th: ไม่รองรับการอ่านรูปชนิด '%s' แบบเพิ่มทีละส่วน

en: Information
th: ข้อมูล

en: Input
th: อินพุต

en: Input _Methods
th: _วิธีป้อนข้อความ

en: Insufficient memory to load PNG file
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะอ่านแฟ้ม PNG

en: Insufficient memory to load PNM context struct
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับโครงสร้างข้อมูล PNM context

en: Insufficient memory to load PNM file
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะอ่านแฟ้ม PNM

en: Insufficient memory to load XBM image file
th: หน่วยความจำไม่พอจะอ่านแฟ้มรูป XBM

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับอ่านรูป โปรดลองปิดโปรแกรมอื่นๆ เพื่อปล่อยความจำที่ถูกใช้อยู่

en: Insufficient memory to open TIFF file
th: หน่วยความจำไม่พอจะเปิดแฟ้ม TIFF

en: Insufficient memory to save image into a buffer
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะอ่านรูปลงในบัฟเฟอร์

en: Insufficient memory to save image to callback
th: หน่วยความจำไม่พอสำหรับบันทึกข้อมูลภาพผ่านฟังก์ชันเรียกกลับ

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะโหลดรูปขนาด %ldx%ld โปรดปิดโปรแกรมที่ไม่ใช้แล้ว เพื่อจะได้มีหน่วยความจำว่างเพิ่มขึ้น

en: Internal error in the GIF loader (%s)
th: เกิดข้อผิดพลาดในตัวโหลดรูป GIF (%s)

en: Internal error: Image loader module '%s' failed to complete an operation, but didn't give a reason for the failure
th: ข้อผิดพลาดภายใน: มอดูลโหลดรูป '%s' ดำเนินการบางอย่างไม่สำเร็จ แต่ไม่ได้ระบุสาเหตุ

en: Inuktitut (Transliterated)
th: อินุกทิทุต (ถอดเสียง)

en: Invalid URI
th: URI ไม่ถูกต้อง

en: Invalid UTF-8
th: นี่ไม่ใช่ UTF-8

en: Invalid XBM file
th: แฟ้ม XBM ที่ใช้ไม่ได้

en: Invalid XPM header
th: ข้อมูลส่วนหัว XBM ผิดพลาด

en: Invalid argument to PrintDlgEx
th: อาร์กิวเมนต์ของ PrintDlgEx ผิดพลาด

en: Invalid file name
th: ชื่อแฟ้มใช้ไม่ได้

en: Invalid filename: %s
th: ชื่อแฟ้มใช้ไม่ได้: %s

en: Invalid handle to PrintDlgEx
th: แฮนเดิลไปยัง PrintDlgEx ผิดพลาด

en: Invalid header in animation
th: ข้อมูลส่วนหัวของภาพเคลื่อนไหวเสีย

en: Invalid header in icon
th: ข้อมูลส่วนหัวของไอคอนเสีย

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
th: พอยน์เตอร์ไปยัง PrintDlgEx ผิดพลาด

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
th: คุณภาพของรูป JPEG ต้องอยู่ระหว่าง 0 และ 100  ค่า '%d' ที่ตั้งใช้ไม่ได้

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
th: คุณภาพของรูป JPEG ต้องอยู่ระหว่าง 0 และ 100  ค่า '%s' ที่ตั้งใช้ไม่ได้

en: Job
th: งานพิมพ์

en: Job Details
th: รายละเอียดงานพิมพ์

en: Justify|_Center
th: กึ่ง_กลาง

en: Justify|_Fill
th: เ_ต็มกรอบ

en: Justify|_Left
th: ชิด_ซ้าย

en: Justify|_Right
th: ชิด_ขวา

en: Keys
th: ปุ่ม

en: Keys for PNG text chunks must be ASCII characters.
th: คีย์ของชิ้นข้อความใน PNG ต้องใช้ตัวอักษร ASCII

en: Keys for PNG text chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
th: คีย์ของชิ้นข้อความใน PNG ต้องมีระหว่าง 1 ถึง 79 ตัวอักษร

en: Landscape
th: แนวนอน

en: Layout
th: การจัดเรียง

en: License
th: สัญญาอนุญาต

en: Line %d, column %d: expected "%s" at the toplevel, but found "%s" instead
th: บรรทัด %d, คอลัมน์ %d: ต้องการ "%s" ที่ระดับบนสุด แต่พบ "%s" แทน

en: Line %d, column %d: expected "%s" or "%s", but found "%s" instead
th: บรรทัด %d, คอลัมน์ %d: ต้องการ "%s" หรือ "%s" แต่พบ "%s" แทน

en: Line %d, column %d: expected end of element "%s", but got element for "%s" instead
th: บรรทัด %d, คอลัมน์ %d: ต้องการจุดจบอิลิเมนต์ "%s" แต่พบอิลิเมนต์สำหรับ "%s" แทน

en: Line %d, column %d: missing attribute "%s"
th: บรรทัด %d, คอลัมน์ %d: ขาดแอตทริบิวต์ "%s"

en: Line %d, column %d: unexpected element "%s"
th: บรรทัด %d, คอลัมน์ %d: มีอิลิเมนต์ไม่คาดหมาย "%s"

en: Load additional GTK+ modules
th: โหลดมอดูล GTK+ เพิ่มเติม

en: Location
th: ตำแหน่ง

en: Low
th: ต่ำ

en: Make X calls synchronous
th: เรียกใช้ X แบบประสานเวลา

en: Make all warnings fatal
th: ให้ความสำคัญกับคำเตือนประหนึ่งความล้มเหลว

en: Malformed chunk in animation
th: ส่วนของภาพเคลื่อนไหวเสีย

en: Manage Custom Sizes
th: จัดการขนาดกระดาษที่กำหนดเอง

en: Manage Custom Sizes...
th: จัดการขนาดกระดาษที่กำหนดเอง...

en: Margins from Printer...
th: ขอบกระดาษตามเครื่องพิมพ์...

