glade-1.1.0 - en to uk translation catalogue (1039 entries)

en:  errors opening project file:
uk:  помилки відкриття файлу проекту:

en: %s signals
uk: Сиґнали %s

en: /*
     * Translatable strings file generated by Glade.
     * Add this file to your project's POTFILES.in.
     * DO NOT compile it as part of your application.
     */
uk: /*
     * Файл рядків для перекладу створений Glade.
     * Додайте цей файл до POTFILES.in з вашого проекту.
     * НЕ компілюйте його як частину вашої програми.
     */

en: 24 Hour Format:
uk: 24-годинний формат:

en: <untitled>
uk: <неназвано>

en: About Glade
uk: Про Glade

en: Accelerator
uk: Прискорювач

en: Accelerator:
uk: Прискорювач:

en: Accelerators
uk: Скорочення

en: Accelerators:
uk: Прискорювачі:

en: Activates Default:
uk: Активує типовий:

en: Active
uk: Активний

en: Active:
uk: Активний:

en: Activity Mode:
uk: Режим активності:

en: Add
uk: Додати

en: Add Alignment
uk: Додати вирівнювання

en: Add Event Box
uk: Додати блок подій

en: Add Finish Page
uk: Додати завершальну сторінку

en: Add Scrolled Window
uk: Додати вікно з прокруткою

en: Add Start Page
uk: Додати початкову сторінку

en: Add _Separator
uk: Додати _розділювач

en: Add a new child item below the selected item.
uk: Додати вкладений новий елемент під вибраним.

en: Add a new item below the selected item.
uk: Додати новий елемент під вибраним.

en: Add a separator below the selected item.
uk: Додати розділювач під вибраним елементом.

en: Add dock band on bottom
uk: Додати лінійку внизу доку

en: Add dock band on left
uk: Додати лінійку ліворуч доку

en: Add dock band on right
uk: Додати лінійку праворуч доку

en: Add dock band on top
uk: Додати лінійку вгорі доку

en: Add dock item after
uk: Додати елемент доку після

en: Add dock item before
uk: Додати елемент доку перед

en: Add floating dock item
uk: Додати відірваний елемент доку

en: Additional information, such as a description of the package and its home page on the web
uk: Додаткова інформація, така як опис та його домівка в WWW

en: After
uk: Після

en: After:
uk: Після:

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Allow Floating:
uk: Відривання:

en: Amount of pixels to indent paragraphs
uk: Кількість точок відступу в абзацах

en: An optional icon to show on the left of the menu item.
uk: Необов'язкова піктограма що буде показана ліворуч від елементу меню

en: Anti-Aliased:
uk: Згладжувати:

en: Any change in X Windows property
uk: Будь-які зміни у властивостях X Window

en: Any change in input focus
uk: Зміна фокусу вводу

en: Any change in visibility
uk: Зміна видимості

en: Any change in window structure
uk: Зміна структури вікна

en: Any key pressed
uk: Натиснута будь-яка клавіша

en: Any key released
uk: Відпущена будь-яка клавіша

en: Any mouse button pressed
uk: Натиснута будь-яка кнопка миші

en: Any mouse button released
uk: Відпущена будь-яка кнопка миші

en: Are you sure you want to create a new project?
uk: Ви впевнені, що хочете створити новий проект?

en: Are you sure you want to quit?
uk: Ви впевнені, що хочете вийти?

en: Area Height:
uk: Висота ділянки:

en: Area Width:
uk: Ширина ділянки

en: Arrow
uk: Стрілка

en: Aspect Frame
uk: Рамка пропорції

en: Authors:
uk: Автори:

en: Auto
uk: Автоматично

en: Auto Close:
uk: Автозакривання:

en: Back. Color:
uk: Колір тла:

en: Back. Pixmap:
uk: Заднє зображення:

en: Background color
uk: Колір тла:

en: Background:
uk: Тло:

en: Backup Source Files
uk: Робити резервні копії

en: Base color
uk: Базовий колір

en: Base:
uk: Базовий:

en: Basic Options:
uk: Основні параметри:

en: Bonobo Control
uk: Елемент Bonobo

en: Border Width:
uk: Ширина полів:

en: Bottom
uk: Вниз

en: Browse...
uk: Перегляд...

en: Build
uk: Зібрати

en: Build the Source Code
uk: Зібрати тексти програм

en: Button
uk: Кнопка

en: Button Relief:
uk: Рельєф:

en: C Options
uk: Паратетри C

en: Calendar
uk: Календар

en: Can Default:
uk: Типовість:

en: Can Focus:
uk: Фокусування:

en: Can't delete any children.
uk: Неможливо стерти жодних нащадків.

en: Cancel
uk: Відмова

en: Cancel, OK
uk: Скасувати, Гаразд

en: Case Sensitive:
uk: Регістрова чутливість:

en: Cell X:
uk: Комірка X:

en: Cell Y:
uk: Комірка Y:

en: Center
uk: Центрувати

en: Character
uk: Символ

en: Character data expected
uk: Відсутні символьні дані

en: Check
uk: Вибір

en: Check Button
uk: Контрольна кнопка

en: Check Menu Item
uk: Контрольний елемент меню

en: Class id missing
uk: Відсутній ідентифікатор класу

en: Class unknown
uk: Невідомий клас

en: Class:
uk: Клас:

en: Clear
uk: Очистити

en: Climb Rate:
uk: Швидкість підйому:

en: Clipboard
uk: Кишеня

en: Close
uk: Закрити

en: Col Spacing:
uk: Стовпчиковий проміжок:

en: Col Span:
uk: Стовпчиків:

en: Color Selection
uk: Вибір кольору

en: Color Selection Dialog
uk: Діалог вибору кольору

en: Color:
uk: Колір:

en: Column 1
uk: Стовпчик 1

en: Column 2
uk: Стовпчик 2

en: Columned List
uk: Стовпчиковий список

en: Columned Tree
uk: Стовпчикове дерево

en: Columns:
uk: Стовпчиків:

en: Combo Box
uk: Комбінований список

en: Comments:
uk: Коментарі:

en: Common
uk: Загальне

en: Contents Back. Color:
uk: Колір тла вмісту:

en: Copy
uk: Скопіювати

en: Copy All
uk: Скопіювати все

en: Copy the selected widget to the clipboard
uk: Скопіювати вибраний віджет у кишеню

en: Copyright:
uk: Авторське право:

en: Couldn't access directory:
      %s
uk: Неможливо отримати доступ до каталогу:
      %s

en: Couldn't access file:
      %s
uk: Неможливо отримату доступ до файлу:
      %s

en: Couldn't add new widget.
uk: Неможливо додати новий віджет.

en: Couldn't append to file:
      %s
uk: Не вдалося доповнити файл:
      %s

en: Couldn't create directory:
      %s
uk: Неможливо створити каталог:
      %s

en: Couldn't create file:
      %s
uk: Неможливо створити файл:
      %s

en: Couldn't create pixmap from file
uk: Не вдалося створити растрове зображення з файлу

en: Couldn't delete widget.
uk: Неможливо видалити віджет.

en: Couldn't insert GtkAlignment widget.
uk: Неможливо ставити віджет GtkAlignment.

en: Couldn't insert GtkEventBox widget.
uk: Неможливо ставити віджет GtkEventBox.

en: Couldn't insert GtkScrolledWindow widget.
uk: Неможливо ставити віджет GtkScrolledWindow.

en: Couldn't insert a GtkScrolledWindow widget.
uk: Неможливо вставити віджет GtkScrolledWindow.

en: Couldn't insert a GtkViewport widget.
uk: Неможливо вставити віджет GtkViewport.

en: Couldn't open directory:
      %s
uk: Неможливо відкрити каталог:
      %s

en: Couldn't open file:
      %s
uk: Неможливо відкрити файл:
      %s

en: Couldn't remove GtkAlignment widget.
uk: Неможливо видалити віджет GtkAlignment.

en: Couldn't remove GtkEventBox widget.
uk: Неможливо видалити віджет GtkEventBox.

en: Couldn't remove GtkScrolledWindow widget.
uk: Неможливо видалити віджет GtkScrolledWindow.

en: Couldn't rename file:
      %s
    to:
      %s
uk: Неможливо перейменувати файл:
      %s
    to:
      %s

en: Couldn't show help file: %s.
    
    Error: %s
uk: Не вдалось показати файл довідки: %s.
    