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
th: ขอบกระดาษ:
     ซ้าย: %s %s
     ขวา: %s %s
     บน: %s %s
     ล่าง: %s %s

en: Maximum color value in PNM file is 0
th: แฟ้ม PNM มีค่าจำนวนสีมากสุดเป็น 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
th: แฟ้ม PNM มีค่าจำนวนสีมากสุดที่ใหญ่เกินไป

en: Media|P_ause
th: _พัก

en: Media|Pre_vious
th: ก่อ_นหน้า

en: Media|R_ewind
th: ถอย_กลับ

en: Media|_Forward
th: กรอไ_ป

en: Media|_Next
th: _ถัดไป

en: Media|_Play
th: เ_ล่น

en: Media|_Record
th: _อัด

en: Media|_Stop
th: _หยุด

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Modified
th: แก้ไขเมื่อ

en: Name
th: ชื่อ

en: Name too long
th: ชื่อยาวเกินไป

en: Navigation|_Back
th: _ถอยกลับ

en: Navigation|_Bottom
th: ล่า_งสุด

en: Navigation|_Down
th: _ลง

en: Navigation|_First
th: แ_รกสุด

en: Navigation|_Forward
th: ถั_ดไป

en: Navigation|_Last
th: _ท้ายสุด

en: Navigation|_Top
th: _บนสุด

en: Navigation|_Up
th: _ขึ้น

en: Need user intervention
th: ต้องการความช่วยเหลือจากผู้ใช้

en: Network Drive (%s)
th: ไดรว์เครือข่าย (%s)

en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: New accelerator...
th: กำหนดคีย์ด่วนใหม่...

en: No XPM header found
th: ไม่พบข้อมูลส่วนหัว XPM

en: No deserialize function found for format %s
th: ไม่พบฟังก์ชัน deserialize สำหรับฟอร์แมต %s

en: No extended input devices
th: ไม่มีอุปกรณ์อินพุตเพิ่มเติม

en: No item for URI '%s' found
th: ไม่พบรายการสำหรับ URI '%s'

en: No items found
th: ไม่พบรายการ

en: No palette found at end of PCX data
th: ไม่พบจานสีตรงท้ายข้อมูล PCX

en: No recently used resource found with URI `%s'
th: ไม่พบทรัพยากรที่ใช้ล่าสุดที่มี URI เป็น `%s'

en: No theme index file in '%s'.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
th: ไม่มีแฟ้มดัชนีชุดตกแต่งใน '%s'
    ถ้าคุณต้องการสร้างแคชของไอคอนที่นี่จริงๆ ให้ใช้ตัวเลือก --ignore-theme-index

en: None
th: ไม่มี

en: Not available
th: ไม่มี

en: Not enough free memory
th: หน่วยความจำที่ว่างไม่พอ

en: Not enough memory to composite a frame in GIF file
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะสร้างเฟรมในแฟ้ม GIF

en: Not enough memory to load GIF file
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะอ่านรูป GIF

en: Not enough memory to load ICO file
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะอ่านแฟ้ม ICO

en: Not enough memory to load RAS image
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะอ่านรูป RAS

en: Not enough memory to load animation
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะอ่านภาพเคลื่อนไหว

en: Not enough memory to load bitmap image
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะอ่านรูปบิตแมป

en: Not enough memory to load icon
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะอ่านรูปไอคอน

en: Not enough memory to load image
th: หน่วยความจำไม่พอที่จะโหลดรูป

en: Odd sheets
th: หน้าคี่

en: On _hold
th: _รอไว้

en: One Sided
th: หน้าเดียว

en: Op_acity:
th: ความ_ทึบแสง:

en: Open '%s'
th: เปิด '%s'

en: Other...
th: อื่นๆ ...

en: Out of paper
th: กระดาษหมด

en: Outermost element in text must be <text_view_markup> not <%s>
th: อิลิเมนต์นอกสุดของข้อความต้องเป็น <text_view_marktp> ไม่ใช่ <%s>

en: Output Tray
th: ถาดกระดาษออก

en: Output a C header file
th: เขียนแฟ้มส่วนหัวภาษาซี

en: Output t_ray:
th: ถาดกระดาษ_ออก:

en: Overwrite an existing cache, even if uptodate
th: เขียนทับแคชเดิม แม้แคชจะใหม่ล่าสุดแล้วก็ตาม

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%d' is not allowed.
th: ระดับการบีบอัดข้อมูล PNG ต้องอยู่ระหว่าง 0 ถึง 9  ค่า '%d' ที่ตั้งใช้ไม่ได้

en: PNG compression level must be a value between 0 and 9; value '%s' could not be parsed.
th: ระดับการบีบอัดข้อมูล PNG ต้องอยู่ระหว่าง 0 ถึง 9  ค่า '%s' ที่ตั้งใช้ไม่ได้

en: PNM file has an image height of 0
th: แฟ้มรูป PNM มีความสูงศูนย์

en: PNM file has an image width of 0
th: แฟ้มรูป PNM มีความกว้างศูนย์

en: PNM file has an incorrect initial byte
th: แฟ้ม PNM มีไบต์แรกที่ไม่ถูกต้อง

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
th: แฟ้ม PNM นี้ไม่ตรงกับรูปแบบ PNM ย่อยใดๆ ที่รองรับ