    Помилка: %s

en: Create a new file
uk: Створити новий файл

en: Create a new project
uk: Створити новий проект

en: Creation Function:
uk: Створююча функція:

en: Cursor Visible:
uk: Видимий курсор:

en: Curve
uk: Крива

en: Custom Widget
uk: Нетиповий віджет

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cut the selected widget to the clipboard
uk: Вирізати вибраний віджет у кишеню

en: DSN Configurator
uk: Налаштування DSN

en: Data
uk: Дані

en: Data-bound combo
uk: Комбіновинй список пов'язаних даних

en: Data-bound grid
uk: Сітка пов'язаних даних

en: Data-bound list
uk: Список пов'язаних даних

en: Data:
uk: Дані:

en: Database Browser
uk: Перегляд бази даних

en: Database error dialog
uk: Діалог помилка бази даних

en: Database error viewer
uk: Показ помилки бази даних

en: Database login dialog
uk: Діалог реєстрації в базі даних

en: Database login widget
uk: Віджет реєстрації в базі даних

en: Day Names:
uk: Назви днів:

en: Default Height:
uk: Типова висота:

en: Default Width:
uk: Типова ширина:

en: Defines the signals to emit when keys are pressed
uk: Визначає сиґнали то генеруються при натиснені на клавішу

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Column
uk: Видалити стовпчик

en: Delete Page
uk: Видалити сторінку

en: Delete Row
uk: Видалити рядок

en: Delete the current item
uk: Видалити поточний елемент

en: Delete the selected widget
uk: Стерти вибраний віджет

en: Description
uk: Опис

en: Dialog
uk: Діалог

en: Digits:
uk: Цифр:

en: Direction:
uk: Напрямок:

en: Directory:
uk: Каталог:

en: Display the help button.
uk: Відобразити кнопку довідки.

en: Dither:
uk: Змішування:

en: Documenters:
uk: Автори документації:

en: Dots
uk: Крапки

en: Drawing Area
uk: Ділянка малювання

en: Druid
uk: Друід

en: Druid Standard Page
uk: Стандартна сторінка друіду

en: Edit Menus...
uk: Редагувати меню...

en: Edit the project options
uk: Редагування параметрів проекту

en: Edit...
uk: Виправити...

en: Editable:
uk: Редагується:

en: Enable Gnome DB Support
uk: Ввімкнути підтримку GNOME

en: Enable Gnome Support
uk: Ввімкнути підтримку GNOME

en: End tag expected
uk: Відсутній заключний тег

en: Error
uk: Помилка

en: Error opening file
uk: Помилка відкриття файлу

en: Error opening project.
uk: Помилка відкриття проекту.

en: Error reading file
uk: Помилка зчитування файлу

en: Error reading from file:
      %s
uk: Помилка зчитування з файлу:
      %s

en: Error saving project
uk: Помилка збереження проекту

en: Error saving project.
uk: Помилка збереження проекту.

en: Error writing XML file
uk: Помилка запису XML-файлу

en: Error writing file
uk: Помилка запису файлу

en: Error writing project XML file
uk: Помилка запису XML-файлу проекту

en: Error writing source.
uk: Помилка запису текстів програми.

en: Error writing to file:
      %s
uk: Помилка запису в файл:
      %s

en: Errors opening project file
uk: Помилки відкриття файлу проекту

en: Errors writing source code
uk: Помилка записування текстів програми

en: Event Box
uk: Блок подій

en: Event Mask
uk: Маска подій

en: Events:
uk: Події:

en: Exclusive:
uk: Виключний:

en: Expand:
uk: Розширення:

en: Ext.Events:
uk: Розширені події:

en: File Ops.:
uk: Файлові операції:

en: File Output Options:
uk: Параметри генерування файлів:

en: File Selection Dialog
uk: Вікно вибору файлу

en: File:
uk: Файл:

en: Fill
uk: Заповнити

en: Fill:
uk: Заповнення:

en: Fixed Month:
uk: Фіксований місяць:

en: Fixed Positions
uk: Фіксована позиція

en: Focus Target:
uk: Ціль фокусу:

en: Font Selection
uk: Вибір шрифту

en: Font Selection Dialog
uk: Діалог вибору шрифту

en: Font:
uk: Шрифт:

en: For cursors in XInput-aware programs
uk: Для курсорів в програмах використовуючих XInput

en: Foreground color
uk: Колір переднього плану

en: Foreground:
uk: Передній план:

en: Form
uk: Форма

en: Fraction:
uk: Частина:

en: Frame
uk: Рамка

en: GTK+ _Additional
uk: _Додаткове GTK+

en: GTK+ _Basic
uk: _Основне GTK+

en: Gamma Curve
uk: Крива гами

en: General
uk: Загальні

en: General Options:
uk: Загальні параметри:

en: Gettext Support
uk: Підтримка Gettext

en: Gnome About Dialog
uk: Інформаційне вікно GNOME

en: Gnome Application Bar
uk: GNOME Програмна панель

en: Gnome Application Window
uk: GNOME Програмне вікно

en: Gnome Color Picker
uk: GNOME Вибір кольору

en: Gnome Dialog Box
uk: Діалогове вікно GNOME

en: Gnome Dock
uk: GNOME Док

en: Gnome Dock Item
uk: GNOME Елемент Доку

en: Gnome Entry
uk: Поле вводу тексту

en: Gnome File Entry
uk: Ввід файлу GNOME

en: Gnome Font Picker
uk: GNOME Вибір шрифту

en: Gnome HRef Link Button
uk: Кнопка гіперпосилання GNOME

en: Gnome Help Support
uk: Увімкнути підтримку довідки

en: Gnome Icon Entry
uk: Ввід піктограми GNOME

en: Gnome Message Box
uk: Вікно повідомлення GNOME

en: Gnome Pixmap
uk: Растрове зображення GNOME

en: Gnome:
uk: GNOME:

en: GnomeDockItem widgets can only be pasted into a GnomeDock.
uk: GnomeDockItem може бути вставлений лише в GnomeDock.

en: Grid Options
uk: Параметри сітки

en: Grid Style:
uk: Стиль сітки:

en: Group
uk: Група

en: Group:
uk: Група:

en: Grow:
uk: Збільшення:

en: H Max:
uk: Максисмум по X:

en: H Min:
uk: Мінімум по X:

en: H Padding:
uk: Відступ по X:

en: H Page Inc:
uk: Приріст сторінки по X:

en: H Page Size:
uk: Розмір сторінки по Х:

en: H Policy:
uk: Показ по X:

en: H Step Inc:
uk: Приріст кроку по X:

en: H Value:
uk: Значення по X:

en: Handle Box
uk: Блок повзунка

en: Handle Pos:
uk: Місце повзунка:

en: Handler
uk: Обробник

en: Handler:
uk: Обробник:

en: Has Default:
uk: Є типовим:

en: Has Focus:
uk: Має фокус:

en: Has Frame:
uk: Має рамку:

en: Header File:
uk: Файл прототипів:

en: Heading:
uk: Заголовок:

en: Height:
uk: Висота:

en: Hide on Close:
uk: Прибирати закриваючи:

en: History ID:
uk: Код історії:

en: Homogeneous:
uk: Однорідний:

en: Horizonal Separator
uk: Горизонтальний розділювач

en: Horizontal Box
uk: Горизонтальний блок

en: Horizontal Button Box
uk: Горизонтальний блок кнопок

en: Horizontal Panes
uk: Горизонтальні панелі

en: Horizontal Ruler
uk: Горизонтальна лінійка

en: Horizontal Scale
uk: Горизонтальна шкала

en: Horizontal Scrollbar
uk: Горизонтальна панель прокрутки

en: Horizontal Snapping:
uk: Горизонтальне приєднання:

en: Horizontal Spacing:
uk: Горизонтальний проміжок:

en: Icon
uk: Піктограма

en: Icon Border:
uk: Рамка піктограми:

en: Icon List
uk: Піктограмний список

en: Icon Selection
uk: Вибір піктограми

en: Icon Size:
uk: Розмір піктограми:

en: Icon Width:
uk: Ширина піктограми:

en: Icon:
uk: Піктограма:

en: If a Gnome DB application is to be built
uk: Збирати програму для GNOME

en: If a Gnome application is to be built
uk: Збирати програму для GNOME

en: If a directory is needed rather than a file
uk: Змість файлу потрібний каталог