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
th: ตัวโหลดรูป PNM ไม่รองรับรูปแบบ PNM ย่อยนี้

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
th: ตัวโหลด PNM ควรจะพบเลขจำนวนเต็มตัวหนึ่ง แต่ไม่พบ

en: Page %u
th: หน้า %u

en: Page Setup
th: ตั้งหน้ากระดาษ

en: Pages Per Sheet
th: จำนวนหน้าต่อแผ่น

en: Pages per _sheet:
th: จำนวนหน้าต่อแ_ผ่น:

en: Paper
th: กระดาษ

en: Paper Margins
th: ขอบกระดาษ

en: Paper Size
th: ขนาดกระดาษ

en: Paper Source
th: แหล่งป้อนกระดาษ

en: Paper Type
th: ชนิดกระดาษ

en: Paper _source:
th: แหล่ง_ป้อนกระดาษ:

en: Paper _type:
th: _ชนิดกระดาษ:

en: Path is not a folder: '%s'
th: พาธไม่ใช่โฟลเดอร์: '%s'

en: Paused
th: หยุดพัก

en: Pick a Color
th: เลือกสี

en: Pick a Font
th: เลือกแบบอักษร

en: Places
th: ที่หลักๆ

en: Portrait
th: แนวตั้ง

en: Position on the color wheel.
th: ตำแหน่งบนวงสี

en: Postscript
th: โพสต์สคริปต์

en: Premature end-of-file encountered
th: พบ end-of-file ก่อนที่ควร

en: Preparing
th: กำลังเตรียมพิมพ์

en: Preparing %d
th: กำลังเตรียมพิมพ์ %d

en: Pri_ority:
th: _ลำดับความสำคัญ:

en: Print
th: พิมพ์

en: Print Document
th: พิมพ์เอกสาร

en: Print Pages
th: หน้าที่พิมพ์

en: Print Pre_view
th: _ตัวอย่างก่อนพิมพ์

en: Print to File
th: พิมพ์ลงแฟ้ม

en: Print to LPR
th: พิมพ์ออกทาง LPR

en: Printer
th: เครื่องพิมพ์

en: Printer Default
th: ค่าปริยายเครื่องพิมพ์

en: Printer offline
th: เครื่องพิมพ์ไม่ได้เชื่อมต่อ

en: Printing %d
th: กำลังพิมพ์ %d

en: Program class as used by the window manager
th: คลาสของโปรแกรมที่ใช้อ้างโดยโปรแกรมจัดการหน้าต่าง

en: Program name as used by the window manager
th: ชื่อของโปรแกรมที่ใช้เรียกโดยโปรแกรมจัดการหน้าต่าง

en: Question
th: คำถาม

en: RAS image has bogus header data
th: รูป RAS มีข้อมูลส่วนหัวไม่ถูกต้อง

en: RAS image has unknown type
th: รูป RAS มีชนิดที่ไม่รู้จัก

en: Ra_nge:
th: _ช่วง:

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
th: รูปแบบ Raw PNM บังคับว่าต้อมีช่องว่างหนึ่งตัวเป๊ะก่อนข้อมูลตัวอย่าง

en: Raw PNM image type is invalid
th: รูป Raw PNM เสีย

en: Really delete file "%s"?
th: ยืนยันว่าจะลบแฟ้ม "%s" หรือไม่?

en: Received invalid color data
th: ข้อมูลสีที่ได้รับใช้ไม่ได้

en: Remove
th: เอา_ออก

en: Remove the bookmark '%s'
th: ลบที่คั่นหน้า '%s'

en: Remove the selected bookmark
th: ลบที่คั่นหน้าที่เลือกอยู่

en: Rename File
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้ม

en: Rename file "%s" to:
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้ม "%s" ไปเป็น:

en: Rename...
th: เปลี่ยนชื่อ...

en: Reverse landscape
th: แนวนอนกลับด้าน

en: Reverse portrait
th: แนวตั้งกลับด้าน

en: Same as --no-wintab
th: เหมือนกับ --no-wintab

en: Save _As
th: บันทึกเป็_น

en: Save in _folder:
th: บันทึกในโ_ฟลเดอร์:

en: Sc_ale:
th: อัตรา_ขยาย:

en: Screen
th: จอ

en: Scroll arrow spacing
th: ช่องไฟของลูกศรสำหรับเลื่อน

en: Secret
th: ลับ

en: Select A File
th: เลือกแฟ้ม

en: Select _All
th: เลือกทั้ง_หมด

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
th: เลือกสี่ที่ต้องการจากวงแหวน แล้วเลือกความมืดหรือสว่างจากสามเหลี่ยม

en: Select which type of documents are shown
th: เลือกชนิดของแฟ้มที่จะแสดง

en: Select which types of files are shown
th: เลือกชนิดของแฟ้มที่จะแสดง

en: Serialized data is malformed
th: ข้อมูลที่ serialize มา มีรูปแบบไม่ถูกต้อง

en: Serialized data is malformed. First section isn't GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001
th: ข้อมูลที่ serialize มา มีรูปแบบไม่ถูกต้อง เนื้อหาส่วนแรกไม่ได้เป็น GTKTEXTBUFFERCONTENTS-0001

en: Shortcut %s already exists
th: จุดเชื่อม %s มีอยู่ก่อนแล้ว

en: Shortcut %s does not exist
th: จุดเชื่อม %s ไม่มีอยู่จริง

en: Show GTK+ Options
th: แสดงตัวเลือกของ GTK+

en: Show _Hidden Files
th: แสดงแฟ้ม_ซ่อน

en: Show _Private Resources
th: แสดงทรัพยากร_ส่วนบุคคล

en: Si_ze:
th: _ขนาด:

en: Size
th: ขนาด

en: Size of the palette in 8 bit mode
th: ขนาดของจานสีในโหมด 8 บิต

en: Some of the settings in the dialog conflict
th: ค่าตั้งบางค่าในกล่องโต้ตอบขัดแย้งกัน

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Status
th: สถานะ

en: TGA image has invalid dimensions
th: รูป TGA มีขนาดกว้างยาวที่ไม่ถูกต้อง

en: TGA image type not supported
th: ไม่รองรับรูปชนิด TGA

en: TIFFClose operation failed
th: คำสั่ง TIFFClose ทำงานไม่สำเร็จ

en: T_wo-sided:
th: พิมพ์_สองหน้า:

en: Tag "%s" already defined
th: แท็ก "%s" ถูกกำหนดไว้แล้ว

en: Tag "%s" does not exist in buffer and tags can not be created.
th: ไม่มีแท็ก "%s" ในบัฟเฟอร์ และไม่สามารถสร้างแท็กได้

en: Tag "%s" has invalid priority "%s"
th: แท็ก "%s" มีลำดับความสำคัญเป็น "%s" ซึ่งไม่ใช่ค่าที่ใช้ได้

en: Tag "%s" has not been defined.
th: แท็ก "%s" ยังไม่ได้กำหนดไว้

en: Thai-Lao
th: ไทย-ลาว

en: The ANI image format
th: แฟ้มรูปชนิด ANI

en: The BMP image format
th: แฟ้มรูปชนิด BMP

en: The GIF image format
th: แฟ้มรูปชนิด GIF

en: The ICO image format
th: แฟ้มรูปชนิด ICO

en: The JPEG image format
th: แฟ้มรูปชนิด JPEG

en: The PCX image format
th: แฟ้มรูปชนิด PCX

en: The PNG image format
th: แฟ้มรูปชนิด PNG

en: The PNM/PBM/PGM/PPM image format family
th: แฟ้มรูปชนิด PNM/PBM/PGM/PPM

en: The Sun raster image format
th: แฟ้มรูปราสเตอร์แบบของ Sun

en: The TIFF image format
th: แฟ้มรูปชนิด TIFF

en: The Targa image format
th: แฟ้มรูปชนิด Targa

en: The URI bound to this button
th: URI ที่เชื่อมกับปุ่มนี้

en: The WBMP image format
th: แฟ้มรูปชนิด WBMP

en: The XBM image format
th: แฟ้มรูปชนิด XBM

en: The XPM image format
th: แฟ้มรูปชนิด XPM

en: The attribute "%s" was found twice on the <%s> element
th: พบแอตทริบิวต์ "%s" ซ้ำในอิลิเมนต์ <%s>

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
th: สีที่เลือกอยู่ คุณสามารถลากสีนี้ไปเก็บใว้ในจานสีเพื่อใช้ในอนาคต

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
th: แฟ้ม "%s" อยู่ในเครื่องอื่น (ชื่อ %s) และไม่แน่ว่าจะถูกอ่านโดยโปรแกรมนี้ได้หรือเปล่า.
    แน่ใจไหมว่าจะเลือกแฟ้มนี้ ?

en: The file already exists in "%s".  Replacing it will overwrite its contents.
th: มีแฟ้มดังกล่าวอยู่แล้วใน "%s" หากสั่งแทนที่ก็จะเขียนทับเนื้อหาแฟ้มเดิม

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
th: ชื่อแฟ้ม "%s" มีเครื่องหมายที่ใช้ในชื่อแฟ้มไม่ได้

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8. (try setting the environment variable G_FILENAME_ENCODING): %s
th: แปลงชื่อแฟ้ม "%s" ไปเป็น UTF-8 ไม่สำเร็จ (ลองตั้งตัวแปรสภาพแวดล้อม G_BROKEN_FILENAMES): %s

en: The folder contents could not be displayed
th: ไม่สามารถแสดงเนื้อหาของโฟลเดอร์ได้

en: The folder could not be created
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ได้

en: The folder could not be created, as a file with the same name already exists.  Try using a different name for the folder, or rename the file first.
th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์ที่กำหนดได้ เนื่องจากมีแฟ้มชื่อซ้ำกันอยู่ก่อนแล้ว กรุณาลองใช้ชื่ออื่นตั้งชื่อโฟลเดอร์ หรือมิฉะนั้นก็เปลี่ยนชื่อแฟ้มดังกล่าวเสียก่อน

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
th: ชื่อโฟลเดอร์ "%s" มีเครื่องหมายที่ใช้ในชื่อแฟ้มไม่ได้

en: The license of the program
th: สัญญาอนุญาตใช้งานของโปรแกรม

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "%s". Please use a different name.
th: ชื่อ "%s" ใช้ไม่ได้ เพราะมีอักขระ "%s" อยู่  กรุณาใช้ชื่ออื่น

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
th: สีเก่าที่เลือกไว้ แสดงไว้เพื่อเทียบกับสีที่จะเลือกใหม่  คุณสามารถลากสีนี้ไปใช้ในจานสีได้ หรือเลือกสีนี้เป็นสีปัจจุบันโดยลากไปยังแถบสีข้างๆ นี้ก็ได้

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
th: กลุ่มที่ปุ่มวิทยุนี้อยู่ใน