en: If a main.c file is output containing a main() function, if it doesn't already exist
uk: Створювати файл main.c, що містить функцію main(), якщо його не існує

en: If a small preview of the pixmap is displayed
uk: Увімкнути попередній перегляд

en: If an empty value is acceptable, when 'Value In List' is set
uk: Допускати порожнє значення при встановленому "Значення в списку"

en: If arrows can be used to change the value
uk: Можуть бути використани стрілки для зміни значення

en: If arrows work even if the value is not in the list
uk: Якщо працюють стрілки то значення мусить бути в списку

en: If copies of old source files are made
uk: Робити резервні копії текстів програми

en: If files for building the source code are output, including Makefile.am and configure.in, if they don't already exist
uk: Генерувати файли для збирання текстів програми, включаючи Makefile.am та configure.in, якщо їх ще не існує

en: If floating dock items are allowed
uk: Дозволяєтються відірвані елементи доку

en: If strings are marked for translation by gettext
uk: Рядки помічені для перекладу gettext

en: If support for the Gnome Help system should be included
uk: Включити підтримку довідкової системи GNOME

en: If the alpha channel should be used
uk: Використовувати альфа-канал

en: If the app bar has a progress indicator
uk: Програмна панель має покажчик поступу

en: If the app bar has an area for status messages and user input
uk: Програмна панель має ділянку для повідомлень про стан та вводу користувача

en: If the aspect ratio should be determined by the child
uk: Потрібно визначати пропорції розмірів за елементом-нащадком

en: If the canvas is anti-aliased, to smooth the edges of text and graphics
uk: Згладжувати текст і графіку

en: If the check button is initially on
uk: Контрольна кнопка початково увімкнена

en: If the check menu item is initially on
uk: Контрольний елемент меню початково увімкнений

en: If the children should all be the same size
uk: Нащадки мусять мати такі ж розміри

en: If the children should be the same size
uk: Нащадки мають однакові розміри

en: If the column titles are shown
uk: Показувати заголовки стовпчиків

en: If the cursor is visible
uk: Видимий курсор

en: If the day names should be shown
uk: Назви днів показувати

en: If the default widget in the window is activated when Enter is pressed
uk: Типовий віджет у вікні активується при натисненни клівіші вводу

en: If the dialog closes when any button is clicked
uk: Діалог автоматично закривається при натисканняі будь-якої кнопки

en: If the dialog is hidden when it is closed, instead of being destroyed
uk: Діалог прибирається коли його закрито, замісь того щоб бути знищеним

en: If the dock item is always the only item in its band
uk: Елемент доку є завжди єдиним на лінійці

en: If the dock item is locked in position
uk: Елемент доку блоковано на встановленій позиції

en: If the dock item is never allowed to be horizontal
uk: Елемент доку не може бути горизонтальним

en: If the dock item is never allowed to be vertical
uk: Елемент доку не може бути вертикальним

en: If the dock item is never allowed to float in its own window
uk: Елемент доку не може бути відірваним

en: If the entry has a frame around it
uk: Елемент має рамку навколо себе

en: If the file operation buttons are shown
uk: Показувати кнопки операцій

en: If the file selection dialog should be modal
uk: Діалог вибору файлу мусить бути модальним

en: If the font size is shown as part of the font information
uk: Показувати розмір шрифту як інформацію про нього

en: If the handler runs after the class function
uk: Обробник виконується після функції класу

en: If the icon text can be edited by the user
uk: Текст піктограми може змінювати користувач

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
uk: Текст піктограми статичний, він не буде копіюватись GnomeIconList

en: If the indicator is always drawn
uk: Індикатор завжди показувати

en: If the item is initially on.
uk: Елемент початково увімкнено.

en: If the layout is saved and restored automatically
uk: Схема розташування зберігається та відновлюється автоматично

en: If the month and year should be shown at the top
uk: Місяць та рік необхідно показувати зверху

en: If the month and year shouldn't be changeable
uk: Місяць і рік не змінювати

en: If the notebook border is shown, when the tabs are not shown
uk: Показувати рамку навколо записника, коли закладки не показуються

en: If the notebook tabs are scrollable
uk: Закладки можна прокручувати

en: If the notebook tabs are shown
uk: Показувати закладки записника

en: If the number of the week should be shown
uk: Номер тижня показувати

en: If the pixmap is scaled
uk: Масштабоване растрове зображення

en: If the popup menu is enabled
uk: Дозволити вискакуюче меню

en: If the preview expands to fill its allocated area
uk: Попередній перегляд розширювати на всю доступну ділянку

en: If the preview is color or grayscale
uk: Перегляд кольоровий чи у відтінках сірого

en: If the progress bar should act like the front of Kit's car
uk: Індикатор поступу може рухатись з сторони в сторону

en: If the radio button is initially on
uk: Перемикач початково увімкнений

en: If the radio menu item is initially on
uk: Елемент меню з перемиканням початково увімкнений

en: If the range values are inverted
uk: Діапазон значень має бути зворотнім

en: If the sample should use dithering to be more accurate
uk: Зразки мають використовувати змішування для більшої точності

en: If the scale's value is shown
uk: Показувати значення шкали

en: If the searching is case sensitive
uk: Пошук із регістровою читливістю

en: If the selected font is used when displaying the font information
uk: Використовувати вибраний шрифт для відображення інформації

en: If the status bar has a resize grip to resize the window
uk: Панель стану має ручку зміни розміру вікна

en: If the support functions are output
uk: Виводити сервісні функції

en: If the text can be edited
uk: Текст можна редагувати

en: If the text entered by the user will be shown. When turned off, the text typed in is displayed as asterix characters, which is useful for entering passwords
uk: Текст, що вводить користувач буде показано. Якщо цей параметр вимкнено, текст буде відображено зірочками, що корисно для ввдоду паролів

en: If the text is wrapped to fit within the width of the label
uk: Текст переноситься для заповнення ширини позначки

en: If the text should be shown in the progress bar
uk: Текст може бути показаний у панелі поступу

en: If the time is shown as well as the date
uk: Разом з датою показувати час

en: If the time is shown in 24-hour format
uk: Час показувати у 24-годинному форматі

en: If the toggle button is initially on
uk: Кнопка вимикання початково увімкнена

en: If the value is snapped to multiples of the step increment
uk: Значення має прив'язуватись до кроку приросту

en: If the value is wrapped at the limits
uk: Значення утримувати в межах

en: If the value must be in the list
uk: Значення мусить бути в списку

en: If the week should start on Monday
uk: Тиждень починається з понеділка

en: If the widget can accept the input focus
uk: Віджет може приймати фокус вводу

en: If the widget has the input focus
uk: Віджет має фокус вводу

en: If the widget is added to the component's data structure
uk: Віджет повинен бути доданим до структури даних компоненту

en: If the widget is initially visible
uk: Віджет початково видимий

en: If the widget responds to input
uk: Віджет відповідає на ввід

en: If the window can be enlarged
uk: Вікно може збільшуватись

en: If the window can be shrunk
uk: Вікно може зменшуватись

en: If the window has a status bar
uk: Вікно має панель стану

en: If the window is modal
uk: Вікно модальне

en: If tooltips are enabled
uk: Увімкнені підказки

en: If translatable strings are saved in a separate C source file, to enable translation of interfaces loaded by libglade
uk: Зберігати рядки для перекладу в окремому C-файлі, що дозволить перекладати інтерфейся завантажені libglade

en: If widget names are set in the source code
uk: Встановлювати назви віджетів у текст програми

en: Image
uk: Зображення

en: Indent:
uk: Відступ:

en: Indicator:
uk: Індикатор:

en: Initial Type:
uk: Початковий тип:

en: Initially On:
uk: Увімкнено:

en: Input Dialog
uk: Діалог вводу

en: Insens
uk: Нечутливий

en: Insert After
uk: Вставити після

en: Insert Before
uk: Вставити перед

en: Insert Column After
uk: Вставити стовпчик після

en: Insert Column Before
uk: Вставити стовпчик перед

en: Insert Item After
uk: Вставити елемент після

en: Insert Item Before
uk: Вставити елемент перед

en: Insert Page After
uk: Вставити сторінку після

en: Insert Page Before
uk: Вставити сторінку перед

en: Insert Row After
uk: Вставити рядок після

en: Insert Row Before
uk: Вставити рядок перед

en: Int1:
uk: Ціле1:

en: Int2:
uk: Ціле2:

en: Interface Creation Functions:
uk: Функції створення інтерфейсу:

en: Invalid XML entity
uk: Невірний об'єкт XML

en: Invalid callbacks header filename: %s
    %s
uk: Невірна назва файлу прототипів зворотніх викликів: %s
    %s

en: Invalid callbacks source filename: %s
    %s
uk: Невірна назва файлу реалізації зворотних викликів: %s
    %s

en: Invalid component
uk: Невірний компонент

en: Invalid directory
uk: Невірний каталог

en: Invalid directory:
      %s
uk: Невірний каталог:
      %s

en: Invalid interface header filename: %s
    %s
uk: Невірна назва файлу прототипів інтерфейсу: %s
    %s

en: Invalid interface source filename: %s
    %s
uk: Невірна назва файлу реалізації інтерфейсу: %s
    %s

en: Invalid selection in on_style_copy()
uk: Невірний вибір у on_style_copy()

en: Invalid source directory:
    