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
th: คนคอมไพล์ gdk-pixbuf ไม่ได้เลือกรองรับการบันทึกแฟ้มชนิด: %s

en: This file system does not support mounting
th: ระบบแฟ้มนี้ไม่รองรับการเมานท์

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
th: ฟังก์ชันนี้ยังไม่มีสำหรับวิดเจ็ตในคลาส '%s'

en: Today
th: วันนี้

en: Top Secret
th: ลับสุดยอด

en: Topdown BMP images cannot be compressed
th: ภาพ BMP ที่ไล่เส้นจากบนลงล่าง ไม่สามารถบีบอัดข้อมูลได้

en: Transformed JPEG has zero width or height.
th: รูป JPEG ที่แปลงมามีความกว้างหรือความสูงเป็นศูนย์

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
th: PNG ที่แปลงมามีจำนวนช่องที่ไม่รองรับ มันควรจะเป็น 3 หรือ 4

en: Transformed PNG has zero width or height.
th: รูป PNG ที่แปลงมามีความกว้างหรือความสูงเป็นศูนย์

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
th: PNG ที่แปลงมาไม่ใช่ RGP หรือ RGBA

en: Translated by
th: แปลโดย

en: Transparency of the color.
th: ความโปร่งแสงของสี

en: Turn off verbose output
th: ปิดข้อความละเอียด

en: Two Sided
th: สองหน้า

en: Type a file name
th: ป้อนชื่อแฟ้ม

en: Type name of new folder
th: พิมพ์ชื่อของโฟลเดอร์ใหม่

en: Unable to find an item with URI '%s'
th: ไม่พบรายการที่ URI '%s'

en: Unable to find include file: "%s"
th: ไม่พบแฟ้ม include: "%s"

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
th: ไม่สามารถเปิดโมดูลสำหรับอ่านรูป: %s: %s

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
th: ไม่พบแฟ้มรูปใน pixmap_path: "%s"

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
th: ไม่พบเครื่องจัดการชุดตกแต่งใน module_path: "%s"

en: Unclassified
th: ยังไม่คัดแยก

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
th: รายการในตารางสีมีความลึกสีที่ไม่รองรับ

en: Unexpected character data on line %d char %d
th: ไม่ควรจะพบข้อมูลตัวอักษร ที่บรรทัดที่ %d ตัวอักษรที่ %d

en: Unexpected end of PNM image data
th: ข้อมูล PNM จบก่อนที่ควร

en: Unexpected icon chunk in animation
th: พบชิ้นไอคอนเกินมาในภาพเคลื่อนไหว

en: Unexpected start tag '%s' on line %d char %d
th: ไม่ควรจะพบแท็กเริ่มต้น '%s' ที่บรรทัดที่ %d ตัวอักษรที่ %d

en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: Unknown attribute '%s' on line %d char %d
th: ไม่รู้จักแอตทริบิวต์ '%s' ที่บรรทัดที่ %d ตัวอักษรที่ %d

en: Unknown error when trying to deserialize %s
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุขณะพยายาม deserialize %s

en: Unknown item
th: รายการไม่รู้จัก

en: Unrecognized image file format
th: ไม่รู้จักชนิดของแฟ้มรูป

en: Unspecified error
th: ข้อผิดพลาดไม่ปรากฏสาเหตุ

en: Unsupported JPEG color space (%s)
th: ไม่รองรับห้วงสีนี้สำหรับ JPEG (%s)

en: Unsupported animation type
th: ไม่รู้จักชนิดของภาพเคลื่อนไหว

en: Unsupported depth for ICO file: %d
th: ความลึกที่ไม่รองรับสำหรับแฟ้ม ICO: %d

en: Unsupported icon type
th: ไม่รองรับไอคอนชนิดนี้

en: Urgent
th: ด่วน

en: Value for PNG text chunk %s cannot be converted to ISO-8859-1 encoding.
th: แปลงค่าของชิ้นข้อความใน PNG (%s) ไปเป็น ISO-8859-1 ไม่สำเร็จ

en: Version %s of the GIF file format is not supported
th: ไม่รองรับแฟ้ม GIF รุ่น %s

en: Vietnamese (VIQR)
th: เวียดนาม (VIQR)

en: Warning
th: คำเตือน

en: Width or height of TIFF image is zero
th: ความกว้างหรือสูงของรูปชนิด TIFF นี้เป็นศูนย์

en: Window
th: หน้าต่าง

en: Written by
th: เขียนโดย

en: X _tilt:
th: เ_อียง X:

en: X display to use
th: ดิสเพลย์ของ X ที่จะใช้

en: X screen to use
th: สกรีนของ X ที่จะใช้

en: XPM file has image height <= 0
th: แฟ้ม XPM ตั้งค่าความสูงรูปน้อยกว่าศูนย์

en: XPM file has image width <= 0
th: แฟ้ม XPM ตั้งค่าความกว้างรูปน้อยกว่าศูนย์

en: XPM file has invalid number of colors
th: แฟ้ม XPM ตั้งค่าจำนวนสีที่ใช้ไม่ได้

en: XPM has invalid number of chars per pixel
th: แฟ้ม XPM ตั้งค่าไบต์ต่อพิกเซลที่ใช้ไม่ได้

en: Y t_ilt:
th: เอีย_ง Y:

en: Yesterday
th: เมื่อวาน

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
th: คุณสามารถป้อนค่าสีฐานสิบหกแบบ HTML (เช่น #FFA500) หรือชื่อสี (เช่น orange) ได้

en: Zoom _In
th: ขย_าย

en: Zoom _Out
th: _ย่อ

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: _Add to Bookmarks
th: เ_พิ่มลงในที่คั่นหน้า

en: _After:
th: ปกหลั_ง:

en: _All
th: ทั้งห_มด

en: _Apply
th: เริ่มใ_ช้

en: _Ascending
th: _น้อยไปมาก

en: _Billing info:
th: ข้อมูล_สรุป:

en: _Blue:
th: _น้ำเงิน:

en: _Bold
th: ตัวห_นา

en: _Bottom:
th: ล่า_ง:

en: _Browse for other folders
th: เรียกดูโฟลเดอร์อื่น

en: _CD-Rom
th: _ซีดีรอม

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Clear
th: _ล้าง

en: _Clear List
th: _ล้างรายการ

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _Color
th: _สี

en: _Convert
th: แปล_ง

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Descending
th: _มากไปน้อย

en: _Device:
th: อุป_กรณ์:

en: _Disconnect
th: เลิ_กเชื่อมต่อ

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Execute
th: เ_รียกใช้

en: _Family:
th: _ตระกูล:

en: _Files
th: แ_ฟ้ม

en: _Find
th: _หา

en: _Floppy
th: _ฟลอปปี

en: _Folder name:
th: _ชื่อโฟลเดอร์

en: _Font
th: _แบบอักษร

en: _Format for:
th: _จัดรูปแบบสำหรับ:

en: _Fullscreen
th: เ_ต็มจอ

en: _Gamma value
th: ค่าแ_กมมา

en: _Green:
th: เ_ขียว:

en: _Harddisk
th: ฮาร์_ดดิสก์

en: _Height:
th: _สูง:

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Home
th: _บ้าน

en: _Hue:
th: ธาตุ_สี:

en: _Index
th: _ดัชนี

en: _Information
th: _ข้อมูล

en: _Insert Unicode Control Character
th: แ_ทรกอักขระควบคุมของยูนิโค้ด

en: _Italic
th: ตัวเ_อียง

en: _Jump to
th: _กระโดดไป

en: _Leave Fullscreen
th: เ_ลิกแสดงเต็มจอ

en: _Left:
th: ซ้า_ย:

en: _License
th: สัญญา_อนุญาต

en: _Location:
th: _ตำแหน่ง:

en: _Mode:
th: โ_หมด:

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: _Network
th: เค_รือข่าย

en: _New
th: ใ_หม่

en: _New Folder
th: โฟลเดอร์ใ_หม่

en: _No
th: ไ_ม่

en: _Normal Size
th: ขนาด_ปกติ

en: _Now
th: เ_ดี๋ยวนี้

en: _OK
th: _ตกลง

en: _Only print:
th: พิ_มพ์เฉพาะ:

en: _Open
th: _เปิด

en: _Orientation:
th: แ_นววาง:

en: _Output format
th: รูปแ_บบผลลัพธ์

en: _Palette:
th: _จานสี:

en: _Paper size:
th: _ขนาดกระดาษ:

en: _Paste
th: _แปะ

en: _Places
th: _ที่หลักๆ

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: _Pressure:
th: แรง_กด:

en: _Preview:
th: ตัว_อย่าง:

en: _Print
th: _พิมพ์

en: _Properties
th: คุณ_สมบัติ

en: _Quit
th: _ออก

en: _Red:
th: _แดง:

en: _Redo
th: _ทำซ้ำ

en: _Refresh
th: เ_รียกใหม่

en: _Remove
th: เ_อาออก

en: _Remove From List
th: _ลบออกจากรายการ

en: _Rename
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: _Rename File
th: เ_ปลี่ยนชื่อแฟ้ม

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: _Reverse
th: _จากหลังมาหน้า

en: _Revert
th: คืน_กลับ

en: _Right:
th: _ขวา:

en: _Saturation:
th: ความส_ด:

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Save color here
th: _บันทึกสีลงที่นี่

en: _Save in folder:
th: บันทึกในโ_ฟลเดอร์:

en: _Selection:
th: _สิ่งที่เลือก:

en: _Spell Check
th: ต_รวจตัวสะกด

en: _Stop
th: _หยุด

en: _Strikethrough
th: _ขีดทับ

en: _Style:
th: รูปแ_บบ:

en: _Top:
th: _บน:

en: _Undelete
th: เลิ_กลบ

en: _Underline
th: _ขีดเส้นใต้

en: _Undo
th: เรี_ยกคืน

en: _Value:
th: ความสว่า_ง:

en: _Wheel:
th: _ล้อ:

en: _Width:
th: _กว้าง:

en: _Yes
th: _ใช่

en: abcdefghijk ABCDEFGHIJK
th: ผู้ใหญ่ลีรู้ทฤษฎีน้ำแข็ง L10n@OpenTLE.org

en: calendar year format|%Y
th: %Ey

en: calendar:day:digits|%d
th: %d

en: calendar:week:digits|%d
th: %d

en: different idatas found for symlinked '%s' and '%s'
th: พบข้อมูล idata ต่างกันสำหรับ '%s' และ '%s' ซึ่ง symlink ถึงกัน

en: failed to allocate image buffer of %u byte | failed to allocate image buffer of %u bytes
th[0]: ไม่สามารถจัดสรรบัฟเฟอร์รูปขนาด %u ไบต์