    The source directory must be the project directory
    or a subdirectory of the project directory.
uk: Невірний каталог текстів програми:
    
    Каталог текстів програми має бути каталогом проекту
    або підкаталогом каталогу проекту.

en: Invalid stock menu item
uk: Невірний типовий елемент меню

en: Invalid style name
uk: Невірна назва стилю

en: Invalid support header filename: %s
    %s
uk: Невірна назва файлу прототипів сервісних функцій: %s
    %s

en: Invalid support source filename: %s
    %s
uk: Невірна назва файлу текстів сервісних функцій: %s
    %s

en: Invalid value
uk: Невірне значення

en: Inverted:
uk: Зворотній діапазон:

en: Invisible Char:
uk: Невидимий симол:

en: Item Type:
uk: Тип елементу:

en: Items:
uk: Елементи:

en: Justification:
uk: Вирівнювання:

en: Justify:
uk: Вирівнювання:

en: Key
uk: Клавіша

en: Key:
uk: Клавіша:

en: Keys
uk: Клавіші

en: Label
uk: Мітка

en: Label X Align:
uk: X позначки:

en: Label with Accelerator
uk: Позначка із скороченням

en: Label:
uk: Позначка:

en: Language:
uk: Мова:

en: Layout
uk: Смема розсташування

en: Layout:
uk: Розсташування:

en: Left
uk: Ліворуч

en: Left Margin:
uk: Ліве поле:

en: LibGlade Options
uk: Параметри LibGlade

en: License:
uk: Ліцензія:

en: Lines
uk: Лінії

en: List
uk: Список

en: List Item
uk: Елемент списку

en: Locked:
uk: Блоковано:

en: Login
uk: Реєстрація

en: Logo Back. Color:
uk: Колір тла логотипу:

en: Logo Image:
uk: Зображення логотипу:

en: Logo:
uk: Емблема:

en: Lower Hour:
uk: Найменша година:

en: Lower Value:
uk: Найменше значення

en: Max Length:
uk: Максимальна довжина:

en: Max Saved:
uk: Записів:

en: Max:
uk: Максимум:

en: Menu Bar
uk: Панель меню

en: Menu Editor
uk: Редактор меню

en: Menu Item
uk: Елемент меню

en: Menu Label:
uk: Позначка меню:

en: Menu item with a pixmap
uk: Елемент меню із зображенням

en: Message Type:
uk: Тип повідомлення:

en: Message:
uk: Повідомлення:

en: Metric:
uk: Метрика:

en: Min:
uk: Мінімум:

en: Mod
uk: Модифікатор

en: Modal:
uk: Модальне:

en: Mode:
uk: Режим:

en: Modifiers:
uk: Модифікатори:

en: Monday First:
uk: Понеділок - перший:

en: Mouse movement hints
uk: Підказки під час руху миші

en: Mouse movement with any button pressed
uk: Рух миші з натисненою будь-якою кнопкою

en: Mouse movement with button 1 pressed
uk: Рух миші з натисненою кнопкою 1

en: Mouse movement with button 2 pressed
uk: Рух миші з натисненою кнопкою 2

en: Mouse movement with button 3 pressed
uk: Рух миші з натисненою кнопкою 3

en: Move the item and its children down one level
uk: Перенести елемент та його нащадків на один рівень вниз

en: Move the item and its children down one place in the list
uk: Перенести елемент та його нащадків на один пункт вниз

en: Move the item and its children up one level
uk: Перенести елемент та його нащадків на один рівень вгору

en: Move the item and its children up one place in the list
uk: Перенести елемент та його нащадків на один пункт вгору

en: N/A
uk: Н/Д

en: Name
uk: Назва

en: Name:
uk: Назва:

en: Named Style:
uk: Названий стиль:

en: Never Floating:
uk: Не відривається:

en: Never Horizontal:
uk: Негоризонтальний:

en: Never Vertical:
uk: Невертикальний:

en: New
uk: Новий

en: New Bonobo Control
uk: Новий елемент Bonobo

en: New File
uk: Новий файл

en: New G_NOME Project
uk: Новий проект G_NOME

en: New Gnome Druid
uk: Новий GNOME Друід

en: New GnomePropertyBox
uk: Новий GnomePropertyBox

en: New Group
uk: Нова група

en: New Project
uk: Новий проект

en: New Style:
uk: Новий стиль:

en: New _GTK+ Project
uk: Новий проект _GTK+

en: New columned list
uk: Новий стовпчиковий список

en: New columned tree
uk: Нове стовпчикове дерево

en: New dialog
uk: Новий діалог

en: New horizontal box
uk: Новий горизонтальний блок

en: New horizontal button box
uk: Новий горизонтальний блок кнопок

en: New notebook
uk: Новий записник

en: New project created.
uk: Створено новий проект.

en: New table
uk: Нова таблиця

en: New toolbar
uk: Новий пенал

en: New vertical box
uk: Новий вертикалький блок

en: New vertical button box
uk: Новий вертикалький блок кнопок

en: Next Page
uk: Наступна сторінка

en: No
uk: Ні

en: None
uk: Немає

en: Normal
uk: Звичайний

en: Notebook
uk: Записник

en: Number of Pages:
uk: Сторінок:

en: Number of columns:
uk: Кількість стовпчиків:

en: Number of items:
uk: Кількість елементів:

en: Number of pages:
uk: Сторінок:

en: Number of rows:
uk: Кількість рядків:

en: Numeric:
uk: Число:

en: OK
uk: Гаразд

en: OK If Empty:
uk: Дозволяти порожнє:

en: Obey Child:
uk: За нащадком:

en: Object
uk: Об'єкт

en: Object:
uk: Об'єкт:

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted into a GnomeDock.
uk: Лише віджет GnomeDockItem може бути вставлений в GnomeDock.

en: Only GnomeDockItem widgets can be pasted over a GnomeDockItem.
uk: Лише віджети GnomeDockItem можуть бути вставлені замість GnomeDockItem.

en: Only menu items can be pasted into a menu or menu bar.
uk: В меню і панель меню можуть бути вставлені лише елементи меню

en: Op_tions...
uk: _Параметри...

en: Open
uk: Відкрити

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: Open Project
uk: Відкрити проект

en: Open an existing project
uk: Відкрити існуючий проект

en: Optio_ns
uk: Параметри

en: Option Menu
uk: Меню параметрів

en: Options
uk: Параметри

en: Orientation:
uk: Орієнтація:

en: Output Build Files
uk: Геренувати файли компіляції

en: Output Support Functions
uk: Виводити сервісні функції

en: Output main.c File
uk: Генерувути файл main.c

en: Output the project source code
uk: Вивести вихідні тексти проекту

en: Pack Start:
uk: Перший в блоці:

en: Packing
uk: Пакування

en: Padding:
uk: Відступи:

en: Page Inc:
uk: Приріст сторінки:

en: Page Size:
uk: Розмір сторінки:

en: Palette
uk: Палітра

en: Palette:
uk: Палітра:

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste the widget from the clipboard over the selected widget
uk: Вставити віджет з кишені замість вибраного віджету

en: Pick a Font
uk: Вибір шрифту

en: Pick a color
uk: Вибір кольору

en: Pixels Per Unit:
uk: Пікселів на одиницю:

en: Pixels of blank space above paragraphs
uk: Пропуск, в точках, перед абзацом

en: Pixels of blank space below paragraphs
uk: Пропуск, в точках, після абзацу

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
uk: Точок пропуску між перенесеними рядками в абзаці

en: Pixmaps Directory:
uk: Каталог растрових зображень:

en: Policy:
uk: Мотод:

en: Popup Menu
uk: Вискакуюче меню

en: Position:
uk: Позиція:

en: Prelight
uk: Підсвічений

en: Preview
uk: Перегляд

en: Preview Text:
uk: Текст перегляду:

en: Preview:
uk: Перегляд:

en: Previous Page
uk: Попередня сторінка

en: Program Name:
uk: Назва програми:

en: Progress Bar
uk: Панель поступу

en: Progress:
uk: Поступ:

en: Project Directory:
uk: Каталог проекту:

en: Project File:
uk: Файл проекту:

en: Project Name:
uk: Назва проекту:

en: Project Options
uk: Параметри проекту

en: Project opened.
uk: Проект відкрито.

en: Project saved.
uk: Проект збережено.

en: Projects
uk: Проекти

en: Propagate:
uk: Пропагування:

en: Properties
uk: Властивості

en: Properties:
uk: Властивості:

en: Properties: <none>
uk: Властивості: <немає>

en: Property Dialog Box
uk: Діалогове вікно властивостей

en: Public:
uk: Публічний:

en: Pulse Step:
uk: Імпульсний крок:

en: Put this widget in a separate source file
uk: Помістити цей віджет у окремий файл

en: Put this widget's subtree in a separate class
uk: Помістити піддерево віджета в окремий клас

en: Quit Glade
uk: Вийти з Glade

en: Radio
uk: Перемикач

en: Radio Button
uk: Перемикач

en: Radio Menu Item
uk: Елемент меню з перемиканням

en: Ratio:
uk: Пропорції:

en: Redisplay
uk: Оновити

en: Remove Alignment
uk: Усунути вирівнювання

en: Remove Button Contents
uk: Видалити вміст кнопки

en: Remove Event Box
uk: Усунути блок подій

en: Remove Label
uk: Видалити позначку

en: Remove Scrolled Window
uk: Видалити вікно з прокруткою

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename Style To:
uk: Перейменувати стиль на:

en: Resize Grip:
uk: Ручка зміни розміру:

en: Resize:
uk: Зміна розмірів:

en: Right
uk: Праворуч

en: Right Margin:
uk: Праве поле:

en: Row Spacing:
uk: Рядковий проміжок:

en: Row Span:
uk: Рядків:

en: Rows:
uk: Рядків:

en: S_nap to Grid
uk: Приєднання до сітки

en: Save
uk: Зберегти

en: Save File
uk: Зберегти файл

en: Save Project
uk: Зберегти проект

en: Save Translatable Strings
uk: Зберігати рядки для перекладу

en: Save project
uk: Зберегти проект

en: Scaled Height:
uk: Нова висота:

en: Scaled Width:
uk: Нова ширина:

en: Scaled:
uk: Масштабована:

en: Scrollable:
uk: Прокрутка:

en: Scrolled Window
uk: Вікно з прокруткою

en: Select
uk: Вибрати

en: Select Accelerator Key
uk: Виберіть клавішу-прискорювач

en: Select Color
uk: Вибрати колір

en: Select File
uk: Вибір файлу

en: Select Font
uk: Вибрати шрифт

en: Select Mode:
uk: Режим вибору:

en: Select Named Style
uk: Виберіть названий стиль

en: Select Signal
uk: Вибір сиґналу

en: Select X Events
uk: Вибір подій X

en: Select a Bonobo Control
uk: Вибрати елемент Bonobo

en: Select icon
uk: Вибрати піктограму

en: Select the Project Directory
uk: Виберіть каталог проекту

en: Selected
uk: Виділений

en: Selector
uk: Вказівник

en: Sensitive:
uk: Чутливість:

en: Separate Class:
uk: Окремий клас:

en: Separate File:
uk: Окремий файл:

en: Separator for Menus
uk: Розділювач для меню

en: Set Grid _Options...
uk: Параметри сітки...

en: Set Snap O_ptions...
uk: Встановити параметри приєднання...

en: Set True to let the widget expand
uk: Віджет має розширюватись

en: Set True to let the widget expand horizontally
uk: Віджет має розширюватись по горизонталі

en: Set True to let the widget expand vertically
uk: Віджет має розширюватись по вертикалі

en: Set True to let the widget fill its allocated area
uk: Віджет заповнює відведену йому ділянку

en: Set True to let the widget fill its horizontal allocated area
uk: Віджет заповнює всю відведену йому ділянку по горизонталі

en: Set True to let the widget fill its vertical allocated area
uk: Віджет заповнює всю відведену йому ділянку по вертикалі

en: Set True to let the widget resize
uk: Віджет змінює розміри

en: Set True to let the widget shrink
uk: Віджет зменшується

en: Set True to let the widget shrink horizontally
uk: Віджет має стискуватись по горизонталі

en: Set True to let the widget shrink vertically
uk: Віджет має стискуватись по вертикалі

en: Set True to pack the widget at the start of the box
uk: Віджет має розташовуватись на початку блоку

en: Set True to propagate the style to the widget's children
uk: Пропагувати стиль нащадкам віджета

en: Set Widget Names
uk: Встановлювати назви віджетів

en: Set options for snapping to the grid
uk: Встановити параметри приєднання до сітки

en: Set the grid style and spacing
uk: Встановити стиль сітки та проміжок

en: Set the spacing between grid lines
uk: Встановіть проміжок між лініями сітки

en: Set which parts of a widget snap to the grid
uk: Встановіть сторону віджета, яку приєднувати до сітки

en: Shadow Type:
uk: Тип тіні:

en: Shadow:
uk: Тінь:

en: Show Border:
uk: Рамка:

en: Show Help
uk: Показати довідку

en: Show Popup:
uk: Показ меню:

en: Show Property _Editor
uk: Показати редактор властивостей

en: Show Size:
uk: Показувати розмір:

en: Show Tabs:
uk: Показ закладок:

en: Show Text:
uk: Показувати текст:

en: Show Time:
uk: Показувати час:

en: Show Titles:
uk: Показати заголовки:

en: Show Value:
uk: Показувати значення:

en: Show Widget _Tree
uk: Показати дерево віджетів

en: Show _Clipboard
uk: Показати _кишеню

en: Show _Grid
uk: Показати сітку

en: Show _Palette
uk: Показати палітру

en: Show _Widget Tooltips
uk: Показати підказки віджетів

en: Show the clipboard
uk: Показати кишеню

en: Show the grid (in fixed containers only)
uk: Показати сітку (лише в крнтейнерах з фіксацією)

en: Show the palette of widgets
uk: Показати палітру віджетів

en: Show the property editor
uk: Показати редактор властивостей

en: Show the tooltips of created widgets
uk: Показати підказки створених віджетів

en: Show the widget tree
uk: Показати дерево віджетів

en: Shrink:
uk: Зменшення:

en: Side Watermark:
uk: Бічний водяний знак:

en: Signal
uk: Сиґнал

en: Signal Handler & Callback Functions:
uk: Функції обробки сиґналів та зворотнього відгуку:

en: Signal to emit
uk: Сиґнал

en: Signal:
uk: Сиґнал:

en: Signals
uk: Сиґнали

en: Size:
uk: Розмір:

en: Snap Edge:
uk: Край встановлення:

en: Snap Options
uk: Параметри приєднання

en: Snap widgets to the grid
uk: Приєднання віджетів до сітки

en: Snap widgets to the grid (in fixed containers only)
uk: Приєднати віджети до сітки (лише у контейнерах з фіксацією)

en: Snap:
uk: Прив'язка:

en: Sorry - generating source for %s is not implemented yet
uk: Вибачте - генерація текстів програми для %s ще не реалізовано

en: Sorry - pasting over a GnomeDockItem is not implemented yet.
uk: Нажаль вставляння замість GnomeDockItem ще не реалізовано.

en: Source Directory:
uk: Каталог текстів програм:

en: Source File:
uk: Файл-текст:

en: Source code written.
uk: Тексти програми записані.

en: Spacing:
uk: Відступ:

en: Spin Button
uk: Обертанний реґулятор

en: Start tag expected
uk: Відсутній початковий тег

en: Status Bar
uk: Панель стану

en: Status Bar:
uk: Панель стану:

en: Status Message.
uk: Повідомлення про стан.