en: inch
th: นิ้ว

en: keyboard label|Alt
th: Alt

en: keyboard label|BackSpace
th: BackSpace

en: keyboard label|Backslash
th: Backslash

en: keyboard label|Begin
th: Begin

en: keyboard label|Ctrl
th: Ctrl

en: keyboard label|Delete
th: Delete

en: keyboard label|End
th: End

en: keyboard label|Escape
th: Escape

en: keyboard label|Home
th: Home

en: keyboard label|Hyper
th: Hyper

en: keyboard label|Insert
th: Insert

en: keyboard label|KP_Begin
th: KP_Begin

en: keyboard label|KP_Delete
th: KP_Delete

en: keyboard label|KP_Down
th: KP_Down

en: keyboard label|KP_End
th: KP_End

en: keyboard label|KP_Enter
th: KP_Enter

en: keyboard label|KP_Home
th: KP_Home

en: keyboard label|KP_Insert
th: KP_Insert

en: keyboard label|KP_Left
th: KP_Left

en: keyboard label|KP_Next
th: KP_Next

en: keyboard label|KP_Page_Down
th: KP_Page_Down

en: keyboard label|KP_Page_Up
th: KP_Page_Up

en: keyboard label|KP_Prior
th: KP_Prior

en: keyboard label|KP_Right
th: KP_Right

en: keyboard label|KP_Space
th: KP_Space

en: keyboard label|KP_Tab
th: KP_Tab

en: keyboard label|KP_Up
th: KP_Up

en: keyboard label|Meta
th: Meta

en: keyboard label|Multi_key
th: Multi_key

en: keyboard label|Num_Lock
th: Num_Lock

en: keyboard label|Page_Down
th: Page_Down

en: keyboard label|Page_Up
th: Page_Up

en: keyboard label|Pause
th: Pause

en: keyboard label|Print
th: Print

en: keyboard label|Return
th: Return

en: keyboard label|Scroll_Lock
th: Scroll_Lock

en: keyboard label|Shift
th: Shift

en: keyboard label|Space
th: Space

en: keyboard label|Super
th: Super

en: keyboard label|Sys_Req
th: Sys_Req

en: keyboard label|Tab
th: Tab

en: mm
th: มม.

en: none
th: ไม่มี

en: paper size|#10 Envelope
th: #10 ซองจดหมาย

en: paper size|#11 Envelope
th: #11 ซองจดหมาย

en: paper size|#12 Envelope
th: #12 ซองจดหมาย

en: paper size|#14 Envelope
th: #14 ซองจดหมาย

en: paper size|#9 Envelope
th: #9 ซองจดหมาย

en: paper size|10x11
th: 10x11

en: paper size|10x13
th: 10x13

en: paper size|10x14
th: 10x14

en: paper size|10x15
th: 10x15

en: paper size|11x12
th: 11x12

en: paper size|11x15
th: 11x15

en: paper size|12x19
th: 12x19

en: paper size|5x7
th: 5x7

en: paper size|6x9 Envelope
th: 6x9 ซองจดหมาย

en: paper size|7x9 Envelope
th: 7x9 ซองจดหมาย

en: paper size|9x11 Envelope
th: 9x11 ซองจดหมาย

en: paper size|A0
th: A0

en: paper size|A0x2
th: A0x2

en: paper size|A0x3
th: A0x3

en: paper size|A1
th: A1

en: paper size|A10
th: A10

en: paper size|A1x3
th: A1x3

en: paper size|A1x4
th: A1x4

en: paper size|A2
th: A2

en: paper size|A2x3
th: A2x3

en: paper size|A2x4
th: A2x4

en: paper size|A2x5
th: A2x5

en: paper size|A3
th: A3

en: paper size|A3 Extra
th: A3 พิเศษ

en: paper size|A3x3
th: A3x3

en: paper size|A3x4
th: A3x4

en: paper size|A3x5
th: A3x5

en: paper size|A3x6
th: A3x6

en: paper size|A3x7
th: A3x7

en: paper size|A4
th: A4

en: paper size|A4 Extra
th: A4 พิเศษ

en: paper size|A4 Tab
th: A4 Tab

en: paper size|A4x3
th: A4x3

en: paper size|A4x4
th: A4x4

en: paper size|A4x5
th: A4x5

en: paper size|A4x6
th: A4x6

en: paper size|A4x7
th: A4x7

en: paper size|A4x8
th: A4x8

en: paper size|A4x9
th: A4x9

en: paper size|A5
th: A5

en: paper size|A5 Extra
th: A5 พิเศษ

en: paper size|A6
th: A6

en: paper size|A7
th: A7

en: paper size|A8
th: A8

en: paper size|A9
th: A9

en: paper size|Arch A
th: Arch A

en: paper size|Arch B
th: Arch B

en: paper size|Arch C
th: Arch C

en: paper size|Arch D
th: Arch D

en: paper size|Arch E
th: Arch E

en: paper size|B0
th: B0

en: paper size|B1
th: B1

en: paper size|B10
th: B10

en: paper size|B2
th: B2

en: paper size|B3
th: B3

en: paper size|B4
th: B4

en: paper size|B5
th: B5

en: paper size|B5 Extra
th: B5 พิเศษ

en: paper size|B6
th: B6

en: paper size|B6/C4
th: B6/C4

en: paper size|B7
th: B7

en: paper size|B8
th: B8

en: paper size|B9
th: B9

en: paper size|C0
th: C0

en: paper size|C1
th: C1

en: paper size|C10
th: C10

en: paper size|C2
th: C2

en: paper size|C3
th: C3

en: paper size|C4
th: C4

en: paper size|C5
th: C5

en: paper size|C6
th: C6

en: paper size|C6/C5
th: C6/C5

en: paper size|C7
th: C7

en: paper size|C7/C6
th: C7/C6

en: paper size|C8
th: C8

en: paper size|C9
th: C9

en: paper size|Choukei 2 Envelope
th: Choukei 2 ซองจดหมาย

en: paper size|Choukei 3 Envelope
th: Choukei 3 ซองจดหมาย

en: paper size|Choukei 4 Envelope
th: Choukei 4 ซองจดหมาย

en: paper size|DL Envelope
th: DL ซองจดหมาย

en: paper size|Dai-pa-kai
th: Dai-pa-kai

en: paper size|European edp
th: edp ยุโรป

en: paper size|Executive
th: Executive

en: paper size|FanFold European
th: FanFold ยุโรป

en: paper size|FanFold German Legal
th: FanFold เยอรมัน Legal

en: paper size|FanFold US
th: FanFold อเมริกัน

en: paper size|Folio
th: Folio

en: paper size|Folio sp
th: Folio sp

en: paper size|Government Legal
th: Government Legal

en: paper size|Government Letter
th: Government Letter

en: paper size|Index 3x5
th: Index 3x5

en: paper size|Index 4x6 (postcard)
th: Index 4x6 (ไปรษณียบัตร)

en: paper size|Index 4x6 ext
th: Index 4x6 ext

en: paper size|Index 5x8
th: Index 5x8

en: paper size|Invite Envelope
th: Invite Envelope

en: paper size|Invoice
th: ใบส่งของ

en: paper size|Italian Envelope
th: Italian Envelope

en: paper size|JB0
th: JB0

en: paper size|JB1
th: JB1

en: paper size|JB10
th: JB10

en: paper size|JB2
th: JB2

en: paper size|JB3
th: JB3

en: paper size|JB4
th: JB4

en: paper size|JB5
th: JB5

en: paper size|JB6
th: JB6

en: paper size|JB7
th: JB7

en: paper size|JB8
th: JB8

en: paper size|JB9
th: JB9

en: paper size|Monarch Envelope
th: Monarch ซองจดหมาย

en: paper size|Personal Envelope
th: Personal Envelope

en: paper size|Postfix Envelope
th: Postfix Envelope

en: paper size|Quarto
th: Quarto

en: paper size|RA0
th: RA0

en: paper size|RA1
th: RA1

en: paper size|RA2
th: RA2

en: paper size|ROC 16k
th: ROC 16k

en: paper size|ROC 8k
th: ROC 8k

en: paper size|SRA0
th: SRA0

en: paper size|SRA1
th: SRA1

en: paper size|SRA2
th: SRA2

en: paper size|Small Photo
th: Small Photo

en: paper size|Super A
th: Super A

en: paper size|Super B
th: Super B

en: paper size|Tabloid
th: จุลสาร

en: paper size|US Legal
th: US Legal

en: paper size|US Legal Extra
th: US Legal Extra

en: paper size|US Letter
th: US Letter

en: paper size|US Letter Extra
th: US Letter Extra

en: paper size|US Letter Plus
th: US Letter Plus

en: paper size|Wide Format
th: Wide Format

en: paper size|a2 Envelope
th: a2 ซองจดหมาย

en: paper size|asme_f
th: asme_f

en: paper size|b-plus
th: b-plus

en: paper size|c
th: c

en: paper size|c5 Envelope
th: c5 ซองจดหมาย

en: paper size|d
th: d

en: paper size|e
th: e

en: paper size|edp
th: edp

en: paper size|f
th: f

en: paper size|hagaki (postcard)
th: hagaki (ไปรษณียบัตร)

en: paper size|jis exec
th: jis exec

en: paper size|juuro-ku-kai
th: juuro-ku-kai

en: paper size|kahu Envelope
th: kahu ซองจดหมาย

en: paper size|kaku2 Envelope
th: kahu2 ซองจดหมาย

en: paper size|oufuku (reply postcard)
th: oufuku (ไปรษณียบัตรตอบ)

en: paper size|pa-kai
th: pa-kai

en: paper size|prc 16k
th: prc 16k

en: paper size|prc 32k
th: prc 32k

en: paper size|prc1 Envelope
th: prc1 Envelope

en: paper size|prc10 Envelope
th: prc10 Envelope

en: paper size|prc2 Envelope
th: prc2 Envelope

en: paper size|prc3 Envelope
th: prc3 Envelope

en: paper size|prc4 Envelope
th: prc4 Envelope

en: paper size|prc5 Envelope
th: prc5 Envelope

en: paper size|prc6 Envelope
th: prc6 Envelope

en: paper size|prc7 Envelope
th: prc7 Envelope

en: paper size|prc8 Envelope
th: prc8 Envelope

en: paper size|you4 Envelope
th: you4 ซองจดหมาย

en: print operation status|Blocking on issue
th: ติดขัดด้วยเหตุขัดข้อง

en: print operation status|Finished
th: เสร็จสิ้น

en: print operation status|Finished with error
th: เสร็จสิ้นโดยมีข้อผิดพลาด

en: print operation status|Generating data
th: กำลังสร้างข้อมูล

en: print operation status|Initial state
th: ขั้นแรก

en: print operation status|Preparing to print
th: กำลังเตรียมพิมพ์

en: print operation status|Printing
th: กำลังพิมพ์

en: print operation status|Sending data
th: กำลังส่งข้อมูล

en: print operation status|Waiting
th: กำลังรอ

en: progress bar label|%d %%
th: %d %%

en: sdl|system
th: system

en: unsupported RAS image variation
th: ไม่รองรับรูป RAS ชนิดย่อยนี้

en: year measurement template|2000
th: 2000