en: Status:
uk: Стан:

en: Step Inc:
uk: Приріст кроку:

en: Stock Button:
uk: Типова кнопка:

en: Stock Item:
uk: Типовий ел.:

en: Store Config:
uk: Запис конфіґ.:

en: String1:
uk: Рядок1:

en: String2:
uk: Рядок2:

en: Style
uk: Стиль

en: Style:
uk: Стиль:

en: Styles
uk: Стилі

en: Subdirectories:
uk: Підкаталоги:

en: Support Functions:
uk: Сервісні функції:

en: Switch Next
uk: Перейти на наступну

en: Switch Previous
uk: Перейти на попереднью

en: System Error
uk: Системна помилка

en: System error message:
uk: Повідомлення про системну помилку:

en: Tab Horz. Border:
uk: Поле по X:

en: Tab Pos:
uk: Розміщення:

en: Tab Vert. Border:
uk: Поле по Y:

en: Table
uk: Таблиця

en: Table Editor
uk: Редактор таблиць

en: Text Box Color:
uk: Колір блоку тексту:

en: Text Color:
uk: Колір тексту:

en: Text Editable:
uk: Текст змінюваний:

en: Text Entry
uk: Блок вводу тексту

en: Text Spacing:
uk: Відступ тексту:

en: Text Static:
uk: Текст статичний:

en: Text View
uk: Відображення тексту

en: Text Visible:
uk: Текст видимий:

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Text:
uk: Текст:

en: That style name is already in use
uk: Назва стилю вже використовується

en: The C source file to save all translatable strings in
uk: C-файл що містить усі рядки для перекладу

en: The ID to save the history entries under
uk: Ідентифікатор під яким зберігаються елементи історії

en: The URL to display when the button is clicked
uk: URL, що відображається при натисненні кнопки

en: The X Extension events mode
uk: Режим з використанням розширених подій X Windows

en: The X events that the widget receives
uk: Події X Window, що приймаються віджетом

en: The accelerator key
uk: Клавіша

en: The aspect ratio of the frame's child
uk: Пропорції нащадка рамки

en: The authors of the package, one on each line
uk: Автори програми, по одному на рядок

en: The background color around the logo
uk: Колір тла навколо логотипу

en: The background color around the title
uk: Колір тла навколо загаловку

en: The background color of the main text area
uk: Колір тла основної ділянки тексту

en: The background color of the page
uk: Колір тла сторінки

en: The character to use if the text should not visible, e.g. when entering passwords
uk: Символ, що використовуватиметься, якщо текст не має відображатися, наприклад під час вводу паролів

en: The class of the widget
uk: Клас віджета

en: The climb rate of the spinbutton, used in conjunction with the Page Increment
uk: Швидкість набору значення обертанного реґулятора, використовується разом з збільшенням значення прокручування

en: The color of the main text
uk: Колір основного тексту

en: The color of the title text
uk: Колір тексту заголовку

en: The copyright notice
uk: Інформація про авторське право

en: The current position on the ruler
uk: Поточна позиція лінійки

en: The data passed to the handler
uk: Дані, що передаються обробнику

en: The default height of the window
uk: Типова висота вікна

en: The default width of the window
uk: Типова ширина вікна

en: The direction of the arrow
uk: Напрямок стрілки

en: The directory to save generated source code
uk: Каталог для збереження створених початкових текстів

en: The directory to store pixmaps
uk: Каталог для збереження растрових зображень

en: The documenters of the package, one on each line
uk: Автори документації пакету, по одному на рядок

en: The edge of the handle box which snaps into position
uk: Край повзунка, що встановлюється у вказану позицію

en: The file in which the declarations of the functions to create the interface are written
uk: Файл в який необхідно записувати оголошення функцій, що створюють інтерфейс

en: The file in which the declarations of the signal handler and callback functions are written
uk: Файл в який неохідно записувати оголошення функцій обробки сиґналів та зворотнього відгуку

en: The file in which the declarations of the support functions are written
uk: Файл в який необхідно записувати оголошення сервісних функцій

en: The file in which the empty signal handler and callback functions are written
uk: Файл в який неохідно записувати функції обробки сиґналів та зворотнього відгуку

en: The file in which the functions to create the interface are written
uk: Файл в який необхідно записувати функції, що створюють інтерфейс

en: The file in which the support functions are written
uk: Файл в який необхідно записувати сервісні функції

en: The file to write source code into
uk: Файл, в який записувати текст програми

en: The filename must be a simple relative filename.
    Use the Project Options dialog to set it.
uk: Назва файлу мусить бути простою відносною назвою файлу.
    Використовуйте діалог "Параметри проекту", щоб встановити його.

en: The filename must be set in the Project Options dialog.
uk: Необхідно вказати назву файлу у "Параметрах проекту".

en: The first integer argument to pass to the function
uk: Перший цілий аргумент для передачі у функцію

en: The first string argument to pass to the function
uk: Перший рядковий аргумент для передачі у функцію

en: The font to use for any text in the widget
uk: Шрифт тексту у віджеті

en: The fraction of work that has been completed
uk: Частина виконаної роботи

en: The function to be called when the item is selected
uk: Функція що буде викликатися, коли елемент буде вибрано

en: The function to handle the signal
uk: Функція, що оброблює сиґнал

en: The function which creates the widget
uk: Функція створююча віджет

en: The graphic to use as the background of the widget
uk: Графіка, що буде використовуватися як тло віджета

en: The height of the layout area
uk: Висота зайнятої ділянки

en: The height to scale the pixmap to
uk: Висота, до якої маштабувати растрове зображення

en: The high value of the ruler
uk: Найбільше значення лінійки

en: The highest hour to show in the popup
uk: Найбільша година, що показується в діалозі

en: The horizontal alignment
uk: Горизонтальне вирівнювання

en: The horizontal alignment of the arrow
uk: Горизонтальне вирівнювання стрілки

en: The horizontal alignment of the child widget
uk: Горизонтальне вирівнювання віджета-нащадка

en: The horizontal alignment of the entire label
uk: Горизонтальне вирівнювання позначки

en: The horizontal alignment of the frame's child
uk: Горизонтальне вирівнювання нащадка рамки

en: The horizontal alignment of the text
uk: Горизонтальне вирівнювання тексту

en: The horizontal padding
uk: Горизонтальний відступ

en: The horizontal scale of the child widget
uk: Горизонтальний масштаб віджета-нащадка

en: The icon to display
uk: Піктограма для відображення

en: The image to display along the top of the page
uk: Зображення для відображення вздовж верхнього поля сторінки

en: The initial position of the window
uk: Початкова позиція вікна

en: The initial type of the curve
uk: Початковий тип кривої

en: The initial value
uk: Початкове значення

en: The items in the combo list, one per line
uk: Елементи комбінованого списку, по одному на рядок

en: The justification of the lines of the label
uk: Вирівнювання рядків у позначці

en: The justification of the text
uk: Вирівнювання тексту

en: The layout style of the buttons
uk: Стиль розсташування кнопок

en: The left edge of the widget in the table
uk: Лівий край віджета в таблиці

en: The license which is added at the top of generated files
uk: Ліцензія яка додається на початок створюваних файлів

en: The logo to display in the top-right of the page
uk: Логотип, що з'являється у верхньому правому куті

en: The low value of the ruler
uk: Найменше значення лінійки

en: The lowest hour to show in the popup
uk: Найменша година, що показується в діалозі

en: The main image to display on the side of the page.
uk: Зображення для відображення збоку сторінки.

en: The main text of the page, introducing people to the druid.
uk: Основний текст сторінки, що робить вступ в друід.

en: The maximum horizontal value
uk: Максимальне значення по горизонталі

en: The maximum length of the text
uk: Максимальна довжина тексту

en: The maximum number of history entries saved
uk: Максимальна кількість записів у історії

en: The maximum value
uk: Максимальне значення

en: The maximum value of the ruler
uk: Максимальне значення лінійки

en: The maximum vertical value
uk: Максимальне значення по вертикалі

en: The maximum x coordinate
uk: Максимальна x-координата

en: The maximum y coordinate
uk: Максимальна y-координата

en: The message to display
uk: Повідомлення для показу

en: The minimum horizontal value
uk: Мінімальне значення по горизонталі

en: The minimum value
uk: Мінімальне значення

en: The minimum vertical value
uk: Мінімальне значення по вертикалі

en: The minimum x coordinate
uk: Мінімальна x-координата

en: The minimum y coordinate
uk: Мінімальна y-координата

en: The name of the current project
uk: Назва поточного проекту

en: The name of the program
uk: Назва програми

en: The name of the style, which can be shared by several widgets
uk: Назва стилю, що може бути використаний декількома віджетами

en: The name of the widget
uk: Назва віджета

en: The number of buttons
uk: Кількість кнопок

en: The number of columns in the table
uk: Кількість стовпчиків в таблиці

en: The number of columns spanned by the widget in the table
uk: Кількість стовпчиків, що займає віджет у таблиці

en: The number of decimal digits to show
uk: Кількість десяткових знаків для показу

en: The number of digits to show
uk: Кількість цифр, що показуються

en: The number of items in the toolbar
uk: Кількість елементів у пеналі

en: The number of notebook pages
uk: Кількість сторінок із закладками

en: The number of pixels around icons (unused?)
uk: Кількість пікселів навколо піктограм

en: The number of pixels between columns of icons
uk: Кількість пікселів між стовпчиками піктограм

en: The number of pixels between rows of icons
uk: Кількість пікселів між рядками піктограм

en: The number of pixels between the text and the icon
uk: Кількість пікселів між текстом та піктограмою

en: The number of pixels corresponding to one unit
uk: Кількість пікселів що припадають на одну одиницю

en: The number of rows in the table
uk: Кількість рядків у таблиці

en: The number of rows spanned by the widget in the table
uk: Кількість рядків, що займає віджет у таблиці

en: The number of widgets in the box
uk: Кількість віджетів у вікні

en: The object which receives the signal
uk: Об'єкт, що приймає сиґнал

en: The orientation of a floating dock item
uk: Орієнтація відірваного елементу доку

en: The orientation of the progress bar's contents
uk: Орієнтація вміссту панелі поступу

en: The page increment
uk: Прирість сторінки

en: The page size
uk: Розмір сторінки

en: The pixmap directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
uk: Каталогу растрових зображень не вказано.
    Будь ласка, вкажіть його використавши діалог "Параметри проекту".

en: The pixmap filename
uk: Назва файлу растрового зображення

en: The pixmap to use as the logo
uk: Растрове зображення, що буде використовуватись як емблема

en: The pixmaps directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
uk: Каталогу растрових зображень не вказано.
    Будь ласка, вкажіть його використавши діалог "Параметри проекту".

en: The position of the divider
uk: Позиція розділювача

en: The position of the handle
uk: Позиція повзунка

en: The position of the notebook tabs
uk: Розміщення закладок

en: The position of the value
uk: Позиція покажчика значення

en: The preview text to display
uk: Перегляд тексту для відображення

en: The preview text to show in the font selection dialog
uk: Текст для попереднього перегляду діалогу вибору шрифту

en: The project directory
uk: Каталог проекту

en: The project directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
uk: Каталог проекту не вказано.
    Будь ласка, вкажіть його використавши діалог "Параметри проекту".

en: The project file
uk: Файл проекту

en: The radio button group (the default is all radio buttons with the same parent)
uk: Група перемикачів (типово всі перемикачі мають однакового батька)

en: The radio menu item group (the default is all radio menu items with the same parent)
uk: Група елементів меню з перемиканням (типово всі елементи мають однакового батька)

en: The relief style of the button
uk: Рельєфний стиль кнопок

en: The requested font is not available.
uk: Необхідний шрифт недоступний

en: The second integer argument to pass to the function
uk: Другий цілий аргумент для передачі у функцію

en: The second string argument to pass to the function
uk: Другий рядковий аргумент для передачі у функцію

en: The selection mode
uk: Режим вибору

en: The selection mode of the columned list
uk: Режим вибору стовчикового списку

en: The selection mode of the columned tree
uk: Режим вибору стовпчикового дерева

en: The selection mode of the list
uk: Режим вибору списку

en: The shadow type of the arrow
uk: Тип тіні стрілки

en: The signal to add a handler for
uk: Сиґнал для якого додається обробник

en: The signal to emit when the accelerator is pressed
uk: Сиґнал, що генерується коли клавішу натиснуто

en: The size of the font to use in the font picker button
uk: Використовувати вибраний розмір для відображення інформації

en: The size of the notebook tabs' horizontal border
uk: Розмір горизонтального поля закладок записника

en: The size of the notebook tabs' vertical border
uk: Розмір вертикального поля закладок записника

en: The source directory is not set.
    Please set it using the Project Options dialog.
uk: Каталог текстів програми не вказано.
    Будь ласка, вкажіть його використавши діалог "Параметри проекту".

en: The space between each child
uk: Проміжок між кожним нащадком

en: The space between each column
uk: Проміжок між кожним стовпчиком

en: The space between each row
uk: Проміжок між кожним рядком

en: The space between the buttons
uk: Проміжок між кнопками

en: The step increment
uk: Приріст кроку

en: The stock Gnome item to use.
uk: Використовуваний типовий елемент.

en: The stock button to use
uk: Використовувана типова кнопка

en: The stock icon size
uk: Розмір типової піктограми

en: The stock item to use.
uk: Використовуваний типовий елемент.

en: The text to display
uk: Текст для відображення

en: The text to display in the button
uk: Текст для відобреженя на кнопці

en: The text to display over the progress bar
uk: Текст для відображення на панелі поступу

en: The tip to show when the mouse is over the item
uk: Підказка що буде показана коли миша затримається на елементі

en: The title of the color selection dialog
uk: Заголовок діалогу вибору кольору

en: The title of the file selection dialog
uk: Заголовок вікна вибору файлів

en: The title of the font selection dialog
uk: Заголовок діалогу вибору шрифту

en: The title of the page
uk: Заголовок сторінки

en: The title of the window
uk: Заголовок вікна

en: The toolbar orientation
uk: Орієнтація пеналу

en: The toolbar style
uk: Стиль пеналу

en: The tooltip to display if the mouse lingers over the widget
uk: Підказка, що з'являється коли вказівник міші знаходиться на віджеті

en: The top edge of the widget in the table
uk: Верхній край віджета в таблиці

en: The type of shadow around the dock item
uk: Тип тіні навколо елементу доку

en: The type of shadow around the handle box
uk: Тип тіні навколо блоку повзунка

en: The type of shadow of the columned list's border
uk: Тип тіні рамки стовпчикового списку

en: The type of shadow of the columned tree's border
uk: Тип тіні рамки стовпчикового дерева

en: The type of shadow of the frame
uk: Вид тіні рамки

en: The type of shadow of the viewport
uk: Тип тіні вікна перегляду

en: The type of the curve
uk: Тип кривої

en: The type of the message box
uk: Тип вікна повідомлення

en: The type of the window
uk: Тип вікна

en: The units of the ruler
uk: Одиниці виміру лінійки

en: The update policy of the scale
uk: Метод оновлення шкали:

en: The update policy of the scrollbar
uk: Метод оновлення панелі прокрутки

en: The update policy of the vertical scrollbar
uk: Правило поновлення вертикальної панелі прокручування

en: The vertical alignment
uk: Вертикальне вирівнювання

en: The vertical alignment of the arrow
uk: Вертикальне вирівнювання стрілки

en: The vertical alignment of the child widget
uk: Вертикальне вирівнювання віджета-нащадка

en: The vertical alignment of the entire label
uk: Вертикальне вирівнювання позначки

en: The vertical alignment of the text
uk: Вертикальне вирівнювання тексту

en: The vertical padding
uk: Вертикальний відступ

en: The vertical scale of the child widget
uk: Вертикальний масштаб віджета-нащадка

en: The watermark to display at the top of the page.
uk: Водяний знак для відображення вгорі сторінки.

en: The widget can't be deleted
uk: Віджет неможе бути видалений

en: The widget is created automatically as part of the parent widget, and it can't be deleted.
uk: Віджет створено автоматично як частину батьківського віджета, і він не може бути видалений.

en: The widget's padding
uk: Відступи віджета

en: The widget's position relative to its siblings
uk: Позиція віджета відносно віджетів його рівня

en: The width of each icon
uk: Ширина кожної піктограми

en: The width of the border around the container
uk: Ширина полів контейнера

en: The width of the layout area
uk: Ширина зайнятої ділянки

en: The width to scale the pixmap to
uk: Ширина, до якої маштабувати растрове зображення

en: The wrapping of the text
uk: Перенос тексту

en: Title Color:
uk: Колір заголовку:

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Toggle Button
uk: Кнопка вимикання

en: Toolbar
uk: Пенал

en: Tooltip:
uk: Підказка:

en: Tooltips:
uk: Підказки:

en: Top
uk: Вверх

en: Top Watermark:
uk: Верхній водяний знак:

en: Translatable Strings:
uk: Рядки для перекладу:

en: Translators:
uk: Перекладачі:

en: Type
uk: Тип

en: Type:
uk: Тип:

en: Unexpected end of file
uk: Неочікуваний кінець файлу

en: Unknown error code
uk: Невідомий код помилки

en: Update
uk: Поновити

en: Update Policy:
uk: Метод поновлення:

en: Upper Hour:
uk: Найбільша година:

en: Upper Value:
uk: Найбільше значення:

en: Use Alpha:
uk: Альфа:

en: Use Always:
uk: Завжди:

en: Use Arrows:
uk: Стрілки:

en: Use Font:
uk: Використовувати шрифт:

en: Use Size:
uk: Використовувати розмір:

en: V Max:
uk: Максисмум по Y:

en: V Min:
uk: Мінімум по Y:

en: V Padding:
uk: Відступ по Y:

en: V Page Inc:
uk: Приріст сторінки по Y:

en: V Page Size:
uk: Розмір сторінки по Y:

en: V Policy:
uk: Показ по Y:

en: V Step Inc:
uk: Приріст кроку по Y:

en: V Value:
uk: Значення по Y:

en: Value In List:
uk: Значення в списку:

en: Value Pos:
uk: Позиція значення:

en: Value:
uk: Значення:

en: Vertical Box
uk: Вертикальний блок

en: Vertical Button Box
uk: Вертикалький блок кнопок

en: Vertical Panes
uk: Вертикальні панелі

en: Vertical Ruler
uk: Вертикальна лінійка

en: Vertical Scale
uk: Вертикальна шкала

en: Vertical Scrollbar
uk: Вертикальна панель прокрутки

en: Vertical Separator
uk: Вертикальний розділювач

en: Vertical Snapping:
uk: Вертикальне приєднання:

en: Vertical Spacing:
uk: Вертикальний проміжок:

en: Viewport
uk: Вікно перегляду

en: Visibility of widgets. Public widgets are exported to a global map.
uk: Видимість віджетів. Спільні віджети експортуються глобальну мапу.

en: Visibility:
uk: Видимість:

en: Visible:
uk: Видимий:

en: Week Numbers:
uk: Номери тижнів:

en: What to display in the font picker button
uk: Що показувати у кнопці вибору шрифту

en: When the horizontal scrollbar will be shown
uk: Коли показувати горизонтальну панель прокрутки

en: When the mouse enters the window
uk: Коли миша потрапляє у вікно

en: When the mouse leaves the window
uk: Коли миша залишає вікно

en: When the mouse moves
uk: Коли миша рухається

en: When the vertical scrollbar will be shown
uk: Коли показувати вертикальну панель прокрутки

en: When the window needs redrawing
uk: Коли вікну необхідно перемалюватись

en: When value_changed signals are emitted
uk: На зміні значення буде відтворюватись сиґнал value_changed

en: Where the child window is located with respect to the scrollbars
uk: Де розміщено вікно нащадка відносно панелей прокрутки

en: Widget
uk: Віджет

en: Widget Tree
uk: Дерево віджетів

en: Widget not found in box
uk: Віджета не знайдено у блоці

en: Widget not found in fixed container
uk: Віджета не знайдено в контейнері з фіксацією

en: Widget not found in packer
uk: Віджета не знайдено в пакувальнику

en: Widget not found in table
uk: Віджета не знайдено в таблиці

en: Width In Chars:
uk: Ширина в символах:

en: Width of the left margin in pixels
uk: Ширина лівого поля в точках

en: Width of the right margin in pixels
uk: Ширина правого лоля в точках

en: Width:
uk: Ширина:

en: Window
uk: Вікно

en: Window Pos:
uk: Позиція вікна:

en: Word
uk: Слово

en: Wrap Text:
uk: Перенос тексту:

en: Wrap:
uk: Утримування:

en: Wrapping:
uk: Перенос:

en: Write Source Code
uk: Записати тексти програми

en: Write the source code and exit
uk: Записати тексти програми та вийти

en: X Align:
uk: X-вирівнювання:

en: X Expand:
uk: X-розширення:

en: X Fill:
uk: Заповнення по X:

en: X Max:
uk: Максимальне X:

en: X Min:
uk: Мінімальне X:

en: X Pad:
uk: Відступ по X:

en: X Scale:
uk: Масштаб по X:

en: X Shrink:
uk: Стиснення по X:

en: Y Align:
uk: Y-вирівнювання:

en: Y Expand:
uk: Y-розширення:

en: Y Fill:
uk: Заповнення по Y:

en: Y Max:
uk: Максимальне Y:

en: Y Min:
uk: Мінімальне Y:

en: Y Pad:
uk: Відступ по Y:

en: Y Scale:
uk: Масштаб по Y:

en: Y Shrink:
uk: стиснення по Y:

en: Yes
uk: Так

en: You can't add a widget at the selected position.
    
    Tip: GTK+ uses containers to lay out widgets.
    Try deleting the existing widget and using
    a box or table container instead.
uk: Не можна додати віджет у вибрану позицію.
    
    Порада: GTK+ використовує контейнери для розміщення віджетів.
    Спробуйте видалити існуючий віджет та використати
    замість нього блок чи таблицю.

en: You can't paste into the selected widget, since
    it is created automatically by its parent.
uk: Ви не можете вставити у вибраний віджет, доки
    він автоматично створюється своїм пращуром.

en: You can't paste into windows or dialogs.
uk: Ви не можете вставляти у вікна чи діалоги.

en: You need to copy a color or background pixmap first
uk: Вам необхіно спершу скопіювати колір чи растрове зображення тла

en: You need to select a background pixmap to paste into
uk: Вам необхідно вибрати растрове зображення тла для вставляння

en: You need to select a color or background to copy
uk: Вам неохідно вибрати колір для копіювання

en: You need to select a color to paste into
uk: Вам необхідно вибрати колір для вставляння

en: You need to select a widget to paste into
uk: Вам необхідно вибрати віджет для вставляння

en: You need to set the Pixmaps Directory option
uk: Вам потрібно визначити калог растрових зображень

en: You need to set the Program Name option
uk: Вам потрібно визначити назву програми

en: You need to set the Project Directory option
uk: Вам потрібно визначити калог проекту

en: You need to set the Project File option
uk: Вам потрібно визначити файл проекту

en: You need to set the Project Name option
uk: Вам потрібно визначити назву проекту

en: You need to set the Source Directory option
uk: Вам потрібно визначити калог текстів програми

en: You need to set the Translatable Strings File option
uk: Необхідно встановити параметр "Рядки для перекладу"

en: You need to set the accelerator key
uk: Вам необхідно вибрати клавішу-прискорювач

en: You need to set the handler for the signal
uk: Вам необхідно вказати обробник сиґналу

en: You need to set the signal name
uk: Вам небхідно вказати назву сиґналу

en: You need to set the signal to emit
uk: Вам необхідно вибрати сиґнал, що генерується

en: _About
uk: _Про

en: _About...
uk: _Про...

en: _Add
uk: _Додати

en: _Build
uk: _Зібрати

en: _Delete
uk: Стерти

en: _Edit
uk: _Редагування

en: _File
uk: _Файл

en: _Gnome
uk: _GNOME

en: _Grid
uk: _Сітка

en: _Help
uk: _Довідка

en: _New
uk: _Новий

en: _Number of Buttons:
uk: _Кількість кнопок:

en: _Project
uk: _Проект

en: _Show Grid
uk: Показати сітку

en: _Snap to Grid
uk: Приєднання до сітки

en: _View
uk: _Відображення

en: glade: Error loading XML file.
uk: glage: Помилка завантаження XML-файлу.

en: glade: Error writing source.
uk: glade: Помилка запису текстів програми.

en: glade: The XML file must be set for the '-w' or '--write-source' option.
uk: glade: для параметрів "-w" чи "--write-source" потрібно вказувати файл XML.

en: private
uk: приватна

en: project
uk: проект

en: protected
uk: захищена

en: public
uk: публічна

en: replacing child of container - not implemented yet
uk: заміну дочірнього об'єкту контейнера ще не реалізовано

en: separator
uk: розділювач
